SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejny kanał TVN Grupy Discovery będzie dostępny w jakości HD

Na transponderze TVN Grupy Discovery na satelicie Hot Bird 13E pojawiła się emisja testowa kanału Metro HD. Do tej pory stacja rozrywkowo-dokumentalna była dostępna tylko w standardowej rozdzielczości (SD). Wkrótce w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych będzie dostępna w wysokiej rozdzielczości.

Article

Kanał Metro HD testuje na transponderze 11508 V SR=27500, FEC= 3/4. Poza nim są tam nadawane TVN, TVN7, TVN24, TVN Turbo, TVN Fabuła, TTV, Travel Channel i Food Network. Obecnie Metro w jakości SD jest nadawany z transpondera 10758 V SR=27500, FEC= 3/4. Emisja testowa w wysokiej rozdzielczości oznacza, że niebawem stacja dokumentalna powinna być dostępna w jakości HD we wszystkich zainteresowanych sieciach kablowych i na platformach cyfrowych (Polsat Box, Canal+ i Orange).

W naziemnej telewizji cyfrowej Metro dalej w SD

Darmowa stacja rozrywkowo-dokumentalna TVN Grupy Discovery wchodzi też w skład MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Tego multipleksu na razie nie obejmie zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że choć pozostałe stacje TVN Grupy Discovery wchodzące w skład pozostałych multipleksów (TVN, TVN7, TTV) będą drogą naziemną dostępne w jakości HD, do końca czerwca, to Metro będzie kontynuować nadawanie w standardowej rozdzielczości.

Metro HD był przez jakiś czas dostępny w ramach multipleksów testowych TVN Grupy Discovery w DVB-T2/HEVC. Pozwolenie na emisje próbne jednak wygasło. Należąca obecnie do WarnerBros.Discovery stacja nie zdecydowała się na ich kontynuacje. Multipleksy stacji komercyjnych w województwach lubuskim i dolnośląskim już prowadzą emisję w DVB-T2/HEVC, który pozwala na poprawę jakości obrazu i dźwięku.

W 2015 roku związana z Agorą spółka Green Content uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na stację Kiwi TV. Jeszcze przed rozpoczęciem emisji 2 grudnia 2016 roku zmieniono nazwę na Metro. Jesienią 2016 roku Discovery zakupiło 48,94 proc. udziałów w Green Content. Rok później pozostałe akcje. Na antenie Metro można znaleźć m.in. starsze produkcje programów Discovery czy seriale z anteny TVN oraz seriale zagraniczne. W kilku krajach europejskich darmowym kanałem naziemnym amerykańskiego koncernu jest DMAX.

W 2021 roku Metro wśród samych widzów naziemnych miał 0,45 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Kolejny kanał TVN Grupy Discovery będzie dostępny w jakości HD

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Qwerty
W sieciach kablowych od początku jest w HD...
odpowiedź
User
A&G
Ale mi rarytas !!! W XXI wieku. Warunkiem przyznawania koncesji, przedłużania i nadawania innych pozwoleń powinno być dzisiaj nadawanie w jakości nie niższej niż HD.
odpowiedź
User
Janusz
Ale już zmienić nazwy na DMAX mimo że zawartość tego kanału jest z nim identyczna to już nie łaska.
odpowiedź