SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio z Pruszkowa słychać już także w Warszawie i Łodzi

POPradio - lokalna stacja radiowa z Pruszkowa - jest teraz dostępna również cyfrowo na multipleksach testowych w Warszawie i Łodzi. - Na antenie zachęcamy, aby podczas planowania zakupu nowego radia rozważyć wybór sprzętu umożliwiającego odbiór DAB+ - mówi Krzysztof Pietrzak, członek zarządu i dyrektor techniczny POPradia.

Article

POPradio to lokalna rozgłośnia, którą słychać w Pruszkowie na częstotliwości 92,8 MHz. Stacja ruszyła w 2015 r. Poza emisją analogową można jej słuchać też w internecie, na platformie Canal+ oraz w sieci kablowej TEL-KAB. Od wtorku 20 grudnia POPradio jest także dostępne w systemie DAB+. Stacja pojawiła się na testowych multipleksach w Warszawie i Łodzi.

- Podjęliśmy współpracę z dwoma operatorami dystrybuującymi cyfrowo sygnał radiowy: firmą BCAST, która ma swój multipleks w Warszawie, oraz firmą PSN Infrastruktura, zapewniającą cyfrowy zasięg w Łodzi - wyjaśnia Krzysztof Pietrzak, członek zarządu i dyrektor techniczny POPradia.

"Mamy spory odzew słuchaczy z Warszawy"

- Zależy nam przede wszystkim, aby POPradio było słyszalne w całej Warszawie. Mimo iż jesteśmy stacją lokalną, z siedzibą w Pruszkowie, dedykowaną przede wszystkim mieszkańcom powiatów pruszkowskiego i warszawskiego-zachodniego, koncesja obejmuje także część Warszawy, o której również mówimy w programach informacyjnych. Mamy spory odzew słuchaczy właśnie z Warszawy i szukamy różnych metod zwiększenia pokrycia sygnałem stolicy. Jedną z nich jest chociażby DAB+ - opowiada Krzysztof Pietrzak.

Jak dodaje, coraz więcej samochodów ma już w standardzie cyfrowe radio: - Samemu z powodzeniem korzystam i uruchomiłem DAB+ całej mojej rodzinie, a odbiorniki domowe są znacznie tańsze i dostępne praktycznie w każdym sklepie z elektroniką użytkową. Na antenie POPradia zachęcamy, aby podczas planowania zakupu nowego radia rozważyć wybór sprzętu umożliwiającego odbiór DAB+.

Działający w Warszawie multipleks eksperymentalny DABCAST, którego operatorem jest spółka BCAST, należąca do Polsatu, jest dostępny na kanale 11B. Oprócz POPradia słychać tam Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja, Muzyczne Radio i Muzo.FM.

Będzie POPradio w Łowiczu i Skierniewicach?

POPradio dostępne jest także na eksperymentalnym multipleksie DAB+ w Łodzi. - Już od dawna dostajemy stamtąd sporo pozytywnych sygnałów. Zaciekawiło nas również okresowe pojawianie się POPradia w wynikach Radio Track z dawnego województwa skierniewickiego. Słuchacze bardzo entuzjastycznie reagują na nasz program. Uruchomienie cyfrowej emisji w Łodzi jest jednym z pierwszych kroków rozszerzenia zasięgu na teren województwa łódzkiego - mówi Krzysztof Pietrzak.

Eksperymentalny multipleks w standardzie DAB+ uruchomiła miesiąc temu w Łodzi spółka PSN Infrastruktura. Na kanale 10C można słuchać - oprócz POPradia - sześciu innych rozgłośni. To Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Parada, Radio Profeto i Wasze Radio FM.

Krzysztof Pietrzak stara się również o dotarcie z programem POPradia do mieszkańców Skierniewic i Łowicza. Wystartował w dwóch konkursach rozpisanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, które dotyczą rozszerzenia koncesji w obu tych miastach. W Skierniewicach Fundacja Kultury Wytwórnia, nadawca POPradia, walczy o częstotliwość z Radiem Parada z Łodzi oraz spółką Eurozet, która chce tam uruchomić łódzki program Meloradia.

Większą konkurencję ma Krzysztof Pietrzak w Łowiczu. Tam konkurs został rozpisany na udzielenie bądź rozszerzenie programu o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Zgłosiły się co prawda też trzy podmioty, ale spółka Radio Eska aż trzykrotnie (dla stacji Radio Eska Łódź, Radio Eska Warszawa i Radio Eska Łowicz). Poza POPradiem chętnym do nadawania w Łowiczu jest też spółka Eurozet, która chce uruchomić sygnał Meloradia Warszawa.

Krzysztof Pietrzak podkreśla, że nowoczesne technologie zapewniają jeszcze jedną funkcjonalność w kontekście stacji, którą słychać w analogu i cyfrze. - Radio samochodowe z DAB+ można ustawić w taki sposób, że przełącza się automatycznie między emisjami FM i cyfrową. Pozwala to na nieprzerwany odbiór POPradia między Warszawą a Łodzią. Dzięki temu kierowcy podróżujący autostradą A2 w stronę Poznania mogą cieszyć się jeszcze dalej naszym programem - mówi szef POPradia.

Dodaje, że rozważa wejście do multipleksu regularnego podczas kolejnego koncesyjnego rozdania.

Coraz więcej eksperymentalnych multipleksów

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie.

W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż, Muzo.FM oraz WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Zawieszony konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w połowie września na wniosek nadawców zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Postępowanie ma być wznowione po decyzji UKE w sprawie operatora MUX-u. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nie zapadnie ona w tym roku.

W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski od RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie ostatnie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media emitująca program Radia Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Stacje komercyjne od dawna krytykują system DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

Dołącz do dyskusji: Radio z Pruszkowa słychać już także w Warszawie i Łodzi

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wacek
I super, byle coraz więcej stacji komercyjnych w DAB+, będzie można słuchać więcej stacji w eterze a nie w kółko to samo.
odpowiedź
User
Grzesiek
POPRADIO to lipa. Muzyka to flaki z olejem i nagrywane popołudnie przez kogoś, kto nigdy nie powinien usiąść przed mikrofonem radiowym.
odpowiedź
User
Adam
POPRADIO to lipa. Muzyka to flaki z olejem i nagrywane popołudnie przez kogoś, kto nigdy nie powinien usiąść przed mikrofonem radiowym.

Coś w tym jest. Chociaż wakacyjne poranki były w tym radiu całkiem niezłe. Prowadził je przez chwilę jakiś ziomek
odpowiedź