SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piraci IPTV otrzymują wezwania do zaprzestania działalności

W całej Irlandii trwa akcja przeciwko piratom IPTV. Ostrzeżenia prawne otrzymali osobiście, pocztą elektroniczną lub tradycyjną osoby zaangażowane w dostarczanie nielegalnych usług, w tym pirackich treści, do których prawa ma Sky i transmisji z meczów Premier League.

Article

Do połowy marca osoby zaangażowane w pirackie serwisy streamingowe mają otrzymać wezwania do zaprzestania działalności. Akcja obejmuje m.in. Mayo, Limerick, Meath, Offaly, Dublin i Wexford. Poza ostrzeżeniami, władze zamykają nielegalne usługi lub zakłócają ich działalność.

- Nielegalni dostawcy usług IPTV są poważnym problemem w Irlandii - zauważył Keiron Sharp, dyrektor generalny FACT, organizacji walczącej z piractwem. - Jest to działalność przestępcza, a osoby w nią zaangażowane nie przejmują się ryzykiem, jakie dostarczane przez nich treści stanowią dla konsumentów - dodał.

Bardzo często dostęp do nielegalnych serwisów lub list m3u z pirackimi treściami jest sprzedawany przez siatkę licznych dystrybutorów na przykład w azjatyckich serwisach sprzedażowych. To nie oni zajmują się rozprowadzaniem pirackiego sygnału tysięcy kanałów telewizyjnych i treści znanych z serwisów streamingowych, ale czerpią zyski z piractwa. Rozproszoną siatkę dealerów ciężej zlikwidować. Dostawcy internetu w Europie Zachodniej blokują tylko niektóre serwery, a nielegalne listy są często sprzedane jako „antena do telewizora”.  

Zagrożenia dla klientów pirackich serwisów

W Irlandii przeanalizowano 50 nielegalnych serwisów streamingowych. Streamingowi kanałów telewizyjnych i transmisji sportowych towarzyszyło złośliwe oprogramowanie lub promocja usług, które były oszustwami. Z badania przeprowadzonego przez firmę Dynata w 2022 roku wynika, że prawie połowa (49 proc.) klientów nielegalnych usług IPTV twierdzi, że padła lub zna kogoś, kto padł ofiarą oszustw, kradzieży tożsamości lub utraty danych.

Irlandia to kolejny kraj po Wielkiej Brytanii, który zaostrza walkę z piractwem. W styczniu brytyjska policja we współpracy z FACT odwiedziła gospodarstwa domowe w całym kraju, wręczając wezwania do natychmiastowego zaprzestania nielegalnej działalności. Poinstruowano też użytkowników takich usług o możliwych konsekwencjach karnych za to grożących. Walkę z piratami prowadziła też policja z Londynu, co zakończyło się zatrzymaniami w tym mieście i na terenie Szkocji.

Aż 17 mln mieszkańców Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii korzysta z pirackich usług w IPTV.  Z raportu Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA), przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bournemouth wynika jednak, że odsetek mieszkańców Polski używających nielegalnych serwisów i list kanałów to zaledwie 1,5 proc. Nad Wisłą jest  mniej piratów niż w Europie Zachodniej. Piractwo rozwija się szczególnie na rynkach, gdzie ceny legalnych subskrypcji są najwyższe, a oferta jest rozdrobniona. Tak jest na przykład w Stanach Zjednoczonych.

Dołącz do dyskusji: Piraci IPTV otrzymują wezwania do zaprzestania działalności

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TVP sprywatyzować Lub odszyfrować
Ciekawe czy TV Polska S.A. otrzymała takie wezwanie,
przecież łupi abonamentem kieszenie Polaków,
by piracko szyfrować sygnał.
mało tego bezczelnie nadają naziemnie na Litwie, Łotwie, Austrii, Kazachstanie, UK
a emisje satelitarne są szyfrowanie i często w ogóle nie opłacane
odpowiedź