SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne kanały TVP w naziemnej telewizji na Litwie, będą także na ogólnokrajowym multipleksie

W maju do czterech kanałów Telewizji Polskiej dostępnych na regionalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej na Litwie dołączą TVP World i Biełsat TV. Ponadto TVP dostała koncesję na emisję swoich sześciu stacji na multipleksie ogólnokrajowym.

Article

Multipleks, na którym przed końcem maja pojawią się TVP World i Biełsat TV, obejmuje zasięgiem Wilno i jego okolice (rejony: święciański, solecznicki i wileński), dociera łącznie do ponad 20 proc. populacji Litwy.

Na multipleksie są już obecne cztery kanały Telewizji Polskiej: TVP Wilno, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia.

Ponadto TVP uzyskała koncesję od litewskiego regulatora LRTK na nadawanie sześciu kanałów na drugim multipleksie ogólnokrajowym. Nadawca informuje, że wspólnie z partnerem technologicznym prowadzi prace nad ich uruchomieniem tam emisji TVP Wilno, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia, TVP World i Biełsat TV. Po uruchomieniu MUXa ogólnokrajowego zasięg sumaryczny razem z wileńskim obejmie 2/3 populacji.

Największa litewska kablówka TELIA już emituje TVP World i TVP Info.  Operator oferuje też dwie inne stacje Telewizji Polskiej: TVP Wilno i TVP Polonia.

- Uruchomienie kolejnych kanałów Telewizji Polskiej na Litwie - w szczególności TVP World i Biełsat TV pozwoli wszystkim widzom w tym kraju poznać polski i regionalny punkt widzenia na wydarzenia w obszarze Trójmorza oraz całego świata - zapowiada Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.

- Telewizja Polska chce docierać ze swoją ofertą programową nie tylko do Polonii, ale i do wszystkich mieszkańców Litwy, wierząc, że warto odwoływać się do dobrego dziedzictwa współpracy. Obecność kanałów TVP na Litwie jest gwarantem dostarczenia informacji z dbałością o prawdę i zgodność z rzeczywistością, przeciwstawnych do propagandy szerzonej przez media rosyjskie i białoruskie - dodaje Matyszkowicz.

Stacja TVP World nadaje od listopada 2021 r. Poza polskimi sieciami kablowymi można ją oglądać u operatorów w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Od początku br. z kanałem pożegnało się siedmioro prezenterów i dwójka redaktorów, TVP przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że zmiany „przeprowadzane są z uwzględnieniem zachowania ciągłości nadawania”.

Biełsat TV działa od końcówki 2007 roku, informuje o wydarzeniach na Białorusi, pokazywane są w nim treści w języku białoruskim i rosyjskim. Kanał jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

12 kanałów TVP na polskich multipleksach

Telewizja Polska w naszym kraju w telewizji naziemnej nadaje łącznie 12 kanałów (nie licząc dubli w HD i programów regionalnych oddziałów TVP).

Do jej dyspozycji pozostają MUX-3 (nadają tam TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD) oraz testowo MUX-5 (TVP 3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD) i w niektórych regionach MUX-6, które nadaje te same stacje co MUX-5. Kanały TVP są też obecne na MUX-1 (TVP ABC) i MUX-8 (TVP Kobieta, TVP Kultura HD).

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 3,89 mln zł przychodów (z czego 2,042 mld zł z abonamentu rtv i rekompensaty) i dodatni wynik netto.

Dołącz do dyskusji: Kolejne kanały TVP w naziemnej telewizji na Litwie, będą także na ogólnokrajowym multipleksie

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
Wszystkich swoich kanbałów w Polsce nie pokazują a zagranicę się pchają... ciekawe ...a mieszka tam całe 2,5 mln ludzi
odpowiedź
User
crown
Ciekawe, co by było gdyby ZDF otworzył np. kanał ZDF Opole dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Od razu usłyszelibyśmy jazgot obrońców polskości.
odpowiedź
User
bison616
Ciekawe, co by było gdyby ZDF otworzył np. kanał ZDF Opole dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Od razu usłyszelibyśmy jazgot obrońców polskości.
a kiedy to z niemcami tworzyliśmy państwa obojga narodów?
odpowiedź