SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Satelita Eutelsat 10B na orbicie

Najnowszy satelita francuskiej firmy Eutelsat Communications został z powodzeniem wyniesiony na geostacjonarną orbitę transferową przez amerykańskiego dostawcę rakiet kosmicznych SpaceX, należącego do Elona Muska. Wykorzystano w tym celu rakietę Falcon 9.

Eutelsat 10B będzie dostarczał usługi internetowe dla samolotów i statków w rejonie północnej części Oceanu Atlantyckiego, Europy, basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Oceanu Indyjskiego. Usługi te będą świadczone przez cyfrowy ładunek wielowiązkowy umożliwiający dynamiczną alokację usług, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia solidnej elastyczności w reagowaniu na zmieniające się wymagania rynku. Satelita przenosi również dwa ładunki w pasmach C i Ku, aby zapewnić ciągłość usług telewizyjnych dla obecnych klientów na satelicie 10A (10 stopni wschód). Są tam nadawane m.in. pakiet StarTimes TV z Kenii, a także kanały telewizyjne z Czadu, Ugandy czy Ruandy.

15-letnia żywotność

Satelita został zbudowany przez Thales Alenia Space. Posiada cyfrowy procesor piątej generacji zintegrowany z sercem ładunku, osiągający wysoki stopień elastyczności i wydajności pod względem przepustowości. Satelita oparty jest na całkowicie elektrycznej platformie Spacebus NEO opracowanej przez Thales Alenia Space, przy wsparciu Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Nominalna żywotność Eutelsatu 10B wynosi co najmniej 15 lat.

 

Na docelowej orbicie geostacjonarnej satelita znajdzie się w ciągu 10 dni. - To czwarty start satelity Eutelsatu w ciągu niecałych trzech kolejnych miesięcy, niezwykłe osiągnięcie techniczne. Gratulacje dla wszystkich - powiedział Pascal Homsy, dyrektor techniczny Eutelsat. - Ładunek Eutelsat 10B w paśmie Ku uzupełnia pasmo Ka satelity Eutelsat Konnect VHTS, wystrzelonego we wrześniu 2022 roku, odzwierciedlając naszą zdolność do obsługi naszych klientów zarówno w paśmie Ka, jak i Ku najlepszymi w swojej klasie zasobami kosmicznymi - dodał. Masa startowa nowego satelity wyniosła 5,5 tony.

Hot Bird 13G i 13F na orbicie

Na początku listopada na orbitę trafił Hot Bird 13G. Za blisko pół roku zastąpi on razem z wcześniej wystrzelonym w kosmos bliźniaczym Hot Birdem 13F, kończące działalność starsze satelity. Korzystają z nich polskie platformy cyfrowe Polsat Box, Canal+ i Orange. Po dotarciu na właściwą orbitę będą one obsługiwać transmisję ponad 1000 kanałów telewizyjnych, docierających do gospodarstw domowych w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Satelity miały trafić na orbitę wcześniej, ale doszło do opóźnienia związanego z pandemią koronawirusa. Każdy z nowych satelitów ma ważyć ponad 2 tony i mieć 22 kW mocy statku kosmicznego. Masa startowa wyniesie 4500 kg.  Ostatecznie Hot Bird 13F i 13G znajdą się 35,9 tys. kilometrów nad Ziemią.

Przychody Eutelsata z tytułu nadawania stacji telewizyjnych spadły ze 182 mln euro w III kwartale 2021 roku do 172,5 mln euro w I kwartale 2022 roku. Segment ten stanowił 61 proc. przychodów firmy. Blisko 6,3 proc. przychodów francuskiej firmy pochodzi od rosyjskich klientów. Z częścią z nich Eutelsat musiał w wyniku unijnych sankcji zakończyć współpracę po inwazji na Ukrainę. Firma tłumaczy, że jest apolityczna i nadal obsługuje rosyjskie platformy NTV-Plus i Trikolor. Niedawno o zerwanie takich umów zaapelowała organizacja Reporterzy bez Granic.

Dołącz do dyskusji: Satelita Eutelsat 10B na orbicie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl