SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks testowy spółki Polsatu zmienił parametry w Gdańsku

Należąca do Polsatu spółka BCAST, operator multipleksów eksperymentalnych DAB+ w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku zmieniła parametry emisji w Trójmieście. Rozgłośnie radiowe wchodzące w skład MUX-u są teraz dostępne z kanału 5C.

Dotychczas multipleks testowy DABCAST, prowadzony przez BCAST wykorzystywał kanał 5D. Z wieżowca Olivia Star są nadawane: Radio Norda FM, Radio Maryja, Radio 7, Muzo.FM i Radio Bezpieczna Podróż.  W lipcu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył pozwolenia na emisję multipleksów eksperymentalnych DAB+ związanej z Polsatem firmy BCAST. Emisje próbne w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku mogą być kontynuowane do 1 lipca 2023 roku, ale MUX-y muszą zmienić kanały.

W stolicy Polski na początku sierpnia zamieniono kanał 10A na 11B (Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Muzo.FM). Do analogicznej zmiany z kanału 10A na 12B doszło także w stolicy województwa dolnośląskiego (Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio RAM).

KRRiT chce dodatkowych multipleksów cyfrowych

Zmiana kanałów może być związana z planami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odnośnie zagospodarowania częstotliwości w ramach DAB+. Wynika z nich, że kanał 10A w Warszawie i powiatach położonych na wschód od stolicy ma przypaść multipleksowi regionalnemu MUX-R1. Podobny multipleks miałby zostać uruchomiony w województwie dolnośląskim na kanale 10A i w pomorskim na kanale 5D. Choć KRRiT już w 2018 roku przewidywała duży rozwój radiofonii cyfrowej, to niewielu nadawców rozważa inwestycję w DAB+. Stacje komercyjne twierdzą, że to przestarzała i nieopłacalna technologia, a cyfryzacja powinna być oparta na internecie.

Z danych TePanelu wynika, że cyfrowe radio posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

KRRiT, która wciąż nie zakończyła konkursu dotyczącego miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+ jesienią chce przeprowadzić konkursy odnośnie kolejnych multipleksów lokalnych. W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Dołącz do dyskusji: Multipleks testowy spółki Polsatu zmienił parametry w Gdańsku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LoL
pewnie emisja tych stacji w DAB+ pod koniec 2035 roku
odpowiedź
User
miś społeczny
Dobry zasięg pewno tylko w kierunku na Żuławy (Tczew, Malbork, Elbląg). W kierunku Kaszub i Kociewia zapewne bardzo szybko odbiór zanika. Zresztą z DAB+ z Chwaszczyna jest podobnie - w kierunku Starogardu odbiór siada już w połowie drogi.
odpowiedź
User
Jan
Dobry zasięg pewno tylko w kierunku na Żuławy (Tczew, Malbork, Elbląg). W kierunku Kaszub i Kociewia zapewne bardzo szybko odbiór zanika. Zresztą z DAB+ z Chwaszczyna jest podobnie - w kierunku Starogardu odbiór siada już w połowie drogi.


Nie wiem co za radio masz ale mi zasięg w aucie kończy się na A1 przy granicy województwa z kujawsko-pomorskim (około 85km) .Nawet na robionej S5 sygnał pojawił się koło Świecia jak w niedziele wracałem do Gdańska i bez propagacji. Ja anteny sam robię nie kupuję chińszczyzny... i jakoś nie narzekam na trasie z DAB+ . Nadajnik PR Zielona Góra/Jemiołów (do Buka na A2 Lub na DK32 Grodzisk Wielkopolski ) kończy się zasięg pod Poznaniem .To około 70 km od nadajnika a to tylko 4.5KW.A nadajnik PR w Gdańsku to 24KW.
Wiec zmień antenę a będzie lepiej
odpowiedź