SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zmieniła zdanie w sprawie przyszłości naziemnego MUX-4

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła nową rekomendację dotyczącą MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że chce teraz przedłużenia decyzji rezerwacyjnej dla związanej z Cyfrowym Polsatem spółki Info-TV-FM o 10 lat. Jeszcze półtora miesiąca temu KRRiT opowiedziała się za odebraniem rezerwacji. 

Article

Przyszłość czwartego multipleksu była jednym z tematów środowego posiedzenia KRRiT. Decyzja rezerwacyjna Info-TV-FM wygasa z końcem roku. Spółka związana z Cyfrowym Polsatem zabiega o jej przedłużenie o 15 lat od niemal 12 miesięcy. Obecnie w skład MUX-4 wchodzi kodowany pakiet Polsat Box (Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style i stacje radiowe) oraz kanał Wydarzenia 24, którego emisja ma charakter eksperymentalny. Kodowana paczka kosztuje 30 zł miesięcznie.

Półtora miesiąca temu KRRiT przyjęła rekomendację, aby nie przedłużać decyzji rezerwacyjnej. Gdyby tak się stało, regulator mógłby rozpisać konkursy, a do multipleksu trafiłyby niekodowane kanały.

- Decyzję o przeznaczeniu multipleksu czwartego (MUX-4)  podejmuje Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a nie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Przewodniczący KRRiT może jedynie zająć stanowisko w tej kwestii. Podczas jednego z wrześniowych posiedzeń Rady, postulowaliśmy, żeby zakończyć,  trwający 15 lat, eksperyment, bo przypomnę, że MUX-4 , miał być głównie przeznaczony dla telewizji mobilnej, a obecne na nim kanały są  rozprowadzane, a nie rozpowszechniane. Rada chciała rozważyć inne wykorzystanie tego multipleksu. Ja również się za tym opowiadałem - mówi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT.

Ostatecznie tylko jeden głos za innym przeznaczeniem multipleksu

Po środowej dyskusji KRRiT zmieniła stanowisko.

- Na posiedzeniu większość, czyli wszyscy poza mną, zaproponowali jednak przewodniczącemu zajęcie odwrotnego stanowiska. Zagłosowano za przedłużeniem  rozprowadzenia na MUX-4 programów przez obecnego nadawcę - Polsat z rekomendacją, nie na 15, tylko 10 lat. Opinia KRRiT nie jest wiążąca dla prezesa UKE. Ta opinia nie odpowiada temu, o czym dyskutowaliśmy jeszcze kilka tygodni temu. Dlatego byłem przeciwny takiemu stanowisku - relacjonuje prof. Kowalski.

Członek KRRiT postulował, żeby regulator szerzej zajął się kwestią zagospodarowania multipleksów. - Potrzebny jest  solidny „przegląd" zasobów MUX-5, MUX-4 i MUX -8.  Te multipleksy  na pewno powinny być komplementarnie wykorzystane zarówno przez telewizję jak i radio. Eksperci się zgadzają, że MUX-4 byłby lepszy dla nadawania telewizyjnego niż MUX-8, na który nie ma zbyt wielu chętnych w obecnie rozstrzyganym przez KRRiT konkursie. Ta dyskusja w mojej ocenie jest bardzo potrzebna - wyjaśnia medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dwa lata temu ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi UKE, aby MUX-8 przenieść do pasma przewidzianego do MUX-5. Ósmy multipleks trafiłby na potrzeby multipleksów cyfrowego radia DAB+. MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, a pozostałe multipleksy w UHF. Do odbioru stacji Nowa TV, Metro, WP i Zoom TV jest często potrzebna bardziej rozbudowana instalacja antenowa. Szef UKE do tej pory nie przychylił się do propozycji KRRiT. Może to nastąpić po 15 grudnia, kiedy zakończy się konferencja WRC-23 dotycząca podziału częstotliwości po 2030 roku.

