SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanał Wydarzenia24 powinien być kodowany na MUX-4? „Nieczysta gra”

Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki nazywa "nieczystą grą" emisję niekodowanego kanał Wydarzenia24 w ramach naziemnego MUX-4 przez spółkę należącą do Cyfrowego Polsatu. Przedstawiciel Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje jednak Wirtualnemedia.pl, że stacja może być oferowana za darmo.

Kanał informacyjny Wydarzenia24 Article

Kanał Wydarzenia24 pojawił się w MUX-4 we wrześniu 2021 roku. Zastąpił na multipleksie Polsat News, który wcześniej był niekodowany. Nie podobało się tu operatorom płatnej telewizji, którzy muszą płacić za sztandarową stację informacyjną Polsatu.

Nadawca przekształcił więc dostępną tylko w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych Superstację w Wydarzenia24 i udostępnił sygnał w naziemnej telewizji cyfrowej. Na antenie stacji dominują krótkie materiały z kraju i ze świata, serwisy sportowe i pogodowe.

Emisja kanału Wydarzenia24 nielegalna?

Darmową emisję stacji w ramach MUX-4 krytykuje Michał Winnicki.

- Niekodowany i nadawany naziemnie kanał Wydarzenia24 z MUX-4 ma 59,2 proc. zasięgu wśród widzów naziemnych. Odbiera istotną  część widowni i budżetów reklamowych nadawcom, którzy musieli najpierw wygrać konkurs i potem zapłacić ogromne, kilkunastomilionowe opłaty za koncesję naziemną. To nieczysta gra - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl właściciel Grupy MWE, do której należy kanał Antena HD (MUX-1), kanały tematyczne, multipleksy lokalne i eksperymentalne.

Telewizja Polsat, ani Cyfrowy Polsat, do którego należy od ponad dekady operator multipleksu (spółka Info-TV-FM) nie odpowiedziały na pytania w tej sprawie. 

- Jeżeli chodzi o Wydarzenia24, to nadawca nie musi prowadzić emisji kodowanej - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

UKE zajmuje się wnioskiem o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej

Wątpliwości konkurencyjnych nadawców budzi też liczba kanałów związanych z Polsatem, które wchodzą w skład MUX-4. Poza emisją Wydarzeń24, które firma określa jako eksperymentalną, na multipleksie są nadawane kodowane stacje: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, Wydarzenia24, Eurosport 1, Eurosport 2, TVN Turbo, TVN Style, TVN24 i kilkadziesiąt rozgłośni radiowych.

Zgodnie z wydaną przez UKE kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów. - Zgodnie z art. 116 ust. 8 Prawa Telekomunikacyjnego, w ramach postępowania o rezerwację częstotliwości na kolejny okres, Prezes UKE będzie badał m.in. czy nie zostały rażąco naruszone postanowienia obowiązującej decyzji rezerwacyjnej – tłumaczył niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Spółka Info-TV-FM już na początku grudnia złożyła wniosek o przedłużenie rezerwacji multipleksu o kolejne 10 lat. Zezwolenie na nadawanie MUX-4 wygasa z końcem 2023 roku.

Z danych Nielsena wynika, że w 2022 roku udział w rynku kanału Wydarzenia24  wyniósł 0,64 proc.

Dołącz do dyskusji: Kanał Wydarzenia24 powinien być kodowany na MUX-4? „Nieczysta gra”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Winnicki zazdrosny, bo W24 ma pewnie wyższą oglądalność niż jego kanały śmieciowe.
80 4
odpowiedź
User
Gie
To w sumie zabawne że dopiero teraz ktoś zwrócił na to uwagę. Przecież wcześniej na tym Mux-ie nadawał niekodowany Polsat News. Ciekawe czy na jego nadawanie były pozwolenia? Gdyby tak TVN24 się odkodował to paragrafy raz dwa by się znalazły. :)
51 10
odpowiedź
User
Wstyd UKE&KRRiT
MUX4 to od samego początku jeden wielki przekręt. Po pozorem telewizji mobilnej Polsat uruchomił sobie kodowany, płatny MUX ze stacjonarnymi dekoderami.
49 3
odpowiedź