SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Więcej kanałów naziemnych w czterech dużych miastach

W Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu wznowił działalność multipleks eksperymentalny BCAST. Dzięki emisji testowej odbiorcy naziemni mogą oglądać m.in. 5 stacji niedostępnych na innych MUX-ach. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że lada dzień wróci też multipleks testowy MWE w Katowicach.

W skład MUX-u BCAST wchodzi m.in. Stars.TV Article

Multipleksy eksperymentalne zaczęły zawieszać nadawanie w maju br. Kończyły im się wówczas pozwolenia na nadawanie, a Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważał wówczas sens dalszego funkcjonowania takich emisji po zakończeniu procesu zmiany standardu naziemnej telewizji na DVB-T2/HEVC. Jedynie Telewizja Polska otrzymała wielomiesięczną zgodę na funkcjonowanie testowego MUX-6, który decyzją regulatorów na stałe zostanie zajęty przez nadawcę publicznego.

Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i telewizji pod koniec czerwca, UKE zdecydował, że MUX-y testowe stacji komercyjnych mogą powrócić. Nadawcy muszą jednak płacić za wykorzystanie pasma. Koszt pozwolenia dla MUX-u obejmującego zasięgiem miasto powiatowe to około 40 tys. zł rocznie. Już na początku sierpnia wznowił działalność multipleks testowy TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia).

Spółka Polsatu wznowiła nadawanie

W piątek spółka BCAST, która należy do Cyfrowego Polsatu wznowiła nadawanie multipleksów w Gdańsku (kanał 31), Warszawie (kanał 23) i Wrocławiu (kanał 41). Ponownie w skład multipleksu wchodzą: Polsat, Nowa TV (kanały ogólnotematyczne), TV Okazje (telezakupy), TVRegionalna.pl (telewizja lokalna z Lubina), TV Republika (kanał informacyjno-publicystyczny), EWTN Polska (kanał religijny) i Stars.TV (stacja muzyczna). W przypadku Polsatu i Nowej TV mamy do czynienia z dublami. Pierwsza ze stacji ogólnopolskiego MUX-2, a druga MUX-8.

Ósmy multipleks jest nadawany w paśmie VHF i w większości lokalizacji w polaryzacji pionowej (V). Większość emisji naziemnych w Polsce realizowanych jest w paśmie VHF w polaryzacji poziomowej (H). Odbiorcy bez odpowiednich anten mogą mieć więc problem z odbiorem Nowej TV z MUX-8. Być może stąd zdublowana emisja w multipleksie eksperymentalnym. Dzięki zdublowanej emisji Polsatu stacja Zygmunta Solorza pojawia się na listach kanałów tunerów i telewizorów dwukrotnie. Może to mieć wpływ na jej oglądalność.

W ramach swojego multipleksu eksperymentalnego także Telewizja Polska dubluje: TVP1, TVP2 i TVP Info. W tym przypadku może chodzić nie tylko o oglądalność. Przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC zmieniono siatkę nadajników MUX-3, który dalej jest nadawany w starym standardzie DVB-T. Odbiorcy z niektórych części kraju skarżą się na pogorszenie zasięgu trzeciego multipleksu. Przez uruchomienie dodatkowych nadajników i zwiększenie mocy, sygnał w wybranych miejscach jest zbyt silny, co powoduje problemy z odbiorem.

Grupa MWE ma projekt pozwolenia na emisję w Katowicach

W najbliższych dniach powinna zostać też wznowiona emisja multipleksu eksperymentalnego Grupy MWE w Katowicach. - Otrzymaliśmy z UKE projekt pozwolenia na Katowice i czekamy na jego zaakceptowanie przez Przewodniczącego KRRiT. Równolegle czynimy starania o emisje eksperymentalne w Szczecinie i Amelinie koło Radomska - informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

W jego skład wejdą prawdopodobnie: Power TV HD, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music (muzyczne), Filmax (filmowy), Home TV i Xtreme TV (lifestylowe). To 7 kanałów, które nie wchodzą w skład żadnego z multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku. Winnicki nie wyklucza, że oferta jego multipleksów będzie rozszerzana o kolejne stacje, kiedy multipleksy lokalne, którymi dysponuje przejdą na standard DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów naziemnych w czterech dużych miastach

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
W Gdańsku śmiga :) ale jeszcze jakieś inne kanały by się przydały
7 2
odpowiedź
User
Zapol
Panie Winnicki złożyłeś obietnice. Więc wracaj do Łodzi.
Nadajnik EC4 czeka nie używany.
8 2
odpowiedź
User
widz
Nie rozumiem, dlaczego Kraków tak odstaje pod względem mediów. Brak lokalnego multipleksu, brak analogowego radia lokalnego, a ostatnio brak rozgłośni studenckiej na 100,5 MHz.
8 2
odpowiedź