SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes UOKiK apeluje do sklepów, by nie podnosiły cen telewizorów i dekoderów w związku ze startem DVB-T2

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skierował apel do największych sieci sklepów z elektroniką i platform e-commerce, żeby w związku z przejęciem naziemnej telewizji na nowy standard DVB-T2/HEVC nie podnosili cen potrzebnych do jej odbioru telewizorów i dekoderów.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKTomasz Chróstny, prezes UOKiK

- Już obecnie wiele osób poszukuje nowego telewizora lub dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji nowej generacji w lepszym standardzie. Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty - zauważa Tomasz Chróstny.

- Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową  sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty - opisuje.

Pismo prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostało wysłane do firm Euro-net, Media Saturn Online, Terg (to właściciel sieci Media Expert), Neonet, Morele.net, Allegro i jego spółki zależnej Ceneo.

100 zł bonu na telewizor lub dekoder do DVB-T2/HEVC

Pod koniec lutego prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną przez parlament ustawę dotyczącą wsparcia zakupu dekodera lub telewizora do odbioru nowego standardu cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Na mocy ustawy każde gospodarstwo domowe będzie mogło dostać bon o wartości 100 zł.

W komunikacie rządowym wskazano, że z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że w Polsce 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym, zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany telewizora na nowszy lub doposażenia telewizora w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. "Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku" - zaznaczono.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje wprowadzenie świadczenia w wysokości 100 zł, które pozwoli na dofinansowanie zakupu dekodera. "Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu urządzenia umożliwiającego dalszy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC" - zwrócono uwagę.

Jak złożyć wniosek o dopłatę

Wyjaśniono, że zgodnie z projektem wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego.

"Składając wniosek trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego" - poinformowano.

Dodano, że wniosek o dopłatę będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej. "W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej. Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe" - wyjaśniono.

Program dopłat będzie realizowany do końca 2022 r.

- Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera. Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują - zapowiedział Janusz Cieszyński.

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje nowy standard tv naziemnej

Aby odbierać NTC w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVBT2/HEVC. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych, muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.

23 grudnia Telewizja Polska we współpracy z Emitelem, obsługującym technicznie ogólnopolskie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, uruchomiła na kanale 28 planszę Sprawdzam TV. Każdy widz może tam łatwo sprawdzić, czy jego telewizor obsługuje nowy standard DVB-T2/HEVC (jeśli na odbiorniku wyświetla się animacja z komunikatem, to znaczy, że telewizor jest przystosowany do nowego standardu).

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”.

Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

Start DVB-T2/HEVC od końcówki marca

Standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC zostanie zmieniony w całej Polsce w drugim kwartale przyszłego roku. Wprowadzone zostanie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

Nowy standard zostanie wprowadzony etapami w poszczególnych województwach:
- od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Dołącz do dyskusji: Prezes UOKiK apeluje do sklepów, by nie podnosiły cen telewizorów i dekoderów w związku ze startem DVB-T2

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Skoro jest na coś popyt i ludzie muszą to kupić to prawem rynku jest podnieść cenę.
odpowiedź
User
spekulacja
pan Tomasz to się urodził chyba parę dekad za późno...
odpowiedź
User
Jarosław K.
No tak, PIS-owska propaganda musi dotrzeć, nawet do najbiedniejszych
odpowiedź