SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

71 nadajników MUX-3 już w DVB-T2. TVP i Emitel zadowolone z operacji

Od piątku MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej w zachodniej Polsce jest nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiana powinna wiązać się z poprawą jakości sygnału. - W zrealizowanej fazie przełączaliśmy 71 nadajników i 62 gap fillery - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor biura marketingu i komunikacji, rzecznik Emitela. 

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC jest dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Kilka dni później, tj. w nocy z 18 na 19 grudnia rozpocznie się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

„Pierwszy etap przebiegł sprawnie i bez zakłóceń”

Nadawca publiczny, który prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą zmiany standardu, jest zadowolony ze zmian w zachodniej części kraju. - Pierwszy etap przejścia na nowy standard nadawania MUX-3 przebiegł sprawnie i bez zakłóceń. Do tej pory nie dotarły do nas żadne zgłoszenia na temat problemów z nadawaniem programów dostępnych z MUX-3. Jeśli takie się pojawią, niezwłocznie zostaną podjęte odpowiednie działania. Przypominamy, że od 12 grudnia działa specjalna infolinia, za pośrednictwem której widzowie mogą uzyskać wsparcie m.in. w kwestii konfiguracji odbiorników jak i informacje dotyczące samego procesu przejścia na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Infolinia jest dostępna pod numerem telefonu 22 26 29 888 – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Podobnie migrację MUX-3 na DVB-T2/HEVC ocenia Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. - Przełączanie poszło bardzo sprawnie bo ostatnie kilka miesięcy poświęciliśmy na przygotowanie i fizyczne przetestowanie każdej przygotowywanej do przełączenia emisji.  Pogoda nie stanowiła dla nas problemu, bo w nocy przełączeniowej nie mamy zadań do wykonania na zewnątrz tzn. na wieżach czy masztach. W zrealizowanej fazie przełączaliśmy 71 nadajników i 62 gap fillery – wylicza Sobucka. Gap fillery są urządzeniami do retransmisji sygnału DVB-T2, ponownie nadające sygnał emisyjny z anteny nadawczej, odbierany przez antenę odbiorczą.

3 kanały czasowo niedostępne naziemnie

W skład trzeciego multipleksu, który zmienił standard wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. DVB-T2 pozwala na emisję większej liczby kanałów i poprawę ich jakości, dlatego od piątku w miejscach objętych migracją, TVP3 i TVP Historia są nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie standardowej (SD), jak dotychczas.

19 grudnia MUX-3 zasilą: TVP ABC i TVP Kultura, które obecnie wchodzą w skład MUX-6. TVP chce ułatwić odbiorcom naziemnym znalezienie pożądanych kanałów w okresie świątecznym, dlatego w całej Polsce emituje duble głównych anten na MUX-6. Zamiast TVP Polonia (kanał LCN 19) jest nadawany TVP1, w miejscu Alfa TVP (kanał 28) pojawił się TVP2, natomiast za Belsat (kanał 36) TVP Info, który poprzez MUX-3 jest nadawany na 34 kanale. Taki stan rzeczy potrwa do 13 stycznia 2024 roku.

Później duble znikną, powrócą TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat, a szósty multipleks dodatkowo zasili TVP World. Wszystkie kanały, których emisja jest czasowo zawieszona można oglądać za pośrednictwem serwisu streamingowego TVP VOD. TVP Polonia kontynuuje emisję satelitarną i w sieciach kablowych. Wybrani operatorzy oferują też Alfa TVP.

Zmiany także na multipleksach lokalnych

Zgodnie z zapowiedziami, zmianie standardu ogólnopolskiego MUX-3, towarzyszyło przejście MUX-L3 na DVB-T2. Obecnie za pośrednictwem multipleksu nadawanego z Tomaszowa Mazowieckiego i Częstochowy można oglądać: TVC HD, Filmax HD, a także Nuta TV, Xtreme TV, Home TV, Stars.TV i TV Okazje. Z multipleksu zniknął Junior Music. Nowościami są Nuta TV i Xtreme TV.

Standardu nie zmieni na razie MUX-L4, którego operatorem, podobnie jak w przypadku MUX-L3 jest Grupa MWE. Nadawca poinformował na łamach forum.satkurier.pl, że doszło do zmiany parametrów MUX-L4 (Wrocław, Świdnica), które powinny poszerzyć jego zasięg. Z multipleksu usunięto stacje Junior Music i Nuta Gold. Obecnie w jakości HD za jego pośrednictwem są nadawane: TVN, Polsat (duble stacji z MUX-2), TVC, Echo24. W jakości SD jest prowadzona emisja: Filmax, Xtreme TV, TV Okazje, Stars.TV, Home TV, Nuta TV i Power TV.

