SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe stacje w multipleksach DAB+

Mieszkańcy Gdańska i Wrocławia mogą już słuchać częstochowskiego Radia Jasna Góra. Katolicka rozgłośnia dołączyła do multipleksów eksperymentalnych DABCAST spółki BCAST, należącej do Cyfrowego Polsatu. Do warszawskiego multipleksu spółki ma dołączyć Radio Parada

Radio Jasna Góra Article

W Gdańsku stacji można słuchać na kanale 5C, a we Wrocławiu na kanale 12B. Stacja nadaje z bitrate 136 kbps. Radio Jasna Góra jest dostępne także w multipleksach w Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Opolu, Andrychowie, Szczawnicy i Warszawie. Gdańszczanie mogą słuchać za pośrednictwem multipleksu DABCAST także: Muzycznego Radia, Radia 7, Radia Bezpieczna Podróż, Radia Maryja, Muzo.FM i Radia Norda FM. We Wrocławiu poza Radiem Jasna Góra są dostępne: Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.fm i Radio RAM.

 Radio Parada w warszawskim multipleksie DAB+

Wkrótce do multipleksu eksperymentalnego DABCAST w Warszawie może dołączyć Radio Parada z Łodzi. Nadawca na stronie internetowej informuje o obecności w DAB+ w Opolu i stolicy. W multipleksie DABCAST w Warszawie są dostępne: Muzyczne Radio, Pop Radio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Muzo.FM.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. Mimo tego niektóre lokalne stacje prowadzą emisję w multipleksach odległych miast. Tak robi na przykład Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, którego można słuchać w Szczecinie, Szczawnicy, Opolu, Krakowie, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi, a także w okolicach tych miast.

- Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl  Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Poprzednia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zabiegała o to, żeby przeprowadzić konkurs na miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Chętnych zgłosiło się mniej niż liczba dostępnych slotów. Konkurs zawieszono do czasu rozstrzygnięć Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczących operatora multipleksu. Mają zapaść w tym roku. Nadawcom prywatnym nie spieszy się do cyfryzacji. Nadawcy prywatni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia i cyfryzacja powinna opierać się na internecie. Z badania TePanel wynika, że mniej niż 5 proc. Polaków posiada odbiorniki DAB+.

Dołącz do dyskusji: Nowe stacje w multipleksach DAB+

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZielonaKsięga
W prywatnym MUXie mamy (przynajmniej na razie) 136 Kbps, natomiast dla planowanego krajowego MUXa KRRiT zaplanowała ledwie 96 kbps per stacja (bo trzeba upchnąć dodatkowe 3 stacje Polskiego Radia, nie wiadomo po co i na co… w końcu mają cały własny MUX). Jest to wbrew Zielonej Księdze - opracowaniu technicznemu, które zleciła kiedyś sama KRRiT.
odpowiedź
User
LoL
wszystko fajnie tylko czemu te eksperymentalne muxy nie mogą być też w innych regionach?Kiedy ruszy MUX R1; MUX R2 i dlaczego dopiero w 2032roku? Miało to być już dawno uruchomione. Połowa dzisiejszych entuzjastów nie dożyje
odpowiedź