SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel o zmianach w naziemnej telewizji cyfrowej: Zaangażowanych około 600 osób

Przełączenie MUX-3 z głównymi kanałami TVP na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC zostanie przeprowadzone przez specjalistów Emitel w dwóch etapach: 15 oraz 19 grudnia. Firma podała w komunikacie, że ubiegłoroczne i tegoroczne zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej są możliwe dzięki pracy blisko 600 pracowników. 

Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Adrian Gąbka)Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Adrian Gąbka)

Zmiana dotychczasowego systemu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z projektem refarmingu, tj. uwolnienia częstotliwości 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej 5G. Pierwotny termin przełączeń MUX-3, planowany w 2022 roku, został przesunięty na wniosek MSWiA w związku z wojną w Ukrainie (konieczność zapewnienia dostępu do informacji, a także funkcjonowania systemu RSO).

Pierwszy etap przełączeń na nowy standard zostanie przeprowadzony w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj. województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. W drugim etapie, w nocy z 18 na 19 grudnia, przełączenie będzie miało miejsce we wschodniej części Polski, tj. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Niedawno ruszyła kampania informacyjna TVP w tej sprawie.

Kilkaset osób zaangażowanych w zmianę standardu

Zaplanowane na grudzień działania to kontynuacja prowadzonego przez Emitel procesu refarmingu pasma 700 MHz, tj. przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz oraz zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 ekspertów Emitel i około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych, a prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin. Zgodnie z Zarządzeniem UKE z dnia 7 czerwca 2022 zmiana standardu nadawania nie objęła w 2022 r. multipleksu MUX-3, a nadawcy publicznemu umożliwiono emisję swoich programów w standardzie DVB-T najpóźniej do końca 2023 roku.

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów i aktualizacja listy programów na pilocie za pomocą poleceń z menu odbiornika. U widzów posiadających starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, konieczna będzie ich wymiana lub zakup dekodera. Szacuje się, że liczba takich gospodarstw domowych wynosi od 200 do 500 tys. Aby odbierać sygnał telewizyjny nie ma konieczności zmian ustawienia anten odbiorczych.

W celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów na MUX-3 oraz MUX6-: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Po zmianie standardu TVP3 i TVP Historia będą nadawane naziemnie w jakości HD. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleksów, a TVP World powróci na szósty.

Jakie multipleksy obejmie proces?

Grudniowe zmiany obejmą MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia). Po ich przeprowadzeniu spośród multipleksów ogólnopolskich, jedynie MUX-8 będzie nadawany w starym standardzie (Nowa TV, Metro, Telewizja WP, Zoom TV). Aby odbierać więcej kanałów, trzeba będzie kupić nowy tuner lub telewizor. Tańsza jest pierwsza opcja, bo ceny sprzętów zaczynają się od 60 zł. W tym roku nie będzie obowiązywać rządowe dofinansowanie na zakup takich urządzeń.

Inwestować w sprzęt nie muszą odbiorcy naziemni, których telewizory lub dekodery odbierają kanały z MUX-1 (TTV, Stopklatka, TV Trwam, Antena HD, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24) i MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP i Belsat). Te multipleksy są nadawane w nowym standardzie DVB-T2.

Nadawcy komercyjni krytykują sposób przeprowadzenia procesu refarmingu. Uważają, że MUX-3 powinien zmienić standard razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w pierwszej połowie 2022 roku. Zgodę na dłuższe nadawanie w starszym standardzie oceniają jako faworyzowanie TVP przed wyborami parlamentarnymi. Zamierzają się domagać rekompensat od Skarbu Państwa po zmianie standardu trzeciego multipleksu. Migracja może się zbiec ze zmianami w TVP, które zapowiada dotychczasowa opozycja.

 

Dołącz do dyskusji: Emitel o zmianach w naziemnej telewizji cyfrowej: Zaangażowanych około 600 osób

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nic44
mogliby od razu mux 8 dać w dvbt2 i byłoby gitara a belsat wolrd usunąć
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Polska nie wyszła jeszcze z PRL-u. Centralistyczne planowanie zmiany standardu przez partię zwiększa koszt wdrażania DVB-T2. W innych krajach przygotowywane są takie zmiany przez ponad rok i koszt jest niższy, bo ta sama ekipa dostawia sprzęt wpierw w jednej lokalizacji a później w następnej. TVP zachciało się od tak, że zmienią standard. Trzeba było przygotowywać zmianę dużo wcześniej i zwiększyć liczbę etapów.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
mogliby od razu mux 8 dać w dvbt2 i byłoby gitara a belsat wolrd usunąć

Zobaczysz, że już niedługo TVP wystarczy jeden multipleks. Nie będzie kasy na utrzymywanie tak dużego folwarku utworzonego przez PiS. Wpierw wywalą ofertę internetową taką jak TVP abc 2 i kultura 2. Później okaże się, że TVP Info nie musi nadawać 24 godzinę na dobę ględzenie polityków i może pokazywać też treści TVP dokument i historia. Nikomu nie podpadnie, kiedy z TVP Wilno, TVP Polonia i TVP World zrobią jeden kanał. A jeżeli wszystkie kanały nadają w HD, to po co jeszcze osobny kanał TVP HD? Część treści trafi do VOD, a inna część zniknie ze względu na konieczne oszczędności.
odpowiedź