SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naziemny kanał zrezygnuje z kodeka HEVC? „Zastanawiam się czy ma to jeszcze sens”

Kanał Antena HD może zrezygnować z emisji w starym kodeku w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. - Niestety wniosek o zmianę kodeka z HEVC na H.264 dla programu Antena HD na MUX-1 nie został załatwiony tak szybko, jak wniosek MSWIA i TVP dotyczący MUX-3 - ubolewa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, do której należy stacja.

Pod koniec czerwca zakończono w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Objął on MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie jest nadawanych większość stacji komercyjnych. To m.in. TVN, Polsat, TV4, TV Puls, Antena HD i TV Trwam. Pierwotnie zmiana miała objąć też MUX-3 z głównymi kanałami TVP w ofercie. W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję multipleksu z TVP1, TVP2 i TVP Info w starym standardzie. Szef UKE na to przystał w związku z wojną na Ukrainie. TVP na DVB-T2/HEVC musi przejść dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Decyzja od samego początku spotkała się z dużą krytyką nadawców komercyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,23 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC ( w marcu było to 1,7 mln). Oznacza to, że ich mieszkańcy utracili dostęp do stacji komercyjnych, zachowując jednocześnie dostęp do głównych kanałów TVP. Seria spotkań zrzeszonych w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji nadawców z UKE nie przyniosła kompromisu, który zmniejszyłby straty nadawców prywatnych. TVN, Polsat, TV Puls i Grupa Kino Polska twierdzą, że nadawca publiczny jest faworyzowany, a oni mogli stracić nawet 2,5 mln widzów i setki milionów złotych przychodów reklamowych. Nadawcy prywatni zamierzają domagać się rekompensat od Skarbu Państwa. Głośno mówił o tym w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TV Puls Dariusz Dąbski.

UKE nie spieszy się z decyzją w sprawie kodeka

Inaczej problem widzów ze starszymi sprzętami chciała rozwiązać Grupa MWE, właściciel kanału Antena HD, dostępnego w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Kilka tygodni temu złożyła wniosek do UKE o możliwość nadawania w DVB-T2, ale w starszym kodeku H.264. Część urządzeń obsługuje DVB-T2 i ten kodek, ale nie obsługuje kodeka HEVC. Nie wiadomo jednak jak liczna jest grupa takich widzów i czy zastosowanie rozwiązania znacząco zmieniłoby wyniki oglądalności.

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zamierza szybko wydać decyzji w sprawie kodeka. - Z MWE jesteśmy na etapie zbierania stanowisk od innych nadawców na tym multipleksie - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Na pomysł MWE sceptycznie patrzą nadawcy komercyjni zrzeszeni w KIGEiT. Uważają, że wniosek pozwoli UKE wykazać, że jest elastyczny wobec potrzeb poszczególnych graczy rynku i był gotowy na ustępstwa. Nadawanie Antena HD w starym kodeku może też zwiększyć chaos techniczny wokół zmiany standardu. - Podtrzymujemy dotychczasowe argumenty, bo wniosek MWE nie rozwiązuje problemów wszystkich widzów, którzy stracili dostęp do TV, i sytuacji rozdwojenia technicznego na rynku - zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Barbara Uklańska z KIGEiT.

Winnicki: Przez zmianę kodeka możemy stracić część widzów

Właściciel Grupy MWE liczył, że UKE szybko podejmie decyzje w sprawie kodeka. Tak się jednak nie stało. - Niestety wniosek o zmianę kodeka z HEVC na H264 dla programu Antena HD na MUX-1 nie został załatwiony tak szybko, jak wniosek MSWIA i TVP dotyczący MUX-3. Liczyłem na możliwość zmiany kodeka jeszcze przed IV etapem zmiany standardu nadawania NTC. Teraz zastanawiam się czy taka zmiana z HEVC na H264 ma jeszcze jakikolwiek sens, gdy spora część ludzi wyszukała już program Antena HD w kodeku HEVC. Wymaga to dokładniejszej analizy naszych techników oraz techników Emitela. Być może przez zmianę z HEVC na H264 utracimy łatwy odbiór o tych widzów, którzy oglądają nasz program już w HEVC - argumentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki.

Szef MWE Networks krytykuje też inne stacje komercyjne za bezczynność. - Nadawcy TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska nie prowadzą ze mną żadnych rozmów w tej sprawie. Nigdy mnie nie zaproszono na rozmowy na ten temat ani do UKE ani do KRRIT ani na jakiekolwiek spotkanie z innymi nadawcami. Biernie przyglądałem się rezultatom spotkań dużych nadawców z UKE, ale czas zleciał i nic z nich nie wynikło, bo żaden z tych nadawców nie podjął inicjatywy i nie złożył formalnego wniosku o jakąkolwiek zmianę. Tylko ja się na to odważyłem - przekonuje Winnicki.

Właściciel kanałów telewizyjnych i multipleksów lokalnych zapewnia, że chciał współpracować z konkurencyjnymi stacjami już kilka miesięcy temu. - Proponowałem drogą mailową nadawcom z MUX-2 i MUX-1 zawnioskowanie o nadawanie w H264 w DVB-T2 już nawet przed 1 etapem, ale nie było na to żadnego odzewu. I widzę, że straciłem czas czekając z tym wnioskiem aż tak długo. Powinienem był go złożyć jeszcze przed startem I etapu zmiany standardu NTC - wtedy nadawanie z wykorzystaniem kodeka H264 w DVB-T2 miałoby dużo większe uzasadnienie - zapewnia Winnicki.

Z danych Nielsena wynika, że w I kwartale br. kanał Antena HD wśród samych odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej miał 1,01 proc. udziału w rynku.

Dołącz do dyskusji: Naziemny kanał zrezygnuje z kodeka HEVC? „Zastanawiam się czy ma to jeszcze sens”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Dlaczego czym większy rozwój NTC tym więcej problemów dla jej odbiorców?
odpowiedź
User
widz
Tylko po co wracać do starego standardu?
odpowiedź
User
Albin
A kogo to obchodzi - nikt tego kanału nie chce oglądać...
odpowiedź