SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca kilkunastu kanałów telewizyjnych powalczy o kilka koncesji radiowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała kto jest zainteresowany nadawaniem na analogowych falach UKF w Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Bogatyni. W pierwszej lokalizacji o koncesję ubiega się spółka MWE Radio ze Szczecina. Michał Winnicki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnia, że podobnych wniosków będzie więcej.

Mikrofon radiowyArticle

Konkursy dotyczące nadawania w trzech miastach rozpoczęły się w styczniu 2023 roku.  W przypadku Bogatyni ogłoszenie dotyczyło częstotliwości 104,8 MHz (moc ERP 0,3 kW). KRRiT chciała, żeby w tym mieście pojawiła się stacja o charakterze uniwersalnym z tematyką lokalną.

O koncesję mogły ubiegać się zarówno nowe podmioty, jak i istniejące, które chcą rozszerzyć działalność dzięki dodatkowemu nadajnikowi w tym mieście.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski poinformował, że żaden podmiot w wyznaczonym terminie nie złożył wniosku o uzyskanie koncesji w Bogatyni.

„Istnieje wiele synergii między radiem i lokalną telewizją”

W Tomaszowie Mazowieckim KRRiT wskaże nadawcę, który będzie emitował program na częstotliwości 97,4 MHz (0,1 kW). Stacja ma mieć charakter uniwersalny lub wyspecjalizowany i ma się w niej pojawiać tematyka lokalna. Także w tym przypadku ubiegać o koncesję mogły się zarówno nowe, jak i istniejące podmioty. Zlokalizowanie redakcji na terenie Tomaszowa Mazowieckiego ma mieć pozytywny wpływ na wynik postępowania.

W sprawie tego ogłoszenia wpłynęło aż 6 wniosków. Spółka Mazowsze FM chce w Tomaszowie Mazowieckim uruchomić dodatkowy nadajnik Vox FM Radom. Firma Multimedia proponuje natomiast RMF Maxx Tomaszów Mazowiecki. Radio 1 chciałaby rozpoczęcia emisji Radia Tomaszów 88,4 FM, Eurozet dodatkowego nadajnika Meloradia Łódź lub Antyradia. Ostatni wniosek został złożony przez MWE Radio Winnickiego i dotyczy stacji Mixradio.fm.

- Tomaszów jest interesujący, bo nadajemy tam MUX L3 i regionalną telewizję TVC. Istnieje wiele synergii między radiem i lokalną telewizją – informuje Wirtualnemedia.pl Winnicki.

Jego firma w 2019 roku kupiła od TVN kanał NTL Radomsko, który obecnie nosi nazwę TVC. W godzinach porannych stacja nadaje lokalne serwisy. W skład portfolio Grupy MWE wchodzą też kanały Antena HD (ogólnopolski MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej), Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure HD, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax i Xtreme TV. Firmy Winnickiego są też operatorami MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4 naziemnej telewizji cyfrowej. Spółka MWE Radio zaproponowała też stację Mixradio w konkursie dotyczącym miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+, ale we wrześniu KRRiT zawiesiła postępowanie. Zostanie wznowione kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej podejmie decyzję odnośnie operatora multipleksu.

Będzie więcej wniosków Winnickiego

KRRiT ogłosiła nie tylko konkursy dotyczące Tomaszowa Mazowieckiego, Bogatyni i Wrocławia, ale także Białegostoku, Elbląga, Suwałk i Bydgoszczy. Do wykazu wolnych częstotliwości trafiły natomiast: Łódź, Sierpc, Wola koło Czerwińska nad Wisłą, Częstochowa, Ostrowiec Świętokrzyski, Złotów, Gryfice, Lipiany, Szczecin i Wałcz. Multipleks lokalny Grupy MWE działa także w Częstochowie. - Częstotliwość w Częstochowie jest atrakcyjna z tego samego powodu. Szczecin i Gryfice to moje rodzinne miejscowości. Na pewno będziemy starać się o te koncesje - zapowiada Winnicki.
 
We Wrocławiu o nadawanie na częstotliwości 97,4 MHz (0,1 kW) ubiega się Radio Eska. Rozgłośnia jest już dostępna w stolicy Dolnego Śląska, ale z obiektu Góra Ślęża. Prawdopodobnie chodzi o dubel stacji, który pozwoli na lepszy odbiór w samym mieście. O koncesję zabiega także Eurozet, który chce nadawać Chilli Zet i spółka Multimedia pragnąca emisji RMF Maxx Poznań.

Najprawdopodobniej poznańska wersja RMF Maxx. Rozpoczęty w styczniu konkurs nie dotyczy bowiem nowych podmiotów, tylko rozszerzenia zasięgu już istniejących. Stacja, która ma w nim zostać wyłoniona będzie mieć charakter muzyczny. W ramówce mają znaleźć się lokalne treści.

Dołącz do dyskusji: Nadawca kilkunastu kanałów telewizyjnych powalczy o kilka koncesji radiowych

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lex
Strach padł na słuchaczy...
odpowiedź
User
Marcin
Oby koncesję otrzymał Michał Winnicki na MixRadio.fm
odpowiedź
User
Kierownik
Zanim Krajowa Rada Radiofonii coś mu przyzna niech poświęci kilka godzin na obejrzenie jego stacji tv.
odpowiedź