SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Żakowski wydaje książkę „Oblężona demokracja. Rozmowy”

Nakładem Wydawnictwa Sic, 7 maja br. ukaże się książka „Oblężona demokracja. Rozmowy.”, autorstwa dziennikarza i publicysty Jacka Żakowskiego.

Article

We wtorek, 7 maja br. w sprzedaży będzie dostępna książka Jacka Żakowskiego „Oblężona demokracja. Rozmowy.”. Dziennikarz i publicysta opisuje w niej kryzys demokracji na który według niego składa się naruszenie ładu gospodarczego, społecznego, kulturowego, prawnego i politycznego.  

Publikacja składa się z trzech części: w pierwszej autor przeprowadził jedenaście rozmów z ekspertami życia społecznego i politycznego. W drugiej części książki - kolejnych siedem, a w trzeciej Żakowski rozmawia o reakcji środowiska liberalno-demokratycznego na populistyczno-autorytarne idee.

Wśród rozmówców dziennikarza znaleźli się: Grzegorz Ekiert, Janusz Czapiński, Ha Joon Chang, Guy Standing, Robert Skidelsky, Michał Kosiński, Ladislau Dowbor, Stanisław Gebethner, Martin Krygier, Georges Mink, Mikal Hem, Dan Ariely, Madeleine Albright, Timothy Snyder, Anna Grzymała Busse, Wojciech Sadurski, Naomi Klein, Maciej Bartkowski, Matthew Bolton, Jan Kubik, Adam Przeworski, Jan Zielonka, Bernard Henri Lévy, Marcin Król, Steven Levitsky, Janusz Reykowski, Samuel Issacharoff.

Jacek Żakowski podaje, że książka ma pewne "słabości”: rozmowy z których się składa były pisane i prowadzone z myślą o ukazaniu się na łamach "Polityki", dotyczą więc bieżących tematów z trzech ostatnich lat.

- To rozmowy z ostatnich trzech lat, dotyczące kryzysu demokracji, wszystkie ukazały się w „Polityce” w skróconej formie. Odkryciem tej książki jest zestawienie wybitnych polskich intelektualistów, pracujących na międzynarodowych uczelniach. Bardzo odstają na plus od jakości debaty publicznej w Polsce w sensie intelektualnym, głębi analiz. Mam na myśli m.in. Jana Zielonkę, Grzegorza Ekierta – osoby mało w Polsce znane, a mające wiele do powiedzenia - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Żakowski.

Okładka książki nawiązuje do plakatu „Konstytucja” (znanego przede wszystkim z marszów opozycji, uznawanego za symbol walki o ustawę zasadniczą i praworządność). Za opracowanie graficzne odpowiada Jacek Staszewski. Publikacja liczy 386 stron. Patronat medialny objął tygodnik „Polityka” i Radio TOK FM.

Jacek Żakowski to dziennikarz i publicysta, współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, Superstacją i Wirtualną Polską. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek, prowadzi piątkowe poranne audycje w TOK FM. Pełni również funkcję kierownika Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Żakowski wydaje książkę „Oblężona demokracja. Rozmowy”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rycho
WM ma wysublimowane poczucie humoru umieszczajac ten artykul na temat ksiazki Zakowskiego w dziale Kultura.
odpowiedź