SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co najmniej 5 nowych kanałów na Śląsku. „Szykujemy też wniosek na Warszawę”

UKE zgodził się na powrót multipleksu eksperymentalnego Grupy MWE w Katowicach. Właściciel firmy Michał Winnicki zdradza Wirtualnemedia.pl, że MUX testowy w DVB-T2/HEVC wznowi nadawanie w czwartek z co najmniej 5 stacjami. Grupa MWE planuje też wznowić nadawanie w Szczecinie i  wnioskować o pozwolenie na emisję próbną w Warszawie.

Multipleks eksperymentalny Grupy MWE ruszył w Katowicach pod koniec marca. Emisję prowadzono wówczas z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, a w skład oferty programowej wchodziły: Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina24. W maju w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC Emitel musiał przeznaczyć nadajnik wykorzystywany przez MWE na regularną emisję. Po dwóch tygodniach wznowiono emisję z nowego obiektu, ale została szybko zawieszona w związku z wygaśnięciem pozwolenia UKE.

W czerwcu regulator zastanawiał się czy multipleksy eksperymentalne po przejściu na DVB-T2/HEVC mają w ogóle sens. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko zdecydował, że multipleksy testowe mogą działać, ale nadawcy muszą płacić za zgody na takie emisje blisko 40 tys. zł rocznie w przypadku miasta na prawach powiatu. Już w sierpniu wznowił nadawanie MUX TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia). Pod koniec września powrócił z kolei multipleks związanej z Polsatem spółki BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV, TV Okazja, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars.TV).

Emisja z dachu wieżowca Stalexport

To, że Grupa MWE otrzymała pozwolenie na nadawanie na Śląsku potwierdza jej właściciel Michał Winnicki. - Mamy zgodę na Katowice. Ruszamy wstępnie w czwartek po południu z dachu wieżowca Stalexport. To nasz własny nadajnik i system nadawczy, a maszt współdzielimy z zaprzyjaźnioną firmą Dabcom, która stamtąd nadaje lokalny multipleks DAB+. Czekamy na zgody w Szczecinie i Amelinie. Szykujemy też nowy wniosek na Warszawę - zdradza Wirtualnemedia.pl Winnicki.

Wracający multipleks będzie nadawany na kanale 36 (596 MHz). Jakie kanały znajdą się w ofercie? - TVC, Filmax, Power TV, Junior Music, Stars.TV i zobaczymy co jeszcze - odpowiada Winnicki. W Szczecinie MUX testowy firmy już działał. Grupa MWE miała pozwolenia na emisje próbne w Warszawie i Gdańsku, ale ich nie rozpoczęła. Nie mogła wówczas porozumieć się w sprawie obiektu nadawczego.

Dołącz do dyskusji: Co najmniej 5 nowych kanałów na Śląsku. „Szykujemy też wniosek na Warszawę”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Te MUX-y testowe to co testują? Emisję w Low Definition? Wcześniej to rozumiem że było co testować. Wchodziło DVB-T2/HEVC. To zarówno nadawcy jak i odbiorcy mogli na takim MUX-ie sprawdzić czy ich urządzenia dobrze działają. Teraz jeśli coś testować w naziemnej to 4K czy jakąś wyższą rozdzielczość/jakość niż FHD. Coś w rodzaju polsatowskiego Super HD.
odpowiedź
User
Czezo
Śląsk błaga! Z tym muxem wyxxxxać!
Niech zadowala widzów w Szczecinie. Krajowa Rado poświęć kiedyś 5 minut na oglądanie tego badziewia.
odpowiedź
User
elo
Moc, jak moc tego będzie? Wie ktoś?
odpowiedź