SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do UKE wpłynął wniosek w sprawie MUX-4 Polsatu. „Niewielkie zmiany”

Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynął wniosek należącej do Polsatu spółki Info-TV-FM, operatora MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Witold Tomaszewski, pełniący obowiązki rzecznik prasowy UKE zdradza Wirtualnemedia.pl, że pismo dotyczy zakresu programowego multipleksu.

Article

Latem 2010 roku zamojska spółka Info-TV-FM wygrała konkurs na mobilnego operatora naziemnej telewizji cyfrowej. Standard DVB-H, w którym prowadzono testy nie przyjął się jednak na świecie. W 2012 roku firma została kupiona przez Cyfrowy Polsat, a w czerwcu tego samego roku rozpoczęła oferowanie kanałów telewizyjnych w standardzie DVB-T.

W pakiecie TV Mobilna, dostępnym w MUX-4 są nadawane: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Play, Polsat Cafe, Polsat Film, Polsat News, Nickelodeon, Comedy Central, Polsat Comedy Central Family, Tele 5, Kino Polska, TVP Seriale, a także stacje radiowe: RMF FM, RMF Maxxx, Muzo.FM, Radio Zet, Antyradio, Radio Plus, TOK FM, Rock Radio, Radio Złote Przeboje i Eska Rock. Za pośrednictwem MUX-4 do września prowadzona była też niekodowana emisja Polsat News. Później kanał zastąpiła stacja Wydarzenia 24.

Polsat mógł kontynuować oferowanie TV Mobilnej w starym standardzie

Od lat Cyfrowy Polsat, a później Polsat Box nie promował kodowanego pakietu TV Mobilna.W  ostatnich dniach użytkownicy usługi otrzymali od operatora listowną informację o tym, że nie mogą już zasilić konta, bo usługa będzie stopniowo wyłączana. W pierwszej kolejności w tych regionach, które przejdą na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji (pod koniec marca to województwo lubuskie i dolnośląskie).

- W związku z rozpoczynającą się wkrótce zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przestajemy świadczyć usługę TV Mobilna w obecnym kształcie. Usługa będzie wyłączana stopniowo, zgodnie z harmonogramem przejścia na nowy standard (wskazanym na: https://www.gov.pl/web/dvbt2/zmiana-standardu-naziemnej-telewizji-cyfrowej-w-polsce). Od 28 marca nie będziemy pobierać opłat od klientów posiadających umowę na tę usługę, a po rozwiązaniu umowy abonenci nie będą zobowiązani do zwrotu udostępnionego im dekodera. Została również zakończona sprzedaż zasileń usługi w modelu prepaid. Klientów, którzy dotychczas korzystali z usługi TV Mobilna, zachęcamy do skorzystania z innych naszych ofert telewizyjnych, dostępnych w trzech technologiach: satelitarnej, kablowej IPTV i internetowej. Ceny pakietów rozpoczynają się już od 20 zł - poinformowała kilka dni temu portal Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowy Polsat.

Dekoder TV Mobilnej M-T 5000 nie jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC, tylko z odchodzącym do lamusa standardem DVB-T. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej zdradza Wirtualnemedia.pl, że Info-TV-FM mógłby kontynuować emisję w standardzie DVB-T, bez przechodzenia na DVB-T2/HEVC, czym operator tłumaczy zakończenie świadczenia usługi.

- Zgodnie z warunkami wykorzystania częstotliwości określonymi w rezerwacji częstotliwości, emisja sygnału multipleksu MUX4 musi odbywać się w dowolnym systemie, jednak z zachowaniem maski widmowej DVB-T lub DVB-T2 (zgodnie z terminami określonymi w decyzji). Z uwagi na neutralność technologiczną decyzji, nie został natomiast wskazany m.in. standard kodowania wizji programów TV w MUX4. W tym zakresie dysponent częstotliwości posiada dowolność - zapewnia Tomaszewski Wirtualnemedia.pl.

Jedynie w wybranych lokalizacjach MUX-4 musiałby zmienić kanał. Mógłby jednak kontynuować emisję na nowym kanale w standardzie DVB-T. - MUX4, podobnie jak pozostałe multipleksy ogólnokrajowe, objęty jest obowiązkiem migracji NTC poniżej pasma 700 MHz, w czterech 4 etapach. Decyzja z 20 maja 2020 r. (ustalająca obowiązek migracji i jej harmonogram) nie zmieniła zasad kodowania kanałów telewizyjnych - tłumaczy Tomaszewski.

Jakie zmiany w ofercie?

Standard DVB-T2/HEVC pozwala na zwiększenie liczby emitowanych kanałów lub poprawę jakości obrazu. Gdyby Polsat zainwestował w nowe dekodery, to mógłby poprawić atrakcyjność TV Mobilnej i przeprowadzić relaunch usługi. Stworzyć naziemno-internetową platformę cyfrową. Taki pomysł i wprowadzenie własnego dekodera miała Telewizja Polska. Dziś już wiadomo, że dekodera TVP na razie nie będzie bo w związku z pandemią na rynku brakuje chipów. Niewykluczone, że Polsat Box napotkał na podobne problemy, dlatego wstrzymuje się z nową odsłoną TV Mobilnej. Pozwolenie na wykorzystanie MUX-4 dla Info-TV-FM obowiązuje do końca 2023 roku.

- Jeśli chodzi o MUX-4, to w odpowiednim czasie będziemy informować o ewentualnych nowościach ofertowych. Kanał Wydarzenia 24 nie ma związku z usługą TV Mobilna, jest kanałem niekodowanym, nadawanym testowo w HEVC, żeby widzowie mogli zweryfikować, czy ich odbiorniki obsługują nowy standard - poinformowała ostatnio Zomer ze spółki Cyfrowy Polsat.

UKE potwierdza, że wniosek w sprawie zmian programowych przed tygodniem złożyła firma Info-TV-FM. - Zmiany są niewielkie, tak tylko powiem. Dopiero rozpoczęliśmy analizę wniosku - wyjaśnia rzecznik UKE. BCAST, inna należąca do Polsatu spółka jest operatorem multipleksów testowych DVB-T2/HEVC w Warszawie i we Wrocławiu. Po wyłączeniu TV Mobilnej część kanałów tam nadawanych (Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN Polska, TV Republika, TV Okazje, TV Regionalna, Stars.tv) mogłaby trafić do MUX-4. Skoro zmiany programowe nie będą rewolucyjne, to być może Polsat będzie kontynuował kodowanie większości stacji obecnych w ramach MUX-4. Może wrócić do oferowania płatnego pakietu naziemnego po pozyskaniu odpowiedniego dekodera.

Dołącz do dyskusji: Do UKE wpłynął wniosek w sprawie MUX-4 Polsatu. „Niewielkie zmiany”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Chaos... Jak zwykle.. Tyle czasu było na przygotowanie się do przejścia do DVB-T2 i jak zwykle kombinowanie. To z mux-4 a to kanały z mux2 zasilają multipleksy lokalne w starym standardzie. Typowe polskie działanie na ostatnią chwilę - jak wszędzie. Tylko kolejek nie widac
odpowiedź
User
Gosc
Mux4 to jest blokowanie rozwoju naziemnej tv i wszyscy o tym wiemy.
odpowiedź
User
widz
Czy UKE zamierza utrzymać MUX 4 we władaniu Polsatu czy coś z tym zrobić? W 2023 kończy się obecne pozwolenie. Od 2024 mógłby tam ruszyć kolejny ogólnopolski multipleks, np. w 4K.
odpowiedź