SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel kanału naziemnego chce dodatkowego miejsca w MUX-1

W konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym miejsca w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, weźmie udział Grupa MWE. Michał Winnicki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnia, że firma traktuje wniosek priorytetowo. W pierwszym multipleksie nadaje już jej kanał Antena HD.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

4 września kanał TVP ABC opuści MUX-1. Od tego dnia dziecięca stacja Telewizji Polskiej będzie dostępna wyłącznie z MUX-6. Przed miesiącem ruszył konkurs KRRiT dotyczący miejsca w pierwszym multipleksie. Nadawcy mogą składać wnioski koncesyjne dotyczące emisji stacji wyspecjalizowanej do początku września. Nowa stacja, która zasili MUX-1 będzie nadawana w wysokiej rozdzielczości (HD). Jej start może nastąpić pod koniec roku.

„Zaproponujemy ciekawy program”

W postępowaniu weźmie udział Grupa MWE. - Szykujemy obecnie wniosek do konkursu na MUX-1. Chętnie opowiemy o nim więcej, gdy już zostanie ostatecznie przygotowany i złożony - zapowiada Winnicki. Od kwietnia 2021 roku w skład tego multipleksu wchodzi jego kanał Antena HD, który zastąpił ATM Rozrywka.

Pod koniec lipca informowaliśmy, że Grupa MWE przymierza się też do uruchomienia multipleksów eksperymentalnych w DVB-T2/HEVC w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Takowe emisje prowadzi już w Katowicach (kanały: Filmax, Power TV, Nuta Gold, Junior Music, TVC, Xtreme TV, EWTN Polska i kanał testowy) i w Szczecinie (Filmax, Power TV, Nuta Gold, Junior Music, TVC, Xtreme TV, Home TV i EWTN Polska).

W związku z konkursem dotyczącym MUX-1, wnioski o nowe emisje testowe do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zostaną złożone później. - Będziemy wnioskowali o emisje eksperymentalne, ale teraz naszym priorytetem jest przygotowanie najlepszego wniosku o koncesję na MUX1. Wierzę, że jako wiarygodny, polski i stabilny nadawca zaproponujemy ciekawy program - wyjaśnia właściciel Grupy MWE.

Lada dzień ogłoszenie dotyczące MUX-8

W najbliższych dniach ukaże się ponowne ogłoszenie dotyczące wolnych miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Po pierwszej publikacji poprawny wniosek o koncesję złożyła tylko Telewizja Polsat, która w MUX-4 prowadzi eksperymentalną emisję kanału Wydarzenia 24. Konkurs nie pozwalał na rozszerzenie koncesji, więc zaproponowano stację W24.

W konkursie próbowała też wziąć udział Red Carpet Media Group, która zgłosiła trzy kanały filmowo-serialowe. Jej wnioski zostały odrzucone, bo dotyczyły rozszerzenia koncesji Red Carpet TV i RedTop TV. Nadawca będzie mógł złożyć poprawne wnioski, kiedy ukaże się drugie ogłoszenie dotyczące MUX-8.  Zapowiada też udział w postępowaniu dotyczącym pierwszego multipleksu. Choć w nieformalnych konsultacjach dotyczący ósmego multipleksu wzięła udział Grupa MWE, to ostatecznie zrezygnowała z udziału w nim. Zdaniem Winnickiego, emisja w MUX-8 może okazać się nierentowną. Mimo pierwotnych zapowiedzi, z konkursu wycofały się także: TVS, TV Republika i TV MN.

Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a pozostałe w UHF. Jego realny zasięg techniczny jest więc mniejszy niż MUX-1, MUX-2 i MUX-3. Nadawcom zależy też na emisji w jakości HD, a nie w SD, jak ma to miejsce w przypadku MUX-8. Lista chętnych na nadawanie w MUX-1 będzie więc prawdopodobnie dłuższa niż w przypadku ósmego multipleksu. Prezes Telewizji Polsat Stanisław Janowski, nie chciał kilka dni temu zdradzić czy jego stacja weźmie udział w konkursie dotyczącym MUX-1. - Znają nas Państwo. Jak otrzymamy jakieś koncesje, to będziemy informować w tym kontekście – stwierdził na konferencji prasowej Grupy Polsat Plus.

Dołącz do dyskusji: Właściciel kanału naziemnego chce dodatkowego miejsca w MUX-1

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Winnicki i "ciekawy program" buhahaha
odpowiedź
User
Ech
Bo nie można w tytule napisać o kogo chodzi, np. „MWE chce dodatkowego miejsca w MUX1”. Autor uspokoiłyby się już z tymi clickbaitami.
odpowiedź
User
Apel
Panie A_drianie G_ąbka. Niech Pan zje snickersa i przestanie tworzyć te kuriozalne tytuły artykułów (jak z jakiegoś Pudełka). Więcej szacunku dla czytelników.
odpowiedź