SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE prowadzi postępowanie w sprawie MUX-4 z ofertą Polsatu

Urząd Komunikacji Elektronicznej wciąż nie zdecydował o przedłużeniu rezerwacji MUX-4 dla spółki Info-TV-FM, która należy do Cyfrowego Polsatu. Jeden z konkurencyjnych nadawców twierdzi, że firma łamie decyzję rezerwacyjną, bo nadaje zbyt dużo powiązanych ze sobą kanałów. Rzecznik UKE informuje Wirtualnemedia.pl, że w MUX-4 muszą być stacje radiowe i telewizyjne od 16 dostawców.

W skład MUX-4 wchodzi m.in. kanał Wydarzenia24, którego emisja jest eksperymentalnaW skład MUX-4 wchodzi m.in. kanał Wydarzenia24, którego emisja jest eksperymentalna

Z końcem 2023 roku przestaje obowiązywać decyzja rezerwacyjna UKE dotycząca MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. O jej przedłużenie należało wystąpić przynajmniej rok wcześniej. Tak też na początku grudnia postąpiła spółka Info-TV-FM. - O wynikach postępowania dotyczącego przedłużenia rezerwacji częstotliwości na kolejny okres będziemy informować po jego zakończeniu. Po jego zakończeniu, decyzja będzie opublikowana na urzędowym BIP-ie - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Obecnie w skład MUX-4 wchodzą: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, Wydarzenia24, Eurosport 1, Eurosport 2, TVN Turbo, TVN Style, TVN24, a także stacje radiowe: RMF FM, RMF Maxx, Antyradio, Muzo.fm, Radio Zet, Radio Złote Przeboje, Radio Plus, Vox FM, Tok FM, Rock Radio, Eska Rock, Radio Wielkopolska, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Rekord FM Radom, Radio Kolor, Radio Kaszëbë i Radio Jasna Góra.  

Jedynie kanał Wydarzenia24 jest niekodowany. Pozostałe wchodzą w skład płatnej paczki Polsat Box, która pojawiła się w ofercie latem 2022 roku. Wraz ze zmianą standardu na DVB-T2/HEVC Cyfrowy Polsat „wygasił” usługę TV Mobilna. Nikt nie miał zatem dostępu do nadawanych w MUX-4 kodowanych kanałów. Sprawą zainteresował się UKE i firma zdecydowała się na reaktywację naziemnego pakietu z powyższymi kanałami w ofercie.
 
Jakie kanały w MUX-4 może nadawać Polsat?

 W decyzji rezerwacyjnej UKE znajduje się „Wykaz programów radiofonicznych lub telewizyjnych oferowanych w sygnale  multipleksu, wskazanych przez Info-TV-FM”. Wymieniono w nim wiele stacji niedostępnych na multipleksie, takich jak TVP Seriale, MiniMini+, Nickelodeon, Comedy Central, Comedy Central Family, HGTV czy TVN Fabuła.

- Zgodnie z decyzją rezerwacyjną, na MUX-4 powinno być co najmniej 16 kanałów radiofonicznych lub telewizyjnych od co najmniej 16 unikalnych dostawców. W decyzji rezerwacyjnej zapisano te, spośród których operator może wybierać - wyjaśnia Tomaszewski z UKE. Cyfrowy Polsat nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące MUX-4.

Przedstawiciel jednego z konkurencyjnych nadawców twierdzi jednak, że Cyfrowy Polsat obchodzi decyzję rezerwacyjną. - Czemu Polsat na MUX-4 nadaje niekodowany kanał Wydarzenia24, który nie posiada na to zgody ani UKE ani KRRiT? Nie ma koncesji naziemnej. Nie jest to zgodne z rezerwacją częstotliwości, gdzie maksymalnie połowa programów miała należeć do Polsatu, a obecnie w MUX-4 aż 6 z 11 programów telewizyjnych należy do Polsatu – zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.pl. Cyfrowy Polsat emisję kanału Wydarzenia24 określa jako eksperymentalną. Co jakiś czas występują problemy m.in. z rozdzielczością stacji.

