SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Drugi kanał 4K w naziemnej telewizji? „Chcemy testować wszystkie konfiguracje HEVC”

W naziemnej telewizji cyfrowej niebawem może pojawić się nie tylko TVP 4K.  Emisję próbną stacji w tej jakości obrazu planuje też prywatny nadawca. - W multipleksie eksperymentalnym w Katowicach chcemy testować wszystkie możliwe konfiguracje kodeka HEVC: SD, HD oraz 4K - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Kilka dni temu informowaliśmy, że po paru miesiącach przerwy wrócił multipleks eksperymentalny Grupy MWE w Katowicach. Emisja odbywa się na kanale 36, a w jego skład wchodzi Power TV HD, oraz 5 stacji w standardowej rozdzielczości (SD): Filmax, Nuta Gold, Junior Music, TVC i Xtreme TV.

Grupa MWE chce testować kanały w różnej jakości obrazu

Czy te stacje będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD)? - W multipleksie eksperymentalnym w Katowicach chcemy testować wszystkie możliwe konfiguracje kodeka HEVC: SD, HD oraz 4K. Taka jest idea eksperymentu. Pozwoli nam to na dobranie odpowiednich parametrów multipleksu lokalnego Częstochowa / Kamieńsk / Tomaszów Mazowiecki, gdy przejdzie on na standard DVB-T2/HEVC – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki.

W wybranych sieciach kablowych MWE oferuje Ultra TV 4K i Filmax 4K. Grupa MWE ma roczne pozwolenie na działalność multipleksu eksperymentalnego. W pierwszym etapie zamierza  skupić się na konfiguracji nadajnika. W późniejszych może prowadzić testy kanałów telewizyjnych w różnych rozdzielczościach, w tym 4K. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że telewizory obsługujące 4K posiada 21,4 proc. Polaków. W tej jakości są nadawane m.in. Canal+ 4K Ultra HD, Eleven Sports 1 4K, InUltra, Museum 4K i Love Nature. Więcej treści 4K można znaleźć w serwisach streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go.

Na satelicie prawie wszystkie stacje Winnickiego nadają w SD

Choć większość ogólnopolskich stacji jest już nadawanych w jakości HD, to stacje Grupy MWE drogą satelitarną nadal nadają w SD i są krytykowane przez widzów za słabą jakość obrazu. 

- Jesteśmy jednym z pionierów nadawania całego portfolio kanałów w jakości HD. Już w zeszłym roku, jeszcze w DVB-T(1) / h264, jako jedyny komercyjny nadawca emitowaliśmy program Antena HD w HD, podczas gdy wszyscy inni nadawcy z MUX-1 i MUX-2 nadawali ogólnopolsko tylko w SD. Sieci kablowe oferują wszystkie nasze kanały w HD, a niektóre nawet w 4K. Od 2014 roku nadajemy na satelicie płatny kanał Adventure również w jakości HD – przypomina Winnicki.

Na transponderze dzierżawionym przez polski Canal+ (10,892, polaryzacja H, SR-27500, FEC=3/4, Hot Bird 13E) są dostępne Antena HD, Power TV, Nuta TV, Nuta Gold i TVC. Wszystkie w standardowej rozdzielczości. Zdaniem właściciela Grupy MWE wynajęcie pojemności pozwalającej na emisję w wysokiej rozdzielczości byłoby nieopłacalne w przypadku stacji FTA, które utrzymują się z reklam. Adventure HD jest płatnym kanałem.

- Czym innym są niektóre nasze programy dystrybuowane satelitarnie w modelu FTA. Przy obecnych realiach rynkowych nie ma uzasadnienia biznesowego nadawanie ich w HD. Przychody reklamowe przez wyższą rozdzielczość nie wzrosną magicznie 3-krotnie, a o tyle mniej więcej droższe byłoby nadawanie na satelicie w HD, niż w SD. Obserwujemy jednak rynek i wyniki oglądalności - zapewnia Winnicki.

Które kanały w pierwszej kolejności przejdą na HD? - Dziś wydaje się, że najbliżej przejścia na satelitarne HD jest nasz flagowy kanał ogólnopolski Antena HD, ale z drugiej strony mamy widmo recesji, inflację i tragicznie drogie waluty, a transmisja satelitarna jest rozliczana właśnie w euro. Nowoczesny telewizory mają wbudowane bardzo sprawne skalery, które poprawiają jakość obrazu i pozwalają zaoszczędzić drogie pasmo transponderów satelitarnych – wyjaśnia właściciel Grupy MWE.

Po raz drugi wraca TVP 4K

W drugiej połowie listopada w MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej i u wybranych operatorów płatnej telewizji ruszy TVP 4K. Stacja już nadawała w 2018 roku przy okazji mundialu w Rosji i w 2021 roku w związku z Euro 2020. - Z przyjemnością informujemy, że Telewizja Polska wkrótce rozpocznie nadawanie programu telewizyjnego w jakości UHD pod nazwą TVP 4K. Program będzie nadawany w czasie trwania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022, które odbędą się w Katarze, czyli w okresie od 20 listopada 2022 r. do 18 grudnia 2022 r. Reemisja programu TVP 4K wymaga uzgodnienia warunków komercyjnych i uzyskania zgody Telewizji Polskiej. Niezbędne jest też podpisanie odpowiedniej umowy licencyjnej - poinformował operatorów nadawca publiczny.

Były prezes TVP Jacek Kurski zapowiadał przed rokiem, że TVP 4K będzie regularnym kanałem TVP, w którym znajdą się treści rozrywkowe, filmy oraz seriale. Z przesłanego niedawno projektu Karty Powinności nadawcy publicznego wynika, że stacja nie wygeneruje żadnych kosztów w 2023 roku. W 2024 roku pochłonie 36 mln zł. Wówczas ma się odbyć Euro 2024, do którego prawa ma właśnie Telewizja Polska.  Prawdopodobnie w 2024 roku TVP 4K stanie się regularnym kanałem. Takowe w 4K posiada na przykład włoska telewizja publiczna Rai czy turecka TRT. Zapotrzebowanie na treści 4K wzrasta także w Polsce. Polsat Box, który kilka lat temu sceptycznie podchodził do inwestycji w takie kanały, obecnie testuje kilka stacji 4K i niebawem może je wprowadzić do oferty.

Dołącz do dyskusji: Drugi kanał 4K w naziemnej telewizji? „Chcemy testować wszystkie konfiguracje HEVC”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Niech dogada się z C+ by moduł Telewizji na kartę w Conax odkodowywał kanał z naziemnej tv. I niech taki kanał kodowany retransmituje testowo. Nie wiem jakieś Canal+ DOMO czy Kuchnia.
odpowiedź
User
brygel
Już zmienił z zdanie? - niedawno jeszcze chciał nadawać swoje kanały na starym kodeku - AVC
odpowiedź
User
Guru
Uhm... reklamy w jakości 4K. Super!
odpowiedź