SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej kanałów naziemnych w czterech dużych miastach

W Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu wznowił działalność multipleks eksperymentalny BCAST. Dzięki emisji testowej odbiorcy naziemni mogą oglądać m.in. 5 stacji niedostępnych na innych MUX-ach. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że lada dzień wróci też multipleks testowy MWE w Katowicach.

W skład MUX-u BCAST wchodzi m.in. Stars.TVW skład MUX-u BCAST wchodzi m.in. Stars.TV

Multipleksy eksperymentalne zaczęły zawieszać nadawanie w maju br. Kończyły im się wówczas pozwolenia na nadawanie, a Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważał wówczas sens dalszego funkcjonowania takich emisji po zakończeniu procesu zmiany standardu naziemnej telewizji na DVB-T2/HEVC. Jedynie Telewizja Polska otrzymała wielomiesięczną zgodę na funkcjonowanie testowego MUX-6, który decyzją regulatorów na stałe zostanie zajęty przez nadawcę publicznego.

Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i telewizji pod koniec czerwca, UKE zdecydował, że MUX-y testowe stacji komercyjnych mogą powrócić. Nadawcy muszą jednak płacić za wykorzystanie pasma. Koszt pozwolenia dla MUX-u obejmującego zasięgiem miasto powiatowe to około 40 tys. zł rocznie. Już na początku sierpnia wznowił działalność multipleks testowy TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia).

Spółka Polsatu wznowiła nadawanie

W piątek spółka BCAST, która należy do Cyfrowego Polsatu wznowiła nadawanie multipleksów w Gdańsku (kanał 31), Warszawie (kanał 23) i Wrocławiu (kanał 41). Ponownie w skład multipleksu wchodzą: Polsat, Nowa TV (kanały ogólnotematyczne), TV Okazje (telezakupy), TVRegionalna.pl (telewizja lokalna z Lubina), TV Republika (kanał informacyjno-publicystyczny), EWTN Polska (kanał religijny) i Stars.TV (stacja muzyczna). W przypadku Polsatu i Nowej TV mamy do czynienia z dublami. Pierwsza ze stacji ogólnopolskiego MUX-2, a druga MUX-8.

Ósmy multipleks jest nadawany w paśmie VHF i w większości lokalizacji w polaryzacji pionowej (V). Większość emisji naziemnych w Polsce realizowanych jest w paśmie VHF w polaryzacji poziomowej (H). Odbiorcy bez odpowiednich anten mogą mieć więc problem z odbiorem Nowej TV z MUX-8. Być może stąd zdublowana emisja w multipleksie eksperymentalnym. Dzięki zdublowanej emisji Polsatu stacja Zygmunta Solorza pojawia się na listach kanałów tunerów i telewizorów dwukrotnie. Może to mieć wpływ na jej oglądalność.

W ramach swojego multipleksu eksperymentalnego także Telewizja Polska dubluje: TVP1, TVP2 i TVP Info. W tym przypadku może chodzić nie tylko o oglądalność. Przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC zmieniono siatkę nadajników MUX-3, który dalej jest nadawany w starym standardzie DVB-T. Odbiorcy z niektórych części kraju skarżą się na pogorszenie zasięgu trzeciego multipleksu. Przez uruchomienie dodatkowych nadajników i zwiększenie mocy, sygnał w wybranych miejscach jest zbyt silny, co powoduje problemy z odbiorem.

Grupa MWE ma projekt pozwolenia na emisję w Katowicach

W najbliższych dniach powinna zostać też wznowiona emisja multipleksu eksperymentalnego Grupy MWE w Katowicach. - Otrzymaliśmy z UKE projekt pozwolenia na Katowice i czekamy na jego zaakceptowanie przez Przewodniczącego KRRiT. Równolegle czynimy starania o emisje eksperymentalne w Szczecinie i Amelinie koło Radomska - informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

W jego skład wejdą prawdopodobnie: Power TV HD, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music (muzyczne), Filmax (filmowy), Home TV i Xtreme TV (lifestylowe). To 7 kanałów, które nie wchodzą w skład żadnego z multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku. Winnicki nie wyklucza, że oferta jego multipleksów będzie rozszerzana o kolejne stacje, kiedy multipleksy lokalne, którymi dysponuje przejdą na standard DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów naziemnych w czterech dużych miastach

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
W Gdańsku śmiga :) ale jeszcze jakieś inne kanały by się przydały
odpowiedź
User
Zapol
Panie Winnicki złożyłeś obietnice. Więc wracaj do Łodzi.
Nadajnik EC4 czeka nie używany.
odpowiedź
User
widz
Nie rozumiem, dlaczego Kraków tak odstaje pod względem mediów. Brak lokalnego multipleksu, brak analogowego radia lokalnego, a ostatnio brak rozgłośni studenckiej na 100,5 MHz.
odpowiedź