SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC? Prezes UKE: Nie wpłynął żaden wniosek

Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej ma przejść na standard DVB-T2/HEVC do końca roku. Czy możliwe jest opóźnienie tego procesu? - Nie wpłynął żaden wniosek o zmianę tego terminu. Trudno mi antycypować czy to nastąpi w tym terminie czy nie - poinformował prezes UKE Jacek Oko.

Prezes UKE Jacek OkoArticle

Rok temu zakończył się proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Objął MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie nadają m.in. TVN, Polsat, TV Puls czy TV Trwam. Pierwotnie zmianami miał być objęty także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia).

W marcu ub.r., krótko przed planowanym przejściem na DVB-T2/HEVC, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do prezesa UKE Jacka Oko o możliwość nadawania trzeciego multipleksu w starym standardzie DVB-T. Tłumaczono to rozpoczętą wtedy inwazją Rosji na Ukrainę. MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania.

Szef UKE zgodził się na propozycję MSWiA i pozwolił MUX-3 na kontynuowanie emisji w starym standardzie do końca 2023 roku. Kilka milionów gospodarstw domowych nie posiadało wówczas telewizorów lub dekoderów, umożliwiających odbiór kanałów w standardzie DVB-T2/HEVC. Po uruchomieniu tych stacji, widzowie z takich domów zobaczyli więc napis „brak sygnału” albo czarny ekran. Nadawcy prywatni twierdzą, że zostali potraktowani niesprawiedliwie i stracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów z powodu mniejszego zasięgu swoich stacji. Mieszkańcy wielu domów do dziś mogą oglądać tylko kanały TVP lub dostępne w MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV i WP), nadawane w starym standardzie.

„Decyzja wskazuje dokładną datę”

Jako jeden z powodów późniejszego przejścia MUX-3 na standard DVB-T2/HEVC wymieniano wybory parlamentarne, które odbędą się jesienią br.  Podczas niedawnej konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP zapewniał, że nadawca publiczny „na pewno zmieni standard do końca roku”. Bardzo prawdopodobnym terminem jest przełom listopada i grudnia, aby uniknąć zamieszania podczas kampanii wyborczej i w okresie świątecznym. Sęk w tym, że wiosną 2024 roku też mają odbyć się wybory: samorządowe i europejskie.

Portal Wirtualnemedia.pl spytał prezesa UKE czy możliwa jest kolejna zmiana terminu przejścia MUX-3 na DVB-T2/HEVC. - Jeżeli chodzi o decyzję prezesa UKE, nie wpłynął żaden wniosek o zmianę tego terminu. Trudno mi antycypować czy to nastąpi w tym terminie czy nie. Sądzę, że jest to realne i operator, który świadczy usługę tego multipleksu, będzie realizował decyzje, które zostały podjęte – odpowiedział prezes Oko. Pytany o termin zmiany standardu, odesłał do Emitela i TVP. - Decyzja wskazuje dokładną datę. To pytanie jest raczej do operatora i nadawcy, czyli Telewizji Polskiej – stwierdził.

Nadawcy prywatni od wielu miesięcy zapowiadali, że podliczą straty i będą domagać się od Skarbu Państwa rekompensat z tytułu utraconych przychodów reklamowych. Czy UKE i rząd obawiają się pozwów o odszkodowania? - Czy boimy się pozwów? Żaden na razie nie wpłynął – stwierdził prezes UKE. Szef TV Puls Dariusz Dąbski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiedział, że jego stacja czeka na zmianę standardu MUX-3. Wówczas będzie można dokładnie oszacować straty. Podobnie do sprawy pochodzą inni nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Kiedy MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC? Prezes UKE: Nie wpłynął żaden wniosek

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Ciągle osłabiany jest sygnał MUX3 z nadajnika Iława/Kisielice.Na ekranie tylko zakłócenia i się można wkurw..c.
odpowiedź
User
Pawel
Ciągle osłabiany jest sygnał MUX3 z nadajnika Iława/Kisielice.Na ekranie tylko zakłócenia i się można wkurw..c.
odpowiedź
User
Pawel
Ciągle osłabiany jest sygnał MUX3 z nadajnika Iława/Kisielice.Na ekranie tylko zakłócenia i się można wkurw..c.
odpowiedź