SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co z dalszą zmianą standardu telewizji naziemnej? Modyfikacja harmonogramu niemożliwa

W UKE odbyło się kolejne spotkanie w sprawie zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl nadawcy nadal nie złożyli żadnego wniosku w sprawie emisji w starym standardzie. III etap przejścia na DVB-T2/HEVC nie jest zagrożony.

 

Article

Pod koniec marca br. rozpoczął się w Polsce proces przejścia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. W I etapie zmiana nastąpiła w województwach dolnośląskim i lubuskim. Pod koniec kwietnia, w drugim objęła województwa zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnią część mazowieckiego. 23 maja dołączą do nich województwa podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, świętokrzyskie, południowo-wschodnia część wielkopolskiego, południowa mazowieckiego i zachodnia lubelskiego. 27 czerwca większość multipleksów w całej Polsce będzie nadawanych w DVB-T2/HEVC.

Niezadowolenie stacji komercyjnych

Pierwotnie zmiana standardu miałaby obejmować MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o to, żeby opóźnić przejście na DVB-T2/HEVC trzeciego multipleksu. Są tam nadawane m.in. TVP1, TVP2, TVP Info, a MUX-3 jest zintegrowany z Regionalnym Systemem Ostrzegania. W związku z wojną na Ukrainie UKE rozpoczął procedurę, która pozwoli TVP nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Spotkało się to z dużym niezadowoleniem nadawców prywatnych. Prezes TV Puls Dariusz Dąbski zapowiedział nawet, że jego stacja będzie domagać się odszkodowania. Wszystko przez odbiorców, którzy posiadają stare telewizory lub tunery. Ich liczba topnieje m.in. z powodu rządowego dofinansowania na zakup telewizora (250 zł) lub dekodera (100 zł), ale wciąż jest wysoka. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że jesienią ub.r. było to 2,27 mln, w lutym 1,81 mln, a obecnie 1,53 mln.

Tym samym po zmianie standardu nawet 3 mln potencjalnych widzów może utracić dostęp do TVN, Polsatu czy TV Puls.  Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD wyliczył, że stacje komercyjne mogą stracić setki milinów złotych przychodów reklamowych. -  Uważamy, że wszyscy członkowie rynku powinni być traktowani w ten sam sposób. To jest jasne. Jesteśmy w rozmowie z regulatorem i odpowiednimi instytucjami. Te rozmowy są w toku. Nie chcemy ich komentować - stwierdził podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników Cyfrowego Polsatu Stanisław Janowski, prezes Polsatu. Podobne stanowisko ma Grupa TVN.

Zbyt późno na zmiany

W sprawie zmiany standardu i uprzywilejowanej pozycji MUX-3 nadawców komercyjnych reprezentuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, w której skład wchodzą m.in. TVN, Polsat, TV Puls. Podczas rozmów z UKE od ponad miesiąca nie wypracowano żadnego rozwiązania, które zmniejszyłoby ryzyko czasowej utraty widowni przez stacje komercyjne. W grę wchodziło kilka scenariuszy. Na przykład przesunięcie etapu III zmiany standardu z końca maja na koniec czerwca. Do przejścia na DVB-T2/HEVC południowo-wschodniej Polski zostało kilka dni i to już niemożliwe. Mało realne wydaje się też wykorzystanie MUX-4 do emisji w starym standardzie DVB-T. Polsat obecnie wygasza tam usługę TV Mobilna. Mógłby więc wynająć TVN i TV Puls miejsca na multipleksie do emisji dla odbiorców ze starszym sprzętem. Stosowny wniosek do UKE jednak wciąż nie wpłynął.

Co ustalono zatem podczas środowego spotkania? - Tak jak po poprzednich spotkaniach, tak i teraz nie ma nic merytorycznego do zakomunikowania - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.  Kolejne rozmowy mają odbyć się za tydzień lub dwa. Od osoby uczestniczącej w nich słyszymy, że zmiana harmonogramu jest już praktycznie niemożliwa i bezsensowna, skoro za nieco ponad miesiąc cała Polska ma korzystać z dobrodziejstw DVB-T2/HEVC. Nowy standard umożliwia nadawanie wszystkich kanałów w wysokiej rozdzielczości (HD) zamiast standardowej rozdzielności (SD).

- Podczas spotkania pokazano dane z Krajowego Instytutu Mediów, które pokazują wzrost przystosowania gospodarstw domowych do nowego standardu. Z drugiej strony zapoznaliśmy się z danymi Nielsena, z których wynikają czasowe spadki widowni w regionach, które przeszły na DVB-T2/HEVC - zdradza osoba uczestnicząca w spotkaniu. Niedawno informowaliśmy, że zaraz po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach lubuskim i dolnośląskim MUX-1 zmniejszył tam zasięg o 28,3 proc., a MUX-2 o 33,9 proc. Zasięgi kanałów z MUX-3 i MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP), który na razie nie przechodzi na DVB-T2/HEVC wzrosły o 0,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Co z dalszą zmianą standardu telewizji naziemnej? Modyfikacja harmonogramu niemożliwa

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słaby zasięg
Przede wszystkim niech Emitel zwiększy zasięg MUX 5 z nadajnika CZĘSTOCHOWA-WRĘCZYCA WIELKA z 25kw na 100kw
odpowiedź
User
Zenek
Idą wybory. Dobry i ten tysiąc osób, który nie obejrzy nic poza reżimową tv, więc zagłosuje na jedyną słuszną partię. Dla rządzących to walka o życie. Boją się więzienia i chwytają się wszystkiego, byle nie przegrać wyborów.
odpowiedź
User
toni
....tonący to i brzytwy się chwyci,tak podła zmiana robi przed wyborami aby pozyskać telewidzów którzy mają stare telewizory!!!
odpowiedź