SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu mogą pojawić się nowe kanały naziemne

20 września przestaną obowiązywać pozwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej na działalność multipleksu eksperymentalnego BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, należąca do Cyfrowego Polsatu spółka chce po tym terminie kontynuować emisję. Firma prowadzi też rozmowy z nowymi kanałami zainteresowanymi nadawaniem.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Multipleksy eksperymentalne pozwalają na oglądanie drogą naziemną dodatkowych kanałów telewizyjnych. UKE rozważał ich likwidację po ubiegłorocznej zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji uznano, że mogą pozostać w eterze, ale ich właściciele muszą płacić za emisję. Po kilku miesiącach przerwy wróciły wówczas multipleksy BCAST, Grupy MWE i TVS.

Kończą się pozwolenia multipleksów eksperymentalnych

UKE takowe pozwolenia wydaje zazwyczaj na rok. Decyzja dla spółki MWE Broadcast w Katowicach wygasa 11 października, a w Szczecinie 4 listopada. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki niedawno zapewniał Wirtualnemedia.pl, że będzie wnioskować do Urzędu o możliwość dalszego nadawania. Ponadto chce uruchomić multipleks eksperymentalny w Warszawie. Przed rokiem posiadała takowe zezwolenie, ale nie udało jej się przed jego wygaśnięciem znaleźć odpowiedniego obiektu do nadawania. TVS ma poinformować o przyszłości swojego MUX-u w najbliższych tygodniach. Jej pozwolenie na nadawanie w Katowicach wygaśnie ostatniego dnia lipca.

Z wykazu  wynika, że Grupa MWE w Szczecinie i Katowicach nadaje: EWTN Polska, Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Power TV, TVC, Xtreme TV i kanał testowy. W jakości HD są dostępne stacje: TVC i Filmax. W skład multipleksu TVS wchodzą: Polsat i TVS w jakości HD oraz TV Republika, TV Okazje w standardowej rozdzielczości. Ponadto w ramach MUX jest nadawane Radio Silesia.

„Prowadzimy rozmowy z nowymi nadawcami”

Obecnie w skład multipleksu eksperymentalnego BCAST wchodzą: Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN Polska, TV Okazje, TV Republika, 4fun Kids, Stars.TV i lokalna TV Regionalna.pl z Lubina. Niebawem może dojść do poszerzenia oferty.

- Prowadzimy rozmowy z nowymi nadawcami, którzy zgłaszają się do nas. W multipleksach lokalnych upatrują oni swoich szans na wyjście z ofertą poza tradycyjne kanały dystrybucji (satelita, kablówka, internet) i w ten sposób sprawdzają jakość, dotarcie oraz odbiór społeczny - informuje Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Firma zamierza ubiegać się o dalsze pozwolenia na emisję w Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu. - Biorąc pod uwagę zainteresowanie nadawców obecnością na naszych multipleksach, jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem emisji eksperymentalnych w kolejnym okresie, oczywiście przy pełnej współpracy i akceptacji ze strony regulatorów (KRRiT, UKE) – zapewnia Zomer.

Dołącz do dyskusji: W Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu mogą pojawić się nowe kanały naziemne

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Do UKE
Czemu nie ma multipleksów lokalnych czy testowych w tzw. Polsce Wschodniej?
odpowiedź
User
Ala ma Kota
Czemu nie ma multipleksów lokalnych czy testowych w tzw. Polsce Wschodniej?

Granica ... za rogiem Białoruś, Ukraina, uzgodnienia , pozwolenia. Centralna Polska - nie doleci, Kraje ościenne - trzeba z nimi się dogadywać
odpowiedź
User
xxx
tylko w gdańsku moc nadajnika musi być większa bo teraz nadajnik z /oliwy nie pokrywa południowo-zachodniej części miasta
odpowiedź