SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Niemczech będzie tylko DAB+? „FM to maszyna pochłaniająca energię”

Szef Deutschlandradio Stefan Raue uważa, że w dobie rosnących cen energii przejście z analogowego systemu nadawania FM na cyfrowy DAB+ staje się coraz poważniejszym wyzwaniem. - W dłuższej perspektywie nie będzie nas stać na dwa naziemne kanały dystrybucji - stwierdził, cytowany przez niemiecką agencję prasową.

Article

Zdaniem dyrektora Deutschlandradio to, że Niemcy powinni postawić na DAB+ widać znacznie wyraźniej niż dwa czy trzy lata temu. Niemiecki nadawca publiczny od lat sukcesywnie rozbudowuje swoją sieć DAB+. Na koniec 2021 roku korzystał ze 149 nadajników DAB+, a do końca 2022 roku powinno być ich 161. Szef rozgłośni nie zdradził, kiedy Deutschlandradio zakończy emisję analogową.

- Temat stał się jeszcze bardziej naglący ze względu na obecne kryzysy i ogromny wzrost cen - wyjaśnił Raue. - Coraz więcej prywatnych nadawców również myśli w podobny sposób. Sytuacja na rynku reklamowym wcale się dla nich nie poprawiła. Politycy i dostawcy programów radiowych muszą zatem wspólnie rozważyć, w jaki sposób można zorganizować wsparcie dla transformacji - dodał.

W kwietniu informowaliśmy, że z końcem czerwca br. Deutschlandradio wyłączy 6 nadajników FM o małej mocy. W Berlinie za pośrednictwem DAB+ można słuchać prawie 60 stacji. Wiele z nich ma ściśle określone profile. Niedawno rozpoczęło nadawanie rzemieślnicze Brillux Radio, które stworzył producent farb.

27 proc. Niemców z odbiornikiem DAB+

Według „Digitalization Report Audio” w 2021 roku w  88,9 procent niemieckich gospodarstw domowych znajdowały się analogowe radia FM. W 27,0 proc. domostw było z kolei radio DAB+ do odbioru cyfrowego, a  w 16,8 proc. odbiornik internetowy. W Niemczech od lat wraca temat zakończenia emisji analogowej. Żadnej daty jednak nie wyznaczono. Nadawcy obawiali się inwestycji w cyfryzację i możliwej utraty słuchaczy oraz przychodów reklamowych.

Z danych polskiego TePanelu wynika, że nad Wisłą odbiorniki DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. W Polsce czołowi komercyjni nadawcy krytykują DAB+. Twierdzą, że to technologia droga i przestarzała. KRRiT prowadzi obecnie konkurs dotyczący miejsc w multipleksie ogólnopolskim cyfrowego radia. Wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE).

Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców,  Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Dołącz do dyskusji: W Niemczech będzie tylko DAB+? „FM to maszyna pochłaniająca energię”

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
I bardzo dobrze ze FM wyłączają stopniowo :) Przy granicy z polską DAB+ całkiem nieźle idzie z odbiorem i więcej stacji jest :) nie wspominając o dużym przekroju z muzyką :) Jak jeszcze uzupełnią mux-y przy granicy 5C 5D 10B 9A i 12D i mux-y regionalne w Saksonii to będzie pięknie
14 15
odpowiedź
User
rany
Ten DAB to dopiero żre energii, odbiorniki.
12 11
odpowiedź
User
To ja nikt inny
„Digitalization Report Audio“ w Niemczech? Czy może chodzi wam o „Digitalisierungsbericht Audio 2021” czyli niemiecki „Raport Cyfryzacji Audio” dostępny na portalu die medienanstalten de. Wypowiedź szefa ogólnoniemieckiego radia publicznego nie jest żadną nowością. Rozgłośnie regionalne zrzeszone w grupie roboczej ARD ogłosiły, że w 2024 r. sprawdzą czy nadajniki UKF w niektórych regionach są jeszcze potrzebne. Dystrybucja radiofonii (UKW i DAB+) kosztuje ARD od 2021 – do 2024 roku 78,3 mln. Euro. Deutschlandradio już w raporcie Komisji do określenia potrzeb finansowych nadawców wyraziło opinię, że będzie nadal nadawać na UKF-ie w aglomeracjach i z mocnych nadajników UKF. Nie zrezygnujemy już z nadajników FM na wcześniej zaplanowaną skalę, a zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na rozszerzenie zasięgu DAB+. Niemniej jednak nadal polega się na szybkiej ekspansji DAB+ w celu uzyskania zasięgu ogólnokrajowego, dowiadujemy się z raportu z lutego br.
13 7
odpowiedź