SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyła pilotażowa emisja naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie 5G Broadcast

W czeskiej Pradze wznowiono testy kanałów telewizyjnych radiowych w standardzie 5G Broadcast. Dzięki nim możliwy jest odbiór telewizji w wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem smartfonów i tabletów, bez potrzeby mobilnej transmisji danych. Rozwiązanie może być przydatne m.in. w podróży.

W Pradze wznowiono testy 5G Broadcast (fot. CT Sport)Article

Pierwsze emisje testowe w 5G Broadcast firma České Radiokomunikace prowadziła w kwietniu 2022 roku. Wówczas obejmowały one kanały: ČT Sport HD (rozdzielczość 1920x1080p/50), ČT 24 HD (1280x720p/50), CNN Prima News HD (1280x720/50) i rozgłośnię ČRo Radiožurnál (128 kbit AAC-LC).  Jak informuje portal parabola.cz, teraz wznowiono nadawanie z praskich nadajników Žižkov i Strahov.

Emisja jest prowadzona na częstotliwości 746 MHz (kanał 55) z polaryzacją pionową. Moc pierwszego nadajnika moc wynosi 32 kW, a drugiego 2 kW. W przypadku obiektu Žižkov moc jest taka sama jak tradycyjnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, nadawanego w standardzie DVB-T2.

„Tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska technologia”

Testy mają na celu zbadanie zasięgu sygnału w Pradze i okolicach oraz przygotowanie optymalnych parametrów emisji.

- Jesteśmy liderem w testowaniu nowych technologii transmisji telewizyjnej i potwierdzamy to w przypadku technologii 5G Broadcast. Emisja w tym standardzie zapewnia widzom ich ulubione kanały na telefony komórkowe lub tablety bez konieczności korzystania z danych mobilnych. To tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż dotychczas wykorzystywane technologie - stwierdził Miloš Mastník, dyrektor generalny firmy České Radiokomunikace.

Nadawanie w 5G pozwala na odbiór linearnych transmisji telewizyjnych za pośrednictwem smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników i bez utraty jakości obrazu. Sieci komórkowe są projektowane z myślą o indywidualnej komunikacji, gdzie dane są przesyłane z serwerów do poszczególnych użytkowników. Oglądanie telewizji w streamingu może powodować  nadmierne obciążenie sieci i utratę wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Większość abonentów sieci komórkowych musi też uważać, aby nie przekroczyć limitu danych (pakiety bez limitu oferuje T-Mobile). W przypadku 5G te problemy znikają.

Próby wprowadzenia mobilnego standardu DVB-H skończyły się fiaskiem

Kilkanaście lat temu na świecie eksperymentowano ze standardem DVB-H, który w odróżnieniu od DVB-T był przeznaczony do odbioru na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony. W Polsce spółka INFO-TV-FM miała oferować kanały w DVB-H.

Ostatecznie została przejęta przez Polsat i doszło do zmiany standardu na DVB-T w tym standardzie pojawił się pakiet TV Mobilna, który jest obecnie wygaszany.

Z emisji w DVB-H zrezygnowali też inni europejscy operatorzy mimo chwilowego sukcesu tego standardu na Dalekim Wschodzie.

5G Broadcast jest też testowany w Niemczech, Austrii i we Włoszech. Standard ma być wykorzystywany do emisji podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Zaletą 5G Broadcast jest to, że odbiorcy nie muszą polegać na operatorach sieci komórkowej. Odbiór ma być możliwy nawet na smartfonach i tabletach bez karty SIM. Sygnał może być emitowany przez samych nadawców lub współpracujących z nimi operatorów radiotelekomunikacyjnych.

W niektórych krajach, jak np. w Niemczech pojawiają się postulaty, żeby telewizję emitować właśnie w 5G Broadcast. Na razie to niemożliwe, bo koncesje w DVB-T2/HEVC obowiązują do 2030 roku. W listopadzie odbędzie się Światowa Konferencja Radiodyfuzyjna. Mają wówczas zapaść decyzje co do podziału pasm dla naziemnej telewizji i operatorów telekomunikacyjnych, którzy inwestują w 5G. Część pasma obecnie wykorzystywanego przez nadawców może trafić do telekomów.

Dołącz do dyskusji: Ruszyła pilotażowa emisja naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie 5G Broadcast

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zapol
To kiedy Tv Mobilna od Polsatu, zacznie testować przekaz prawdziwie mobilny w 5G ? Jeżeli szybko nie zaczną ( powiedzmy 6 miesięcy) to ja bym odebrał im koncesję.
odpowiedź
User
Uwolnić MUX4
W Polsce można by wykorzystać częstotliwości MUX4 (z końcem roku kończy się rezerwacja Polsatu). I stworzyć rzeczywistą telewizję mobilną na bazie 5G Broadcast a nie taką „udawaną” jak teraz.
odpowiedź
User
.
U nas 5G w Orange chodzi wolniej niż LTE...
odpowiedź