KRRiT wciąż nie rozstrzygnęła konkursu dotyczącego miejsc w MUX-8. Red Carpet Media Group zaproponowała serialowo-filmowy kanał RCTV i filmowo-dokumentalny CTV9. Więcej chętnych nie zgłosiło się. Rozstrzygnięcie konkursu może nastąpić na kolejnym posiedzeniu KRRiT, które odbędzie się 22 listopada. KRRiT planuje też rozpisać konkurs na jeszcze jedno miejsce w MUX-8. Miało trafić do kanału informacyjnego W24, zgłoszonego przez Telewizję Polsat. Ostatecznie nadawca wycofał wniosek, ubiegając się o koncesję w ramach MUX-1. To postępowanie wygrał.

Decyzja UKE w sprawie MUX-4 formalnością?

Kiedy można spodziewać się decyzji prezesa UKE w sprawie MUX-4? - Nie komentujemy trwających postępowań. Jak decyzja zostanie wydana, to zostanie opublikowana na BIP - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Czy Info-TV-FM złożyła w ostatnim czasie wniosek o zmianę oferty programowej w multipleksie? Na jakie stacje? - Nie komentujemy - odpowiada Tomaszewski.

Rzecznik UKE przyznaje, że na obecną formę zagospodarowania MUX-4, który dociera do ponad 70 proc. populacji Polski, wpłynęły skargi. - Tego typu skargi wpływały najczęściej do Wydziału Komunikacji od osób podpisujących się często jako „pasjonat medialny”. Nie było ich jednak wiele, na przestrzeni roku było ich kilka. Osoby te domagały się przyznania tych zasobów częstotliwości na kolejny, otwarty ogólnokrajowy multipleks telewizyjny. Miejscem i czasem na składanie tego typu stanowisk będzie proces konsultacji decyzji dla Info-TV-FM – zapewnia Tomaszewski.

MUX-4 powstał z myślą o nadawaniu na potrzeby telefonów komórkowych (standard DVB-H). Przejęta przez Polsat spółka Info-TV-FM uzyskała zgodę na zmianę przeznaczenia tego multipleksu i emisję w DVB-T, a następnie w DVB-T2/HEVC. Przez wiele lat Cyfrowy Polsat nie promował tej usługi. W 2022 roku, przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC postanowił ją „wygasić”. Została reaktywowana latem ub.r., po tym jak sprawą zainteresował się UKE. Nie wiadomo jednak jaką popularnością cieszy się płatna paczka naziemna. Podobna usługa w Czechach miała tylko setki użytkowników, dlatego została zlikwidowana.

Zgodnie z wydaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów. Niekodowaną emisję Wydarzeń 24, która bez koncesji naziemnej, odbiera potencjalne przychody reklamowe koncesjonowanym kanałom krytykował Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.  - Jeżeli chodzi o Wydarzenia24, to nadawca nie musi prowadzić emisji kodowanej - tłumaczył wówczas Tomaszewski z UKE. Choć W24 ma trafić na MUX-1, to z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że pion informacji i publicystyki Telewizji Polsat pracuje nad nowym kanałem na bazie koncesji Wydarzeń 24.  

W MUX-1 poza planowaną emisją W24, Telewizja Polsat nadaje kanały: Eska TV, Polo TV i Fokus TV. W MUX-2 są dostępne Polsat, Super Polsat, TV4 i TV6. W MUX-8 prowadzona jest z kolei emisja Nowa TV. To łącznie 9 stacji telewizyjnych. Dodatkowo w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu działa multipleks eksperymentalny należącej do Cyfrowego Polsatu spółki BCAST. W jego skład wchodzą Polsat, Nowa TV HD, 4fun Kids, TV Okazje, TV Regionalna.pl, Stars.TV, EWTN Polska i TV Republika. 

Dołącz do dyskusji: KRRiT zmieniła zdanie w sprawie przyszłości naziemnego MUX-4

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Kabarety za MUX?
odpowiedź
User
Serwotka
Odkodowac polsat news
odpowiedź
User
Iksiński
To jest jedna z najgorszych decyzji regulatora - pasmo zablokowane na kolejnych 10 lat
odpowiedź