SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2024 roku kanały naziemne będą mogły nadal nadawać w jakości SD

Hiszpański rząd chciał, żeby od 2023 wszystkie kanały w naziemnej telewizji cyfrowej były nadawane w jakości HD. Latem datę tę przesunięto na 14 lutego 2024 roku. Teraz miejscowy odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wzywa władzę do tego, żeby dać operatorom multipleksów i nadawcą „wolną rękę” w tym zakresie.

w naziemnej telewizji cyfrowej w Hiszpanii jest dostępny m.in. kanał Antena 3 Article

Krajowa Komisja Rynków i Konkurencji, która jest odpowiednikiem KRRiT twierdzi, że należy bezterminowo odroczyć przejście na całkowitą emisję w wysokiej rozdzielczości.

- Uznaje się za właściwe odroczenie daty zaprzestania nadawania programów telewizyjnych w standardowej rozdzielczości (SD), ponieważ wyjątkowa sytuacja wynikająca z pandemii COVID-19 utrudniła użytkownikom wymianę odbiorników, aby dostosować się do sytuacji, w której wszystkie kanały naziemnej telewizji cyfrowej będą nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) - poinformował hiszpański regulator.

Starsze odbiorniki oczywiście mogą odtwarzać kanały w jakości HD, ale w Hiszpanii rezygnacja z SD wiąże się z przejściem na standard DVB-T2, który pozwala na emisję większej liczby kanałów i poprawę ich jakości. Po migracji, podobnie jak to miało miejsce w Polsce, osoby z tunerami lub telewizorami niekompatybilnymi z nowym standardem, utracą dostęp do stacji telewizyjnych. Nad Wisłą wciąż takich gospodarstw domowych jest 0,99 mln. Hiszpański regulator CNMC argumentuje, że w związku z kosztami, które będą musieli ponieść operatorzy multipleksów, nadawcy i odbiorcy wskazanym jest, żeby do migracji doszło „w odpowiednich warunkach finansowych i rynkowych”. Takie stanowisko ma pomóc szczególnie mniejszym i lokalnym podmiotom, dla których nadawanie w DVB-T2 jest kosztowną inwestycją.

Naziemna telewizja cyfrowa w Hiszpanii

Odbiorcy naziemni z Hiszpanii mają do dyspozycji 65 kanałów telewizyjnych. To m.in. stacje publicznego nadawcy RTVE (1, 2, 24h, Clan, TDP), stacje komercyjne (4, 5, 6, Antena, Nova) i bezpłatne kanały tematyczne. Są wśród nich Disney Channel, Paramount Network i DMAX. Fani piłki nożnej mogą oglądać także Real Madrid TV.

W naziemnej telewizji cyfrowej przeznaczono też specjalny multipleks na kanały lokalne i regionalne. Z raportu CAA wynika, że w niektórych częściach Andaluzji można oglądać dodatkowych 55 nielegalnych kanałów. Tym samym liczba koncesjonowanych stacji jest zbliżona do tych pirackich. Nadają m.in. treści pornograficzne towarzyszące infoliniom erotycznym, telezakupy z „cudownymi specyfikami” i porady wróżek. Piratom grozi do 1,5 mln euro grzywny. Na razie w Hiszpanii równolegle odbywa się emisja w DVB-T i DVB-T2. Na stacjach nadawanych w starym standardzie pojawia się komunikat o tym, że wkrótce mają przejść na nowy.

6 kanałów w SD na ogólnopolskich multipleksach naziemnych

Po przejściu na DVB-T2 w Polsce jedynie 6 kanałów jest nadawanych w standardowej rozdzielczości. To TVP Historia z MUX-3 (mimo emisji w starym standardzie DVB-T TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport są nadawane w jakości HD), Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP i TVP Kobieta. Większość multipleksów lokalnych nie musi na razie przechodzić na nowy standard, ale operatorzy niektórych z nich się do tego przymierzają.

W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji zaapelował do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o to, żeby w związku z wojną na Ukrainie MUX-3 mógł kontynuować emisję w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Regulator na to przystał. Tłumaczono, że multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Zgodnie z decyzją szefa UKE MUX-3 musi najpóźniej 1 stycznia 2024 roku przejść na DVB-T2/HEVC. Wówczas TVP Historia będzie nadawana w jakości HD.

Kiedy MUX-8 przejdzie na HD?

Nie wiadomo kiedy w HD będą dostępne wszystkie stacje nadawane w ramach MUX-8. Nadawcy kanałów z tego multipleksu musieliby w tej sprawie porozumieć się z UKE i Emitelem. Rozmowy się nie toczą, bo regulator na razie analizuje przeniesienie zawartości ósmego multipleksu do MUX-5. Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował, żeby pasmo zajmowane przez MUX-8 trafiło na potrzeby multipleksów cyfrowego radia DAB+. Jeśli taka decyzja zapadnie, to przejście na HD może nastąpić wraz z przeniesieniem stacji z MUX-8 do MUX-5.

Niedawno informowaliśmy, że drogą satelitarną i przez sieci kablowe nadal można oglądać ponad 50 kanałów w standardowej rozdzielczości. Pierwsze stacje HD pojawiły się w Polsce w 2006 roku. W SD nadal są oferowane m.in. TVP Seriale, 4fun.tv, Power TV, Tele 5, Polonia 1, AXN Black, FilmBox Action czy Nickelodeon Polska. Nadawcy tłumaczą to wysokimi kosztami emisji satelitarnej w HD.

Dołącz do dyskusji: W 2024 roku kanały naziemne będą mogły nadal nadawać w jakości SD

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TxT
Oglądanie kanałów SD na nowoczesnym telewizorze FullHD czy 4K (którą są dziś tanie jak barszcz) to masakra dla oczu. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach polscy nadawcy oferują bardzo niskiej jakości, mocno skompresowany sygnał SD (patrz np. taka Antena SD z HotBirda czy TVP Rozrywka vs niemieckie kanały SD na satelicie Astra).

Nadawcy tkwiący w SD przestają być konkurencyjni.
odpowiedź
User
Zapol
Nie dla przejścia mux 8 na częstotliwości mux 5 !!!
odpowiedź
User
Uhd
Wysokie koszty:))))))) tylko reklam więcej niż programu , zgrozaaaaaaa.
odpowiedź