SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacht, motorówka w koszta firmy? Można to zrobić

W celu obniżenia podstawy opodatkowania, przedsiębiorcy starają się jak najwięcej z dokonywanych zakupów zaliczyć w ciężar kosztów firmy. Powinni oni przy tym wykazać, że zakup luksusowego samochodu, jachtu czy motorówki ma związek z uzyskiwanymi przychodami. Jednak organy skarbowe nie zawsze podzielają opinie przedsiębiorców co do zasadności zaliczenia w ciężar kosztów danego wydatku.

Jacht, motorówka w koszta firmy? Można to zrobić

Ustawa o PIT bezpośrednio nie wymienia w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zakupu jachtu żaglowego, co oznacza, że nie ma zakazu zaliczania wydatków na jego zakup do kosztów uzyskania przychodów. Tak więc należy tu się posłużyć zasadami ogólnymi w celu ustalenia, czy dany wydatek będzie stanowił koszt. Zgodnie z ustawą o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła  przychodów (…).

Jeśli wynajmujesz jachty, zakup nowego jachtu będzie kosztem
Zatem wskazanie związku pomiędzy zakupem jachtu, a generowanymi przychodami przez przedsiębiorstwo staje się warunkiem koniecznym, do zaliczenia wydatków na zakup jachtu do kosztów podatkowych. Nie stanowi to problemu w przypadku, gdy jacht jest bezpośrednio związany ze świadczonymi przez przedsiębiorstwo usługami. Dzieje się tak, gdy firma przykładowo prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie jachtów, prowadzeniu kursów żeglarskich lub kursów nurkowania. W takich sytuacjach jacht jest niezbędny do prowadzenia działalności i bezpośrednio związany z uzyskiwanymi przez przedsiębiorstwo przychodami.

Kolejną możliwością zaliczenia wydatków na zakup jachtu do kosztów podatkowych jest zakwalifikowanie takiego wydatku jako  kosztu na cele reklamowe. Jednak i w tym przypadku organ podatkowy może kwestionować zasadność takiego wydatku. Czasami oklejenie jachtu znakami towarowymi czy logo firmy może być niewystarczające. By uniknąć niepotrzebnych sporów należy wskazać związek takiego zakupu z prowadzoną działalnością gospodarczą lub po prostu wystąpić o interpretację podatkową do organu podatkowego.

Trudno wskazać związek innych branż z koniecznością posiadania jachtu
Jednak nie zawsze można wykazać związek pomiędzy zakupem jachtu a przychodami przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji wydatki te nie będą stanowiły kosztu podatkowego. Potwierdzone to jest w jednej z interpretacji  organu podatkowego (SD/415-51/03): Pomiędzy powstaniem lub zwiększeniem uzyskiwanego przez Pana przychodu a poniesieniem wydatków związanych z zakupem jachtu, skutera wodnego, żaglówki, motorówki czy quadu, biorąc pod uwagę zakres zgłoszonej działalności gospodarczej, trudno dopatrzyć się takiego związku, brak jest zatem podstawy do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności. Tak więc przedsiębiorstwo świadczące przykładowo usługi budowlane lub zajmujące się montażem alarmów raczej nie zaliczy zakupu jachtu do kosztów podatkowych, gdyż wydatek ten nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Jerzy Toczyński, Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacht, motorówka w koszta firmy? Można to zrobić

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl