SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ostrzeżenie przed zniknięciem TVP na 97 kanale naziemnej telewizji cyfrowej

Na kanale pod nazwą test6, dostępnym na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, pojawiło się ostrzeżenie o zmianie standardu trzeciego multipleksu z głównymi stacjami Telewizji Polskiej. Plansza jest dostępna na kanale 97 (LCN) telewizorów i dekoderów. 

Plansza jest nadawana w wysokiej rozdzielczości (HD). - Zmiany w odbiorze - MUX-3 - sprawdź szczegóły. Drogi widzu! Już niedługo nastąpią zmiany w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-3. Upewnij się, czy nie stracisz dostępu do poniższych kanałów TV: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia - można przeczytać na grafice.

Autorzy planszy zachęcają do odwiedzenia stron internetowych (emitel.pl/refarming oraz telewizjanaziemna.pl). Na grafice umieszczono też mapę dotyczącą terminu zmian. 15 grudnia nastąpią one w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, opolskim, śląskim, pomorskim i łódzkim. Od 19 grudnia stacje z MUX-3 będą nadawane w DVB-T2 z kodekiem HEVC w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Równolegle trwa kampania informacyjna TVP w związku ze zmianą standardu trzeciego multipleksu. Są emitowane m.in. spoty z Krzysztofem Ziemcem, przypominające program „Teleexpress”, a także specjalne komunikaty na pasku TVP Info.

Po zmianie częstotliwości i przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC, które dotyczy całej Polski, nowsze telewizory i dekodery, powinny automatycznie zaktualizować listę kanałów do nowych parametrów. Niekiedy wymagane będzie jednak ręczne skanowanie kanałów. Aby tego dokonać, trzeba uruchomić menu urządzania i wybrać wyszukiwanie stacji z anteny naziemnej.

Kilkaset tysięcy gospodarstw domowych zagrożonych utratą sygnału

Szacuje się że od 200 do 500 tys. gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Muszą wymienić odbiorniki, bo w przeciwnym wypadku spośród multipleksów ogólnopolskich, będą odbierać tylko MUX-8 (Nowa TV, Telewizja WP, Zoom TV, Metro). W tym roku nie ma rządowego dofinansowania na zakup sprzętów, jakie obowiązywało do końca 2022 roku.

Można łatwo sprawdzić czy urządzenie jest przystosowane do nowego standardu. Tak jest, jeśli odbiera kanały z multipleksów w nim nadawanych. W DVB-T2/HEVC odbywa się emisja MUX-1 (TTV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24) i MUX-8 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat).

W celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów na MUX-3 oraz MUX6-: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Po zmianie standardu TVP3 i TVP Historia będą nadawane naziemnie w jakości HD. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks, a TVP World powróci na szósty.

Nadawcy komercyjni krytykują sposób przeprowadzenia procesu zmian. Uważają, że MUX-3 powinien zmienić standard razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w pierwszej połowie 2022 roku. Zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na dłuższe nadawanie w starszym standardzie oceniają jako faworyzowanie TVP przed wyborami parlamentarnymi. Zamierzają się domagać rekompensat od Skarbu Państwa po zmianie standardu trzeciego multipleksu z powodu mniejszych zasięgów niż MUX-3. Migracja może się zbiec ze zmianami w TVP, które zapowiada dotychczasowa opozycja.

Dołącz do dyskusji: Ostrzeżenie przed zniknięciem TVP na 97 kanale naziemnej telewizji cyfrowej

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ulala
Spełnia się marzenie przeciwników TVP? Wreszcie zniknie, co nie?
13 10
odpowiedź
User
Ben
Wkrótce zniknie łajdactwo z TVP. To wystarczy.
15 14
odpowiedź
User
mak67
Od dłuższego czasu MUX 1 i MUX 2 nadają na nowym standardzie. Właściciele starszy telewizorów dawno juz dokupili stosowne przystawki.
10 1
odpowiedź