6 kanałów telewizyjnych na 11 powiązanych z Polsatem

Z decyzji rezerwacyjnej UKE podpisanej we wrześniu 2009 roku przez Annę Streżyńską wynika, że w MUX-4 „musi być nadawanych co najmniej 16 programów radiofonicznych lub telewizyjnych od co najmniej 16 unikalnych dostawców audiowizualnych usług medialnych, w tym nadawców w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji, przy zapewnieniu, że żaden z dostawców audiowizualnych usług medialnych, w tym nadawców w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji oraz żaden z podmiotów z nim powiązany, nie może przekroczyć maksymalnego poziomu udziału programów radiofonicznych lub telewizyjnych w sygnale multipleksu powyżej 50 proc.”.

Info-TV-FM dzięki stacjom radiowym spełnia kryterium 16 unikalnych dostawców. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja z kanałami telewizyjnymi. W maju 2018 roku Polsat za 154 mln zł Polsat kupił kanały Eleven Sports, natomiast w czerwcu tego samego roku za 13 mln zł nabył także Superstację. Z wykazu UKE wynika, że formalnym nadawcą Eleven Sprots 1 i Eleven Sports 2 jest firma Eleven Sports Network N.V., natomiast Wydarzeń24 firma Superstacja Sp. z o.o. Mamy więc do czynienia z innymi podmiotami, ale powiązanymi z Polsatem. Emisja jednej ze stacji jest traktowana jako testowa.

Decyzja nieprędko

Wszystko wskazuje na to, że UKE nie zdecyduje szybko o przyszłości MUX-4. W decyzji z 2019 roku ówczesny prezes Urzędu Marcin Cichy wyznaczył operatorowi multipleksu czas na zwiększenie zasięgu do końca czerwca 2023 roku. - Osiągnięcia tempa rozwoju sieci rozumianego jako pokrycie kolejnych  obszarów rezerwacji sygnałem radiowym niezbędnym do świadczenia usługi hurtowej na poziomie co najmniej 78 dBµV/m w 37 proc. obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, liczonego zgodnie z metodą ITU-R P.1546, na dzień 30 czerwca 2023 roku - można przeczytać w dokumencie.

UKE dopiero po tej dacie będzie mógł sprawdzić czy Info-TV-FM wywiązała się z postanowienia. MUX-4 już latem 2021 roku zaczął poszerzać zasięg. W sześciu obiektach nadawczych dokonano zmian technicznych, takich jak zmiana mocy, polaryzacji, czy wysokości anten, które powinny poprawić odbiór. To Warszawa (PKiN),  Katowice (Kosztowy), Kraków (Chorągwica), Szczecin (Kołowo), Tarnów (Góra Św. Marcina) i Olsztyn (Pieczewo). Rozpoczęto też emisję z całkiem nowych obiektów: Bydgoszcz (Trzeciewiec), Częstochowa (Wręczyca), Jelenia Góra (Śnieżne Kotły), Kalisz (Mikstat), Kielce (Święty Krzyż), Koszalin (Gołogóra), Krosno (Sucha Góra), Lublin (Piaski), Opole (Chrzelice), Piła (Rusinowo), Poznań (Śrem), Przysucha (Kozłowiec), Warszawa (Raszyn), Wrocław (Góra Ślęża), Zamość (Tarnawatka), Zielona Góra (Jemiołów), Żagań (Wichów), Elbląg (Jagodnik) i Płock (Rachocin). Poszerzenie zasięgu kontynuowano we wrześniu tego samego roku. Dotyczyło wówczas mieszkańców Białogardu, Giżycka, Iławy, Kłodzka, Konina, Leżajska, Płocka, Ostrołęki, Ryk, Siedlec, Soliny, Suwałk i Wągrowca. Tym samym zasięg został zwiększony z 35 proc. do blisko 70 proc. powierzchni kraju.

Dołącz do dyskusji: UKE prowadzi postępowanie w sprawie MUX-4 z ofertą Polsatu

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Powinni zlikwidować ten multipleks i przenieść na niego wszystkie stacje z MUX 8. Na resztę muksów rozpisać konkurs dla nowych nadawców emitujących sygnał niekodowany.
odpowiedź
User
Lolik
Ciekawe czy spełnia kryterium 16 unikalnych dostawców po połączeniu Agory i Eurozetu
odpowiedź
User
WC
Uwolnić multipleks i dać tam nowe niekodowane kanały. Żadnego przenoszenia cienkich kanałów z mux 8.
odpowiedź