SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ostrzeżenie przed zniknięciem TVP na 97 kanale naziemnej telewizji cyfrowej

Na kanale pod nazwą test6, dostępnym na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, pojawiło się ostrzeżenie o zmianie standardu trzeciego multipleksu z głównymi stacjami Telewizji Polskiej. Plansza jest dostępna na kanale 97 (LCN) telewizorów i dekoderów. 

Plansza jest nadawana w wysokiej rozdzielczości (HD). - Zmiany w odbiorze - MUX-3 - sprawdź szczegóły. Drogi widzu! Już niedługo nastąpią zmiany w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-3. Upewnij się, czy nie stracisz dostępu do poniższych kanałów TV: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia - można przeczytać na grafice.

Autorzy planszy zachęcają do odwiedzenia stron internetowych (emitel.pl/refarming oraz telewizjanaziemna.pl). Na grafice umieszczono też mapę dotyczącą terminu zmian. 15 grudnia nastąpią one w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, opolskim, śląskim, pomorskim i łódzkim. Od 19 grudnia stacje z MUX-3 będą nadawane w DVB-T2 z kodekiem HEVC w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Równolegle trwa kampania informacyjna TVP w związku ze zmianą standardu trzeciego multipleksu. Są emitowane m.in. spoty z Krzysztofem Ziemcem, przypominające program „Teleexpress”, a także specjalne komunikaty na pasku TVP Info.

Po zmianie częstotliwości i przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC, które dotyczy całej Polski, nowsze telewizory i dekodery, powinny automatycznie zaktualizować listę kanałów do nowych parametrów. Niekiedy wymagane będzie jednak ręczne skanowanie kanałów. Aby tego dokonać, trzeba uruchomić menu urządzania i wybrać wyszukiwanie stacji z anteny naziemnej.

Kilkaset tysięcy gospodarstw domowych zagrożonych utratą sygnału

Szacuje się że od 200 do 500 tys. gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Muszą wymienić odbiorniki, bo w przeciwnym wypadku spośród multipleksów ogólnopolskich, będą odbierać tylko MUX-8 (Nowa TV, Telewizja WP, Zoom TV, Metro). W tym roku nie ma rządowego dofinansowania na zakup sprzętów, jakie obowiązywało do końca 2022 roku.

Można łatwo sprawdzić czy urządzenie jest przystosowane do nowego standardu. Tak jest, jeśli odbiera kanały z multipleksów w nim nadawanych. W DVB-T2/HEVC odbywa się emisja MUX-1 (TTV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24) i MUX-8 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat).

W celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów na MUX-3 oraz MUX6-: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Po zmianie standardu TVP3 i TVP Historia będą nadawane naziemnie w jakości HD. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks, a TVP World powróci na szósty.

Nadawcy komercyjni krytykują sposób przeprowadzenia procesu zmian. Uważają, że MUX-3 powinien zmienić standard razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w pierwszej połowie 2022 roku. Zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na dłuższe nadawanie w starszym standardzie oceniają jako faworyzowanie TVP przed wyborami parlamentarnymi. Zamierzają się domagać rekompensat od Skarbu Państwa po zmianie standardu trzeciego multipleksu z powodu mniejszych zasięgów niż MUX-3. Migracja może się zbiec ze zmianami w TVP, które zapowiada dotychczasowa opozycja.

Dołącz do dyskusji: Ostrzeżenie przed zniknięciem TVP na 97 kanale naziemnej telewizji cyfrowej

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ulala
Spełnia się marzenie przeciwników TVP? Wreszcie zniknie, co nie?
odpowiedź
User
Ben
Wkrótce zniknie łajdactwo z TVP. To wystarczy.
odpowiedź
User
mak67
Od dłuższego czasu MUX 1 i MUX 2 nadają na nowym standardzie. Właściciele starszy telewizorów dawno juz dokupili stosowne przystawki.
odpowiedź