SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kończy się koncesja polskiej wersji kanału HBO

Tylko do 2 stycznia 2024 roku obowiązuje koncesja polskiej wersji kanału HBO. Filmowa stacja nie zniknie jednak z rynku. Warner Bros. Discovery złożył do czeskiej odpowiedniczki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o jej przedłużenie. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, to kanał będzie mógł nadawać do 2036 roku.

Polska wersja kanału HBOPolska wersja kanału HBO

Stacje, które chcą zachować koncesję w Polsce, muszą złożyć stosowny wniosek do KRRiT na rok przed wygaśnięciem pozwolenia. W Czechach obowiązują bardziej liberalne przepisy. Do tego licencje są wydawane na 12 lat, a nie 10, jak w naszym kraju.

Spółka HBO Europe w imieniu Warner Bros. Discovery złożyła do  regulatora działającego pod nazwą Rada pro rozhlasové a televizní wnioski o przedłużenie koncesji kablowej dla głównego kanału HBO w Polsce, Chorwacji, Czechach i na Słowacji. Wszystkie wygasają na początku przyszłego roku.

Filmy muszą wypełniać 80 proc. ramówki

Poprzednią koncesję od RRTV kanał HBO Polska otrzymał w 2011 roku. Z dokumentu wynika, że stacja powinna nadawać od 20 do 24 godzin na dobę. Ma być płatnym filmowym kanałem telewizyjnym, przeznaczonym dla wszystkich grup widzów i nastawianym na oferowanie produkcji hollywoodzkich wytwórni. Filmy fabularne mają stanowić co najmniej 80 proc. całkowitego czasu emisji programu. W ofercie mogą się znaleźć także koncerty, seriale, programy rozrywkowe, a także transmisje sportowe. 10 proc. czasu nadawania mają pochłaniać produkcje europejskie, a 5 proc. europejskie treści niezależnych producentów. Koncesja kosztowała 50 tys. koron czeskich, czyli około 9065 zł.

Polska w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych jest wciąż rynkiem, gdzie kanały linearne cieszą się dużą popularnością. Warner Bros. Discovery nie zdecydował się w związku z inwestycją w HBO Max, kończyć działalności takich stacji. Swoich kanałów znad Wisły nie wycofał też Disney, który takie działania zrealizował na wielu innych rynkach. Koncesja HBO 2 Polska wygasa 3 marca 2028 roku, natomiast HBO 3 Polska 4 marca 2028 roku.

Wiele kanałów na koncesji RRTV

Na podstawie licencji RRTV działają też Cartoon Network Polska (do 26 listopada 2032 roku), Paramount Network (7 stycznia 2033), Comedy Central Polska (7 stycznia 2033), MTV Polska (3 luty 2033) i  Nickelodeon Polska (12 listopada 2033). Niektóre polskojęzyczne kanały zagranicznych koncernów działają też na podstawie koncesji wydanych w Holandii czy Hiszpanii. Kanały Warner Bros. Discovery wcześniej związane z Discovery nadają na bazie holenderskich koncesji. Stacje związane z TVN dzięki polskim. KRRiT wciąż nie przedłużyła koncesji głównemu kanałowi TVN (wygasa 14 kwietnia 2024 roku). 

Niedawno czeska RRTV upomniała Comedy Central Polska, nie decydując się na nałożenie grzywny.

- Rada zauważyła, że emisja zwiastuna naruszyła artykuł 32 ustawy o funkcjonowaniu radiofonii i telewizji. RRTV podjęła decyzję o upomnieniu ViacomCBS Networks International Czech w związku z naruszeniem przepisu, którego się dopuściła firma, emitując zwiastun serialu „Zgrzyt” w programie Comedy Central Polska w dniu 8 stycznia 2023 roku o godzinie 14.40. Zawierał on wulgaryzm „j***ć”, odpowiednik angielskiego „fuck” lub czeskiego „poslat do prdele“, „vysrat se na”. Naruszony został tym samym zakaz umieszczania w programach i reklam wulgaryzmów za wyjątkiem „dzieł sztuki”, w których jest to konieczne. Takie utwory mogą być jednak emitowane tylko między godziną 22.00 a 6.00 rano – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodniczący RRTV Václav Mencl.

Dołącz do dyskusji: Kończy się koncesja polskiej wersji kanału HBO

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Dobrze zrobili, że wybrali Czechy. W Polsce PiS nawet HBO uznano by za wrogi podmiot.
odpowiedź
User
DJ Gerard
Czechach szybko dostanie koncesjie niż w polsce
odpowiedź
User
DJ Gerard
12 lat koncesjie jest w polsce 10lat to już jest różnica
odpowiedź