SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 14 lutego 2024 roku wszystkie kanały naziemne w jakości HD

Hiszpański rząd przedłużył o ponad rok termin, w którym wszystkie kanały naziemnej telewizji cyfrowej muszą nadawać w wysokiej rozdzielczości (HD). Musi to nastąpić najpóźniej do 14 lutego 2024 roku. Wcześniej zakończenie emisji w standardowej rozdzielczości (SD) planowano na sam początek 2023 roku.

Teleturniej w hiszpańskiej telewizji publicznej La 1 Article

Z wykazu opublikowanego na stronie tdt1.com wynika, że w Madrycie wiele kanałów na multipleksach jest nadawanych zarówno w HD, jak i w SD. To na przykład Telecinco, Cuatro, La 1, La 2, 24h, Antena 3, laSextra, Telemadrid, La Otra, tdp czy Clan. Tylko w HD są nadawane: BeMad tv i Realmadrid TV. Jedynie w SD można oglądać: TEN, FDF, Divinity, Boing, Energy, Mega, Trece, DMAX, Gol Play, Disney Channel, Paramount Network, neox, nova, 8Madrid, Hit TV, El Toro TV, Libertad Digital TV, Canal Galeria, Déjate TV, DKISS, 7NN TV, Distrito TV, TBN, CGTN-e, La Tienda en Casa, Nesting TV, + Galeria. W jakości 4K są nadawane TVE-UHD i UHD-2. W skład multipleksów wchodzi też  ponad 20 stacji radiowych. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że w samej Andaluzji odnotowano działalność 14 pirackich multipleksów m.in. z treściami erotycznymi, telezakupami i poradami wróżek.

Potrzebne pasmo dla operatorów

Poprzednie rozporządzenie zakładało, że migracja do HD nastąpi do 1 stycznia 2023 roku. Kilka miesięcy temu hiszpański rząd postanowił dać nadawcom więcej czasu. Tłumaczono to m.in. pandemią, wojną na Ukrainie oraz inflacją. Szacuje się, że w Hiszpanii nawet kilka milionów odbiorców naziemnych może posiadać przestarzałe tunery lub telewizory, które nie pozwolą na odbiór stacji w HD.

Należący do Warner Bros. Discovery kanał DMAX zrezygnował nawet z emisji w HD w obawie przed utratą widzów i co za tym idzie przychodów reklamowych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem hiszpańskiego rządu, 14 lutego 2024 roku wszystkie stacje drogą naziemną muszą nadawać w wysokiej rozdzielczości. Hiszpański rząd chce dzięki emisji stacji w standardzie DVB-T2 i zniknięciu dubli w standardowej rozdzielczości zwolnić pasmo 26 GHz, które będzie mogło trafić do operatorów komórkowych na potrzeb usług 5G.

Większość kanałów naziemnych w Polsce tylko w HD

Z podobnym procesem mieliśmy w Polsce do czynienia w zeszłym roku. Dzięki przejściu na DVB-T2/HEVC wszystkie kanały z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są nadawane w jakości HD. Nowszy standard naziemnej telewizji cyfrowej pozwolił na zwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby telekomów. W jakości SD są dostępne jedynie TVP Historia, Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro i kanały z niektórych multipleksów lokalnych.  MUX-3 do końca 2023 roku musi zmienić standard na DVB-T2, więc TVP Historia również będzie nadawana w wysokiej rozdzielczości. W ofercie polskich platform cyfrowych i w sieci kablowych wciąż można oglądać blisko 50 kanałów w standardowej rozdzielczości.

Stacje komercyjne typu TVN, Polsat czy TV Puls twierdzą, że Telewizja Polska, której MUX-3 po decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej może nadawać w starym standardzie do końca roku, jest faworyzowana. Z sierpniowego badania Krajowego Instytutu Mediów wynikało, że wciąż 0,99 mln odbiorców naziemnych nie posiadało telewizorów lub tunerów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. Utracili tym samy dostęp do najważniejszych stacji komercyjnych, mogąc oglądać tylko główne stacje TVP i te nadawane w ramach ósmego multipleksu. Nadawcy prywatni po przejściu MUX-3 na nowy standard zamierzają podliczyć straty i domagać się rekompensaty ze Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: Od 14 lutego 2024 roku wszystkie kanały naziemne w jakości HD

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:-(
Myślałem, że podjęto jakieś decyzje dot. MUX8 w Polsce. A tu typowy click.bait :-(

Słabe to Redakcjo.
odpowiedź
User
Seba
A to nie wg zasady klient nasz pan i skoro płacą to naziemnie tylko 1 wersja i niech sobie decydują sami?
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Myślałem, że podjęto jakieś decyzje dot. MUX8 w Polsce. A tu typowy click.bait

Słabe to Redakcjo.[/quote


To emeryci z Ukrainy redagują i siedzi jakiś pìzdefon na komentarzach nawet w sobotę.
odpowiedź