SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejne zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Chodzi o multipleks TVP

Koniec okresu przejściowego po zmianie standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Telewizja Polska w nocy z 12 na 13 stycznia usunie duble TVP1, TVP2 i TVP Info z MUX-6. Dzięki temu od soboty do szóstego multipleksu wrócą: Alfa TVP, TVP Polonia i Belsat.

W MUX-6 jest nadawany m.in. kanał Alfa TVP W MUX-6 jest nadawany m.in. kanał Alfa TVP

W połowie grudnia 2023 roku zmienił się standard nadawania kanałów TVP na multipleksie trzecim (MUX-3) telewizji naziemnej. Telewizja Polska, aby zapewnić widzom dodatkowy czas na przestrojenie odbiorników uruchomiła czasową, równoległą emisję kanałów  TVP1, TVP2, TVP Info, TVP ABC  i TVP Kultura, które były nadawane równocześnie z dwóch multipleksów.

W niektórych przypadkach konieczne przestrojenie odbiorników

0d 13 stycznia oferta programowa TVP w telewizji naziemnej osiągnie docelowy kształt: MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura i TVP ABC), MUX-6 (TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat TV).

Poprzednie władze TVP poinformowały Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, że 13 stycznia do MUX-6 wróci także anglojęzyczny TVP World. Emisja stacji została zawieszona 20 grudnia, razem z TVP Info i TVP3. Tamte kanały już powróciły, a TVP World wciąż nie nadaje.

Widzowie, którzy odbierają kanały telewizyjne w nowym standardzie DVB-T2/HEVC np. TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, powinni jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów. Na nowszych dekoderach i telewizorach skanowanie kanałów powinno się odbyć automatycznie. W przypadku problemów TVP zachęca do kontaktu z infolinią (22 26 29 888) lub odwiedzenia strony internetowej telewizjanaziemna.pl.

Niemal wszystkie multipleksy w nowym standardzie

Od połowy listopada Telewizja Polska prowadzi kampanię informacją dotyczącą zmiany standardu MUX-3. Po zmianach w TVP w spotach stylizowanych na specjalne wydanie „Teleexpressu” Krzysztofa Ziemca zastąpił Maciej Orłoś, który wrócił do prowadzenia tego programu. W momencie zmiany standardu ponad 200 tys. gospodarstw domowych nie posiadało odbiorników Utraciły dostęp do głównych stacji TVP i odbiorcy musieli kupić nowy dekoder (ceny zaczynają się od 60 zł) albo telewizor. W tym roku nie mogą liczyć na dofinansowanie na zakup urządzenia.

Osoby ze starszymi odbiornikami, niekompatybilnymi z DVB-T2/HEVC mogą oglądać jedynie kanały z MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP). W nowym standardzie są dostępne wszystkie pozostałe multipleksy ogólnopolskie. Są to: MUX-1 (TTV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, Wydarzenia 24), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Polsat News Polityka i kodowany pakiet Polsat Box), a także MUX-6 (TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat TV).

Dołącz do dyskusji: Kolejne zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Chodzi o multipleks TVP

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antek
Telewizja Polska w nocy z 12 na 13 grudnia usunie duble... chyba stycznia?
16 1
odpowiedź
User
MX
Szanowny panie "ag", autorze artykułu, wkradł się chochlik językowy - "(...) w nocy z 12 na 13 grudnia". Chodzi zdaje się o styczeń.
11 3
odpowiedź
User
Telewizator
A kiedy mux 8 i nowe kanały?
19 0
odpowiedź