SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy z odbiorem telewizji w Łodzi? Emitel: Zwiększyliśmy liczbę nadajników

Po przejściu województwa łódzkiego na standard DVB-T2/HEVC część mieszkańców Łodzi narzeka na problemy z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. Emitel zdradza Wirtualnemedia.pl, że musiał zrezygnować z jednego z nadajników, ale liczba obiektów nadawczych została zwiększona. Konieczne może być przestawienie anteny lub zainstalowanie anteny zewnętrznej.

Obiekt nadawczy Łódź-Zygry (fot. Emitel)Obiekt nadawczy Łódź-Zygry (fot. Emitel)

Województwo łódzkie przeszło na standard DVB-T2/HEVC w III etapie procesu, który wdrożono z w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zmiana nie ograniczyła się do rozpoczęcia emisji MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w nowym standardzie. Emitel zrezygnował z wykorzystywania obiektu Łódź „Komin EC-4”. Obecnie emisja odbywa się jednak na 9, zamiast wcześniejszych 6, obiektach nadawczych. Problemy z odbiorem dotyczą m.in. mieszkańców centrum Łodzi, którzy korzystają z anten pokojowych. Tego typu instalacje nie gwarantują równie stabilnego odbioru co anteny zewnętrzne lub zbiorcze. Nawet w przypadku niewielkiej odległości od nadajnika.  

„Nowe urządzenia zapewniają o 30 proc. większa moc niż wcześniej”

Do głosów krytyki  odniósł się sam operator multipleksu. - Stacja nadawcza Łódź „Komin EC-4” była rozwiązaniem tymczasowym, zastosowanym do momentu wybudowania nowego obiektu nadawczego i jest obecnie w likwidacji. Docelowym obiektem nadawczym jest obiekt Łódź/Dąbrowa. Ze względu na wyłączenie nadawania sygnału telewizyjnego z nadajnika Łódź „Komin EC-4” u niektórych odbiorców może wystąpić konieczność przekierowania anten odbiorczych, w zależności od lokalizacji, na obiekty nadawcze (RTCN) Zygry i (SLR)  Łódź/Dąbrowa - informuje Emitel.

Spółka zauważa, że część województwa łódzkiego, wcześniej odbierająca sygnał z nadajnika Łódź „Komin EC-4”, ma obecnie zapewniony odbiór z obiektów Skierniewice/Bartniki oraz (TSR) Kamieńsk. Emitel tłumaczy, że nowe urządzenia zainstalowane na obiektach nadawczych RTCN Zygry i (SLR) Łódź/Dąbrowa zapewniają o 30 proc. większą moc w porównaniu do wcześniejszego rozwiązania. Zmiana ma być więc dużo korzystniejsza dla widzów.

Od 23 maja b.r. sieć nadawcza MUX3 dla obszaru województwa łódzkiego składa się z dziewięciu obiektów nadawczych, które zapewniają zasięg dla 94,96 proc. mieszkańców dla nadawania w standardzie DVB-T (m.in. kanały TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport) i 98,7 proc. mieszkańców dla nadawania w standardzie DVB-T2.

76 proc. gospodarstw domowych w zasięgu DVB-T2/HEVC

W nocy z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły prawie całej południowej Polski - objęły południową część Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę.

Refarming pasma 700 Mhz zbliża się do końca. Za nami już trzy z czterech etapów projektu. Po jego zakończeniu odbiorcy naziemni będą mogli oglądać niemal wszystkie kanały w jakości HD (wysokiej rozdzielczości), a zwolnione pasmo posłuży rozwojowi sieci mobilnej 5. generacji. Ostatni etap, kończący cały proces refarmingu, zaplanowany jest już na 27 czerwca br. Wówczas zmianami zostaną objęte województwa mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych nie jest przygotowanych do odbioru kanałów standardzie DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że po zmianie standardu mogą oni odbierać jedynie MUX-3 i MUX-8. Osoby ze starym sprzętem mogą skorzystać z rządowego dofinansowania zakupu tunera (100 zł) lub telewizora (250 zł). Bony można uzyskać na placówkach Poczty Polskiej i za pośrednictwem rządowych stron internetowych. Do 23 maja br. zamówiono ich 216 tys., a zrealizowanych zostało 160 tys. 136 tys. na dekodery i 24 tys. na telewizory. Większość wniosków złożono za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Dołącz do dyskusji: Problemy z odbiorem telewizji w Łodzi? Emitel: Zwiększyliśmy liczbę nadajników

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rycho
Przypominam że Emitel jest w rękach brytyjskich a nie polskich dzięki prywatyzacji TP za czasów premiera Buzka (obecnie europoseł PO)
odpowiedź
User
Gregor
Po zmianie z 23 maja 2022 r odbiór jest tragiczny. MUX 3 i MUX5 zniknęły, siła sygnału skacze, jakość 0. MUX 1i i MUX 2 bez przerwy pikseloza, zależy od pory dnia i stanu pogody. Poprawnie odbiera MUX4, ale tam dostępne są tylko Wiadomości 24 Polsatu. Antena kierunkowa, zewnętrzna. Zmieniałem kable, antenę, dekoder - miałem możliwość przetestować inne sprzęty. Zmieniałem kierunki ustawienia anteny, ustawienia dekodera, wzmocnienia sygnału. Nic. Obecnie jedna, wielka d..! Tak to wygląda w praktyce. Aha, mieszkam w Łodzi, na osiedlu mieszkaniowym Dąbrowa (bloki 4 piętrowe), nie w ziemiance na końcu świata. Odległość od nadajnika 9 km, MUXy 1,2 i 5 podobno nadają 100kW.... Niech się spece z Emitelu wypowiedzą, jeśli to przeczytają, czemu spotkała mnie taka zmiana "na lepsze".!!
odpowiedź
User
Emitel
Słaby zasięg MUX 5 z nadajnika CZĘSTOCHOWA-WRĘCZYCA WIELKA nadaje tylko z mocą 25kw przez co nie obejmuje mojej miejscowości w przeciwieństwie do pozostałych MUX które nadawają z pełną mocą 100kw
odpowiedź