SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ogólnokrajowy multipleks naziemny przejdzie na DVB-T2 we wrześniu

Włoski nadawca publiczny Rai zobowiązał się do zmiany standardu nadawania jednego ze swoich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej 1 września 2024 roku. Przejście na DVB-T2 miało nastąpić wcześniej, ale pojawiły się obawy odnośnie kibiców podczas wielkich imprez sportowych.

Rząd w Rzymie zobowiązał Rai do zmiany standardu już w sierpniu 2023 roku. Do zmiany standardu jednego z multipleksów miało dojść 10 stycznia 2024 roku. W grudniu informowaliśmy o badaniach, z których wynikało, że aż 19 mln Włochów, czyli 8,4 mln gospodarstw domowych nie ma urządzeń kompatybilnych z DVB-T2. Według portalu advanced-television.com nową datę potwierdził dyrektor ds. technologii Rai, Stefano Ciccotti, podczas konferencji w Bolonii.

Latem Euro 2024 i Paryż 2024

Przed zmianą standardu Rai zamierza uruchomić dodatkowy multipleks testowy, który będzie emitował trzy główne kanały nadawcy publicznego w standardach DVB-T i DVB-T2. Eksperyment ma na celu sprawdzenie czy nowy standard pomaga w rozwiązaniu problemów z zakłóceniami i słabszą propagacją. Mają one występować głównie w miesiącach letnich w regionach Triveneto, Emilia-Romania i Piemont. We Włoszech Rai nie jest zobowiązany do zastosowania w multipleksie z nowym standardem kodeka HEVC.

Rai nie chciał doprowadzić do styczniowej zmiany standardu jednego z multipleksów w związku ze zbliżającymi się wielkimi imprezami sportowymi. Od 14 czerwca do 14 lipca odbywać się będą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Z kolei od 26 lipca do 11 sierpnia Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Nadawca publiczny obawiał się, że część kibiców nie wymieni na czas telewizorów lub dekoderów.

Tylko w Rzymie i okolicach działa 14 multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Rai i spółka córka nadawcy Rai Way są operatorami czterech. Kilka miesięcy temu włoskie media spekulowały, że Rai wybierze do zmiany standardu stacje z MUX-A (Rai Movie, Rai Premium, Rai Gulp, Rai YoYo, Rai Storia, Rai Sport+ HD, Rai 3 SD i kanały oraz aplikacje w HbbTV) i MUX-B (Rai 1 SD, Rai 2 SD, Rai Sport+ HD,  Rai Sport, Rai 3 HD, Rai 4, Rai 5, Rai Scuola, RTV San Marino), które trafią na jeden multipleks w nowym standardzie. Zmiany prawdopodobnie nie obejmą Rai MUX R (Rai 1 HD, Rai 2 HD, Rai News 24 i różne wersje Rai 3).

W Polsce niemal wszystkie multipleksy w DVB-T2

Nad Wisłą większość multipleksów przeszła na standard DVB-T2 już w pierwszej połowie 2022 roku. Zmiany objęły wówczas: MUX-1 (Fokus TV, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Antena HD, TTV, Wydarzenia 24), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Polsat News Polityka). W nowym standardzie od początku jest nadawany MUX-6 (TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP i Belsat).

W marcu 2022 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się z wnioskiem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalsze nadawanie MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie, ponieważ trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w DVB-T do końca 2023 roku. Nadawcy komercyjni uznali to za faworyzowanie TVP w okresie przed wyborami parlamentarnymi. Wówczas kilka milionów osób nie posiadało urządzeń pozwalających na odbiór w DVB-T2. W połowie grudnia trzeci multipleks (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC, TVP Kultura) przeszedł na nowy standard. Osoby, które mają stare telewizory lub dekodery, muszą je wymienić, aby odzyskać dostęp do tych stacji. W tym roku nie działa program rządowego dofinansowania na zakup sprzętu. 

Obecnie spośród ogólnopolskich multipleksów w DVB-T nadaje tylko MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP). Niedawno Emitel złożył wniosek do UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej ósmego multipleksu. Po miesięcznych konsultacjach, Urząd może zgodzić się na emisję w DVB-T2. Pozwoli to na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych i poprawę ich jakości do HD. Obecnie stacje wchodzące w skład MUX-8 są nadawane w przestarzałej rozdzielczości SD. 

Dołącz do dyskusji: Ogólnokrajowy multipleks naziemny przejdzie na DVB-T2 we wrześniu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Protest
Znowu tytuł celowo wprowadzający polskich czytelników w błąd.
odpowiedź