SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NFZ: w 2022 r. większe zainteresowanie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego

1,75 mln egzemplarzy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w 2021 r. i niemal 2,3 mln w obecnym wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta jest dokumentem unijnym. Potwierdza prawo pacjenta do bezpłatnego leczenia w państwie UE lub EFTA.

PAP / Paweł Supernak Article

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Narodowego Funduszu Zdrowia Paweł Florek poinformował PAP, że w 2021 r. NFZ wydał łącznie ponad 1,75 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

"W tym roku – do początku listopada br. – wydaliśmy już niemal 2,3 mln" – dodał. Najwięcej kart NFZ wydał w lipcu 2022 r. – prawie 472 tys.

Co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Zgodnie z danymi NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia podstawową opiekę medyczną w krajach unijnych, a także w państwach EFTA takich, jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia czy Szwajcaria.

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię i Irlandię Północną, po brexicie osoby mające EKUZ nadal mogą na dotychczasowych zasadach korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp.

Trzeba pamiętać, że EKUZ działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Na podstawie EKUZ przysługują wszystkie świadczenia, które zostaną uznane przez lekarza za niezbędne z medycznego punktu widzenia, w czasie pobytu w państwie członkowskim UE/EFTA. Posługując się EKUZ, można zatem skorzystać ze wszystkich świadczeń – jeśli lekarz orzeknie, że są one niezbędne.

Karta nie będzie jednak stanowiła dokumentu wystarczającego do uzyskania leczenia planowanego, a więc nie można posługiwać się EKUZ, kiedy leczenie jest celem wyjazdu poza granice państwa.

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują zatem kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego, jeśli np. ktoś uprawia sporty wiążące się z ryzykiem wypadku – przed wyjazdem do danego kraju powinien sprawdzić zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ i rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

EKUZ nie obejmuje zwykle także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

Wydanie karty EKUZ jest darmowe. Dokument jest ważny trzy lata, a dla dzieci i młodzieży do 18 lat i dla emerytów – przez pięć lat.

Dołącz do dyskusji: NFZ: w 2022 r. większe zainteresowanie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl