SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy z obsługą HbbTV. "Niedopracowana na niskobudżetowych telewizorach"

Część odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej korzystających z HbbTV narzeka na problemy z aplikacjami. Nie działają poprawnie albo mają prowadzić do zawieszania się telewizorów. Przedstawiciele firmy Emitel, która zajmuje się m.in. tworzeniem takich serwisów, tłumaczą w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że nieprawidłowości dotyczą głównie tańszych i mniej popularnych urządzeń.

Problemy części widzów dotyczą m.in. kanałów wirtualnych TVP oferowanych w HbbTVArticle

Telewizja hybrydowa (HbbTV) pozwala na oferowanie aplikacji z wideo na żądanie, dodatkowymi kanałami telewizyjnymi, quizami, konkursami, stacjami radiowymi czy serwisami reklamowymi. Aby z niej skorzystać trzeba być odbiorcą naziemnym, którego telewizor lub (rzadziej) dekoder obsługuje funkcję HbbTV. W marcu Emitel informował, że w Polsce jest 1,3 mln takich gospodarstw domowych. W niektórych krajach, jak na przykład w Niemczech, telewizja hybrydowa jest znacznie popularniejsza, bo aplikacje oferują także platformy cyfrowe czy sieci kablowe.

Do dyspozycji polskich widzów są m.in. aplikacje: TVP GO, TVP VOD, Polsat Go, Legia TV, EmiRadio, EmiTV. Widzowie mogą też korzystać z kanałów wirtualnych, takich jak TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i TVP World. Na początku marca br. Emitel udostępnił w ramach MUX-8 płatną aplikację CDA Premium.TVN, Polsat i TVP udostępniają też serwisy partnerów reklamowych, a stacje Warner Bros. Discovery wykorzystują telewizję hybrydową do reklam adresowalnych (DAI).

Zawieszanie telewizorów, niedziałające funkcje

Choć niemal wszystkie sprzedawane obecnie telewizory do streamingu, obsługują także HbbTV, to działanie aplikacji telewizji hybrydowej pozostawia często dużo do życzenia. Jeden z czytelników portalu Wirtualnemedia.pl twierdzi, że aplikacja CDA Premium zawiesza mu telewizor. Musi pomijać kanał 86 podczas przełączania stacji, aby uniknąć dalszych problemów.

- Telewizor wpadał w pętlę nadpisu pamięci RAM aż do awarii systemu operacyjnego. Pomógł bardzo twardy reset i powrót do ustawień fabrycznych. W jednym przypadku musiałem wspomagać się pendrive'm z systemem operacyjnym  - przekonuje.

Firma CDA nie styknęła się z tym problemem.- Od 1 marca br., czyli od momentu uruchomienia aplikacji CDA na multipleksie ósmym nasza aplikacja HbbTV zanotowała kilkaset tysięcy wejść i liczba ta cały czas rośnie. Jednocześnie nasz support w tym czasie otrzymał jedno, podkreślam jedno zgłoszenie o problemach z działaniem na MUX-8, które w dodatku dotyczyło bardzo starego i niewspieranego modelu telewizora, który nawet wg producenta nie obsługiwał technologii HbbTV i w tym konkretnym przypadku aplikacja po prostu nie miała prawa działać - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wolfgang Laskowski, rzecznik prasowy CDA.

Zapewnia, że aplikacja została gruntowanie przebadana przed udostępnieniem. - Aplikacja CDA przed udostępnieniem końcowemu odbiorcy przeszła szereg restrykcyjnych testów w laboratorium Emitela, a także w naszym wewnętrznym dziale rozwoju i była testowana na kilkudziesięciu modelach telewizorów z różnymi wersjami HbbTV. Ani my, ani Emitel nie miał zastrzeżeń, inaczej aplikacja nie zostałaby dopuszczona na multipleks. Specyfikacja technologii HbbTV jest taka, że na każdym urządzeniu działa ona nieco inaczej i sztuką jest dostosowanie aplikacji do wszystkich modeli jakie są na rynku. Nam się to udało, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego jak działa i jak duże zasięgi
generuje - dodaje Laskowski.

Do komfortowych nie należy też korzystanie z serwisów oferowanych przez Telewizję Polską.

- Po wybraniu na liście kanału wirtualnego, jak TVP Historia 2, po kilku sekundach planszy powinien pojawić się stream stacji, ale często tak nie jest i dalej widać planszę. Dopiero reset telewizora pomaga, ale czasami kanały nie działają nawet po nim. Problemy występują też z aplikacją TVP GO. Jak cofnie się audycję do początku, to nie można jej przewijać. Czasami po wybraniu pożądanego kanału, aplikacja sama się zamyka i znowu pojawia się wspomniana plansza – twierdzi inny użytkownik.

Obaj widzowie korzystają z telewizorów chińskiego producenta (Xiaomi) z systemem operacyjnym Android TV. Problemy z aplikacjami do streamingu typu Netflix, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, nie występują. Nie wszystkie treści jednak da się obejrzeć na takich platformach. Legalny stream większości kanałów TVP możliwy jest tylko przez aplikację HbbTV TVP GO. Nadawca publiczny obiecywał, że do dostępnej w Smart TV aplikacji TVP VOD trafią kanały linearne, ale tak się nie stało.

Choć HbbTV w niektórych przypadkach radzi sobie gorzej niż Smart TV, to zgodnie z wymaganiami ministra cyfryzacji, wszystkie dekodery obsługujące usługi internetowe, muszą pozwalać na korzystanie z telewizji hybrydowej. Warunku tego nie spełniał dobrze oceniany sprzęt Canal+ Box 4K, dlatego wycofano go na kilka miesięcy ze sprzedaży. Powrócił jako przystawka po wymontowaniu  modułu do naziemnej telewizji cyfrowej.

DVB-I może rozwiązać niektóre problemy w przyszłości

W Niemczech, Hiszpanii  i we Włoszech miesiliśmy ostatnio do czynienia z pilotażami nowego standardu DVB-I, który integruje wszystkie treści telewizyjne, niezależnie od źródła (naziemne, kablowe, satelitarne, IPTV, streaming). Czy ten standard rozwiąże niektóre problemy? -  DVB-I to kolejne rozwiązanie wymagające nowych, dedykowanych funkcji w oprogramowaniu odbiornika. Podobnie jak HbbTV wymagać będzie prawidłowego wdrożenia. Na razie jednak DVB-I i podobne rozwiązania to rozwiązanie przyszłości i to czy i w jakiej formie pojawią się w produktach konsumenckich przekonamy się za kilka lat - odpowiada (Jarosław Mroczkowski, doradca zarządu Emitela.

Zauważa, że wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników telewizji cyfrowej zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji. W szczególności wymagania dla HbbTV zostały określone w „Rozporządzeniu ministra cyfryzacji z dnia 8 grudnia 2020 roku, które zawiera zapis: „Telewizja hybrydowa (HbbTV). Jeżeli odbiornik cyfrowy posiada możliwość podłączenia do Internetu, to umożliwia wykorzystywanie HbbTV, co najmniej w wersji 2.0.1 zgodnie ze specyfikacją techniczną ETSI TS 102 796….”

- Zgodnie z tymi wymaganiami odbiorniki powinny mieć prawidłowo zaimplementowaną obsługę standardu HbbTV we wskazanej wersji.  Producenci dostosowali swoje produkty do wymagań krajowych i praktycznie wszystkie nowe modele odbiorników prawidłowo obsługują telewizję hybrydową. Sytuację poprawiła też zmiana standardu nadawania telewizji, która wymusiła na widzach wymianę części urządzeń na nowsze. Niestety niektórzy producenci początkowo nie dopracowali swoich produktów. Wprawdzie większość z nich na bieżąco monitoruje ewentualne problemy i usuwa je za pomocą aktualizacji oprogramowania odbiorników, jednakże mogą zdarzyć się wyjątki, na które twórcy aplikacji HbbTV nie mają wpływu – wyjaśnia Mroczkowski.

Brak systemu weryfikacji wymagań

Sprzedawcę urządzenia, które nie spełnia wymagań zawartych w rozporządzeniu może ukarać prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Brakuje jednak mechanizmów czy instytucji, które mogłyby zbadać takie sprzęty.

- W Polsce nie istnieje formalny system weryfikacji zgodności sprzedawanych odbiorników z wymaganiami krajowymi, dlatego twórcy aplikacji, tacy jak Emitel, przed wdrożeniem nowej aplikacji testują ją na dużej grupie odbiorników. Tylko aplikacja, która poprawnie przejdzie takie testy jest dopuszczana do dalszych prac. Nie ma jednak możliwości wykonania takich testów na wszystkich modelach odbiorników od wszystkich producentów i importerów ze wszystkich roczników produkcji, szczególnie, gdy dostawca (producent lub importer) nie wspiera takich działań albo nie jest zainteresowany usunięciem wykrytych usterek w oprogramowaniu odbiornika - przekonuje ekspert Emitela.

Dostawcy aplikacji mają być zdani na dobrą wolę producentów. - Teoretycznie możliwe jest też, że błędnie napisana aplikacja może powodować nieprawidłowe zachowanie odbiornika, dlatego Emitel aktywnie współpracuje ze wszystkimi zainteresowanymi dostawcami telewizorów by jak najszybciej wykrywać i usuwać ewentualne problemy. Dzięki temu ewentualne problemy występują niezmiernie rzadko i tylko na niektórych modelach odbiorników nielicznych dostawców. Współpraca twórców aplikacji HbbTV, w tym Emitel, z producentami i importerami telewizorów powoduje, że znacząca większość widzów bez żadnych problemów może korzystać z usług HbbTV w naziemnej telewizji cyfrowej. Użytkownicy nielicznych modeli, na których występują problemy powinni zwrócić się do dostawcy urządzenia by podjął działania mające na celu ich rozwiązanie. Emitel może wspomóc identyfikację źródła problemów, o ile dostawca wyrazi takie zainteresowanie  – tłumaczy Mroczkowski.

Zapewnia, że problemy dotykają nielicznych odbiorców naziemnych z aktywną funkcją HbbTV. - Tak naprawdę mówimy o niewielkim odsetku modeli TV i to często wprowadzonych na rynek kilka lat temu, niestety nadal sprzedawanych. Ze wszystkimi głównymi dostawcami współpracujemy. Marki niszowe nie są zainteresowane. Dodatkowo telewizor otrzymuje aktualizacje oprogramowania przez 2-3 lata, więc jeśli był wprowadzony na rynek (nie sprzedany, wprowadzony na rynek) np., 4 lata temu to najprawdopodobniej błędy nie zostaną już poprawione – wyjaśnia doradca zarządu Emitela.


„Aplikacje testowane w laboratorium Emitel”

Adrian Gąbka, Wirtualnemedia.pl: Dostajemy sygnały od czytelników, że niektóre aplikacje w HbbTV mogą wpływać niekorzystnie na działanie niektórych telewizorów. Na przykład prowadzić do ich zawieszania. Takie problemy miały występować m.in. z aplikacjami CDA Premium, ale też wirtualnymi kanałami Telewizji Polskiej (TVP ABC2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2, TVP World), a także stacją Perszyj. Chodzi o telewizory m.in. marki Xiaomi.

Gracjan Szczęch, kierownik projektu w firmie Emitel:  Zdarza się, że na niektórych telewizorach (głównie niskobudżetowych) obsługa HbbTV nie została dopracowana. W tej sytuacji nawet, jeśli aplikacja została stworzona poprawnie, taki telewizor może mieć problemy ze stabilnością działania po uruchomieniu aplikacji HbbTV. Można to porównać do zastosowania systemu Android na telefonach – na niektórych system jest dopracowany, nie zawiesza się i działa płynnie, a na innych występują kłopoty wydajnościowe.

Emitel tworząc aplikacje HbbTV stosuje mechanizmy blokowania aplikacji lub części jej funkcjonalności na odbiornikach sprawiających problemy, aby uniknąć ich błędnego działania bądź zapobiec zawieszaniu się. Przed udostępnieniem aplikacji dla widzów, jest ona wielokrotnie testowana w laboratorium Emitel. Reprezentacja odbiorników, w jakim dysponują nasi specjaliści odzwierciedla rynek i popularność telewizorów na Polskim rynku. Podobne sytuacje zdarzają się coraz rzadziej i dotyczą raczej niszowych – z perspektywy naszego rynku urządzeń. Proces refarmingu spowodował odświeżenie bazy telewizorów przez widzów. Z doświadczenia wiemy, że wpłynęło to pozytywnie, na jakość działania aplikacji HbbTV, im nowsze, tym lepiej radzą sobie z rozbudowanymi funkcjami, jakie zapewnia standard HbbTV.

Czy aplikacje HbbTV mogą prowadzić do zawieszania się telewizorów czy ich nieprawidłowego działania?

Odbiorniki telewizyjne podobnie jak smartfony przeszły długą drogę rozwoju, w konsekwencji stały się złożonymi i zarazem wydajnymi urządzeniami. W niektórych sytuacjach użycie zaawansowanych komponentów w aplikacjach HbbTV niezgodnie ze standardem (np. poprzez próbę odegrania nieprawidłowego formatu wideo) może prowadzić do zawieszenia się telewizora. Innym przypadkiem je generującym - są błędy przy zaprogramowaniu funkcji HbbTV na telewizorach. W tej sytuacji sprawdza się reguła, że najbardziej rozpowszechnione marki telewizorów na rynku najlepiej radzą sobie z obsługą HbbTV. Z tego powodu w procesie tworzenia aplikacji HbbTV  niezmiernie ważny jest doświadczony partner posiadający szeroką bazę telewizorów testowych. Dzięki temu proces tworzenia aplikacji trwa krócej, a w wytworzonym oprogramowaniu jest mniej błędów.

Niewystarczająca ilość RAM-u?

A może problemy są spowodowane przez niewystarczającą ilość pamięci RAM w niektórych urządzeniach? Jak uchronić się przed takimi sytuacjami?

Sytuacja taka może potencjalnie mieć miejsce, szczególnie w starszych modelach. Wg. naszej wiedzy, obecnie większość telewizorów w HbbTV posiada jednak zabezpieczenia przeciw przekroczeniu maksymalnej dostępnej pamięci – w tej sytuacji funkcja powodująca przeciążenie RAMu zostanie przerwana, ale telewizor nie zawiesi się.

Niektóre aplikacje HbbTV nie działają poprawnie. Na przykład w TVP GO na wielu urządzeniach nie działa przewijanie treści. Czy HbbTV jest niedopracowaną technologią? Dlaczego w streamingu większość aplikacji działa poprawnie?

Przykład TVP GO pokazuje, że jest wiele telewizorów, na których aplikacja działa bez zarzutu. TVP, jako pierwsza telewizja w Polsce uruchomiła ogólnodostępną usługę Timeshift na polskim rynku. Jak każde oprogramowanie wdrażane na wielu platformach może, w początkowej fazie zawierać niedoskonałości, zdarzają się również sytuacje wymagające wystawienia nowej aktualizacji oprogramowania TV przez producentów. Dzięki rosnącej popularności HbbTV w Polsce i na świecie, bardzo pozytywnie zaskakuje chęć wielu producentów do współpracy przy poprawie stabilności działania aplikacji i w konsekwencji poprawy stabilności działania odbiorników.  Emitel aktywnie wspiera współpracujących z nami partnerów, aby podobnych problemów było coraz mniej. Sam fakt, ze aplikacja TVP GO jest ogólnie dostępna pozwala również producentom zwrócić  szczególną uwagę, aby wprowadzone na rynek nowe modele telewizorów po ich wypakowaniu z pudełka były już wcześniej przetestowane.  

Ilu aktywnych telewizorów HbbTV jest obecnie w Polsce według Emitel?

Nie podajemy tych danych - ponieważ szacunki są obarczone błędami wynikającymi z konieczności przestrzegania RODO.

Część użytkowników twierdzi, że wyłącza HbbTV w związku ze zbyt wieloma aplikacjami reklamowymi czy rzekomą inwigilacją przy okazji DAI (reklamy adresowalne). Dużo ludzi tak postępuje?

Nie mamy takich informacji.

Dołącz do dyskusji: Problemy z obsługą HbbTV. "Niedopracowana na niskobudżetowych telewizorach"

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamys
NA TCL nie działa z powodu jakiegoś tam kodeka- TCL to trzecia marka na świecie, dodatkowo TV z polskiej dystrybucji. Badziewne aplikacje robią a potem zwalaja na producentów, że niszowi i nie ogarniają
odpowiedź
User
Lex
Łataniem takich luk prawnych powinna zajmować się KRRiT (a nie polityczną krucjatą Świrskiego). Sprzęt powinien być testowany i certyfikowany. Producenci z niepoprawnie zaimplementowanym (nie dostarczający poprawek oprogramowania) HbbTV powinni ponieść karę czy też nakazem wycofania sprzętu ze sprzedaży. Powinna być publicznie dostępna lista problematycznej sprzętu (aby kupujący wiedzieli czego unikać). Podobnie powinna być prawnie uregulowana kwestia reklam HbbTV i śledzenia.
odpowiedź
User
lukjan
u mnie nie dziala hybryda od tvp, na sony i tcl z 2020 roku.
odpowiedź