Kilka dni temu na standard DVB-T2 przeszedł MUX-L2 z Rybnika (TVT, TVN, TVN7 Nowa TV, TV Okazje, Stars.TV). Do migracji przygotowuje się także MUX-L7, działający w Głogowie i Lubinie (TV Regionalna.pl, Polsat, Nowa TV, TV Okazje). Nadawca nie zdradza, kiedy do niej dojdzie. Już w zeszłym roku standard zmienił MUX-L1 z Jeleniej Góry (w jakości HD Echo 24, TVC, Power TV, Filmax, w SD Stars.TV, TV Dami / TV Bolesławiec, TV Okazje, Nuta TV, Nuta Gold, Junior Music, Home TV).

Ponad 200 tys. gospodarstw bez dostępu do TVP

Odbiorcy naziemni z zachodnich województw, ze starszymi sprzętami, które nie obsługują DVB-T2/HEVC, stracili dostęp do kanałów TVP. Szacuje się, że w całej Polsce takich domostw jest ponad 200 tys. Po zmianie standardu mogą oglądać tylko stacje z MUX-8, który nadaje w starym standardzie DVB-T (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro). Takie osoby muszą wymienić swój telewizor lub dekoder. Druga opcja jest tańsza, bo ceny takich sprzętów zaczynają się od 60 zł. W tym roku w przeciwieństwie do zeszłego, nie działa program rządowego dofinansowania na telewizor lub dekoder.

Można łatwo sprawdzić czy dane urządzenie obsługuje DVB-T2/HEVC. Powinno wówczas odbierać kanały z któregoś z multipleksów, który zmienił standard w zeszłym roku. Są to: MUX-1 (TTV, TV Trwam, Stopklatka, Antena HD, Eska TV, Polo TV, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) oraz MUX-4 (Wydarzenia 24). Od początku w nowym standardzie jest też nadawany MUX-6 (TVP Kultura, TVP ABC, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka i duble TVP1, TVP2, TVP Info). Odbiorcy, którzy odbierają kanały z tych multipleksów, a nie odbierają tylko TVP, powinni skorygować instalację antenową.

Zmiana standardu zbiega się ze zmianą rządu

Obecne zmiany standardu MUX-3 zbiegają się ze zmianą rządu. Nie brakuje głosów, że część widzów może nowego premiera Donalda Tuska obarczyć winą za utratę dostępu do TVP. Nadawca publiczny był krytykowany za to, że właśnie teraz przechodzi na DVB-T2, a nie na przykład parę tygodni wcześniej.  - Dożyliśmy takich czasów, że doszukujemy się gdzieś podwójnego dna, ale to dno być może jest. Nigdy nie chciałbym zakładać złej woli, ale widać, że te terminy na siebie nachodzą. Ja sobie nie wyobrażam, żeby „Dziennik Telewizyjny” nazywany błędnie „Wiadomościami” 24 grudnia prowadziła pani Danuta Holecka. W TV Republika powiedzą: Tusk zabrał wam telewizję. W takim wymiarze, że ją przejął i zabrał jej zasięg. Taki ruch może być jednym z bezpieczników, który ekipa rządząca sobie przygotowała na wypadek przegranej - mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Rutka, lewicowy członek Rady Mediów Narodowych.

MUX-3  z kanałami TVP miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. W marcu ub.r, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o przesunięcie tego terminu. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. Trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku. Nadawcy komercyjni odebrali to jako faworyzowanie TVP w czasie kampanii wyborczej. Twierdzą, że utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych i zamierzają domagać się rekompensat od Skarbu Państwa po migracji MUX-3 na DVB-T2.
 

Dołącz do dyskusji: 71 nadajników MUX-3 już w DVB-T2. TVP i Emitel zadowolone z operacji

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kiedy wreszcie
Po co komu TVP world czy Bielsat? Jedynie zaśmiecają multiplexy, po wyborach to jeszcze tylko kanału z ukrainy brakuje na głównym multiplexie.
odpowiedź
User
Besta
Kiedy będzie nadawane?
odpowiedź
User
Ooo
Jak ja jestem szczęśliwym człowiekiem od kiedy nie oglądam TV. Czyli od 2015 roku.
odpowiedź