SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co najmniej 5 nowych kanałów na Śląsku. „Szykujemy też wniosek na Warszawę”

UKE zgodził się na powrót multipleksu eksperymentalnego Grupy MWE w Katowicach. Właściciel firmy Michał Winnicki zdradza Wirtualnemedia.pl, że MUX testowy w DVB-T2/HEVC wznowi nadawanie w czwartek z co najmniej 5 stacjami. Grupa MWE planuje też wznowić nadawanie w Szczecinie i  wnioskować o pozwolenie na emisję próbną w Warszawie.

Article

Multipleks eksperymentalny Grupy MWE ruszył w Katowicach pod koniec marca. Emisję prowadzono wówczas z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, a w skład oferty programowej wchodziły: Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina24. W maju w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC Emitel musiał przeznaczyć nadajnik wykorzystywany przez MWE na regularną emisję. Po dwóch tygodniach wznowiono emisję z nowego obiektu, ale została szybko zawieszona w związku z wygaśnięciem pozwolenia UKE.

W czerwcu regulator zastanawiał się czy multipleksy eksperymentalne po przejściu na DVB-T2/HEVC mają w ogóle sens. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko zdecydował, że multipleksy testowe mogą działać, ale nadawcy muszą płacić za zgody na takie emisje blisko 40 tys. zł rocznie w przypadku miasta na prawach powiatu. Już w sierpniu wznowił nadawanie MUX TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia). Pod koniec września powrócił z kolei multipleks związanej z Polsatem spółki BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV, TV Okazja, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars.TV).

Emisja z dachu wieżowca Stalexport

To, że Grupa MWE otrzymała pozwolenie na nadawanie na Śląsku potwierdza jej właściciel Michał Winnicki. - Mamy zgodę na Katowice. Ruszamy wstępnie w czwartek po południu z dachu wieżowca Stalexport. To nasz własny nadajnik i system nadawczy, a maszt współdzielimy z zaprzyjaźnioną firmą Dabcom, która stamtąd nadaje lokalny multipleks DAB+. Czekamy na zgody w Szczecinie i Amelinie. Szykujemy też nowy wniosek na Warszawę - zdradza Wirtualnemedia.pl Winnicki.

Wracający multipleks będzie nadawany na kanale 36 (596 MHz). Jakie kanały znajdą się w ofercie? - TVC, Filmax, Power TV, Junior Music, Stars.TV i zobaczymy co jeszcze - odpowiada Winnicki. W Szczecinie MUX testowy firmy już działał. Grupa MWE miała pozwolenia na emisje próbne w Warszawie i Gdańsku, ale ich nie rozpoczęła. Nie mogła wówczas porozumieć się w sprawie obiektu nadawczego.

Dołącz do dyskusji: Co najmniej 5 nowych kanałów na Śląsku. „Szykujemy też wniosek na Warszawę”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Te MUX-y testowe to co testują? Emisję w Low Definition? Wcześniej to rozumiem że było co testować. Wchodziło DVB-T2/HEVC. To zarówno nadawcy jak i odbiorcy mogli na takim MUX-ie sprawdzić czy ich urządzenia dobrze działają. Teraz jeśli coś testować w naziemnej to 4K czy jakąś wyższą rozdzielczość/jakość niż FHD. Coś w rodzaju polsatowskiego Super HD.
18 3
odpowiedź
User
Czezo
Śląsk błaga! Z tym muxem wyxxxxać!
Niech zadowala widzów w Szczecinie. Krajowa Rado poświęć kiedyś 5 minut na oglądanie tego badziewia.
10 7
odpowiedź
User
elo
Moc, jak moc tego będzie? Wie ktoś?
6 1
odpowiedź