SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5G Broadcast zastąpi DVB-T2? W Czechach już ruszyły testy

W Polsce trwa zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na wydajniejszy i nowocześniejszy DVB-T2/HEVC. Tymczasem České Radiokomunikace rozpoczęła emisje próbne w jeszcze nowszym standardzie - 5G Broadcast. Testy są prowadzone z praskiego nadajnika Žižkov.

Article

Odbiorcy naziemni z województw dolnośląskiego i lubuskiego mogą oglądać większość stacji komercyjnych tylko w  DVB-T2/HEVC. Do końca czerwca MUX-1, MUX-2, MUX-4 przejdą na nowy standard nadawania w pozostałych regionach. DVB-T2/HEVC zastępuje DVB-T, który został wprowadzony w Polsce przed dekadą i zastąpił analogową telewizję. Niewykluczone, że w długofalowej perspektywie nad Wisłą pojawią się także inne rozwiązania.

Emisja z nadajnika 5G w Pradze

Transmisja  w 5G Broadcast w Pradze jest prowadzona na kanale 55 z mocą 32 KW. W ramach testów będą nadawane kanały telewizyjne i radiowe. Jak informuje serwis parabola.cz obecnie to kanały telewizyjne: ČT Sport HD (roździelczość 1920x1080p/50), ČT 24 HD (1280x720p/50), CNN Prima News HD (1280x720/50) i rozgłośnia ČRo Radiožurnál (128 kbit AAC-LC).  Na razie na rynku jest dostępnych niewiele odbiorników, które odbiorą te przekazy. Komercyjne wdrożenie 5G Broadcast w Czechach jest spodziewane około 2027 roku. Do tego czasu ma pojawić się więcej urządzeń.

Stacje w 5G Broadcast można oglądać przede wszystkim na smartfonach, tabletach (nawet podczas podróży), ale także na telewizorach. - Patrzymy w przyszłość i przygotowujemy się na przyszłość - stwierdził Vít Vážan, dyrektor generalny CRA. - Nadawanie w 5G pozwala na odbiór linearnych transmisji telewizyjnych za pośrednictwem smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników i bez utraty jakości obrazu. Sieci komórkowe są projektowane z myślą o indywidualnej komunikacji, gdzie dane są przesyłane z serwerów do poszczególnych użytkowników. Obecne oglądanie telewizji w ten sposób może powodować i powoduje nadmierne obciążenie sieci i utratę wysokiej jakości obrazu i dźwięku. W przypadku 5G te problemy znikają - dodał.

Zobacz także: Megaustawa kluczowa również dla rynku telewizyjnego. „5G zrewolucjonizuje rynek”

Próby wprowadzenia mobilnego standardu DVB-H skończyły się fiaskiem

Kilkanaście lat temu na świecie eksperymentowano ze standardem DVB-H, który w odróżnieniu od DVB-T był przeznaczony do odbioru na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony. W Polsce spółka INFO-TV-FM miała oferować kanały w DVB-H. Ostatecznie została przejęta przez Polsat i doszło do zmiany standardu na DVB-T w tym standardzie pojawił się pakiet TV Mobilna, który jest obecnie wygaszany. Z emisji w DVB-H zrezygnowali też inni europejscy operatorzy mimo chwilowego sukcesu tego standardu na Dalekim Wschodzie.

Zaletą 5G Broadcast jest to, że odbiorcy nie muszą polegać na operatorach sieci komórkowej. Odbiór ma być możliwy nawet na smartfonach i tabletach bez karty SIM. Sygnał może być emitowany przez samych nadawców lub współpracujących z nimi operatorów radiotelekomunikacyjnych. W niektórych krajach, jak np. w Niemczech pojawiają się postulaty, żeby telewizję emitować właśnie w 5G Broadcast. Na razie to niemożliwe, bo koncesje w DVB-T2/HEVC obowiązują do 2030 roku. Za rok odbędzie się Światowa Konferencja Radiodyfuzyjna. Mają wówczas zapaść decyzje co do podziału pasm dla naziemnej telewizji i operatorów telekomunikacyjnych, którzy inwestują w 5G. Część pasma obecnie wykorzystywanego przez nadawców może trafić do telekomów. 

Dołącz do dyskusji: 5G Broadcast zastąpi DVB-T2? W Czechach już ruszyły testy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daxx
Technika fajna, ale telewizja to przeżytek. A jak już wprowadzać to bym poczekał na 6g i treści 4K, 5G zapcha się. Ale warto obserwować temat. Przyszłość to streaming.
odpowiedź
User
TT
Ciekawe czy 5G Broadcast mógłby też zastąpić przestarzały DAB+.
odpowiedź
User
Co nie
CNN prima news czyli kanał typowo propagandowy że też takie coś zaśmieca lokalny multiplex.
odpowiedź