SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzięki nowym parametrom TVP może nadawać więcej kanałów naziemnych

Choć zgodnie z decyzją rezerwacyjną Telewizja Polska może nadawać w ramach MUX-6 tylko osiem kanałów, to od niedawna prowadzi emisję dziewięciu stacji. TVP informuje Wirtualnemedia.pl, że przygotowuje wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej. Nadawca publiczny nadmienia, że zmodyfikował parametry multipleksu, aby pomieścił więcej kanałów.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Do 1 lutego MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej miał charakter eksperymentalny. Później stał się regularnym multipleksem.

-  Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX-6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował jesienią Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, a od niedawna także Alfa TVP i Belsat. Tym samym stacji jest 9, a nie 8, do czego zobowiązuje nadawcę publicznego decyzja rezerwacyjna. - Na ten moment mogę jedynie odpowiedzieć, że sprawę analizujemy - mówił kilka dni temu Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

TVP tłumaczy przekroczenie limitu nadawanych kanałów

Poszerzenie oferty multipleksu było możliwe dzięki zmianie parametrów technicznych.

- W związku z wykorzystaniem na MUX-6 trybów modulacji (8MHz, 32Ke, GI 1/128, PP7, 256QAM, CR 2/3; 8MHz, 32Ke, GI 19/256, PP4, 256QAM, CR ¾; 8MHz, 32Ke, GI 1/8, PP2, 256QAM, CR 4/5) zgodnych z europejską normą ETSI EN 302 755 V 1.4.1 2015, multipleks ten pozwala na uzyskanie przepływności 40,18 Mbps, przeznaczonej na warstwę transportową strumieni video. Dzięki temu możliwa jest emisja 9 kanałów z zachowaniem średniej przepływności na zbliżonym poziomie do układu 8-kanałowego przy 36 Mbps przepływności – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Telewizja Polska jeszcze nie złożyła wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej, ale ma to uczynić w najbliższym czasie. - TVP jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich zgód wewnętrznych potrzebnych do złożenia wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej – wyjaśnia nadawca publiczny.

Zmiana parametrów pozwalająca na zwiększenie pojemności multipleksu, może negatywnie wpływać na jego zasięg techniczny. Ten został jednak z początku lutego zwiększony z 90 proc. do 96 proc. populacji. Emisja jest teraz prowadzona z 63 stacji nadawczych.  Nowe stacje nadawcze, które uzupełnią sieć nadawczą MUX-6 w stosunku do sieci multipleksu testowego to: Płock/Radziwie, Wałbrzych/Chełmiec, Dobromierz, Różan k. Makowa Mazowieckiego, Gniezno/Dębowiec, Świerczów k. Namysłowa, Skierniewice/Bartniki, Tarnobrzeg/Machów, Włodawa,  Łomża, Kamieńsk/Zwałowisko k. Radomska, Chruszczewka k. Sokołowa Podlaskiego i Sieciechów k. Kutna.

Telewizja Polska uniknęłaby problemu z miejscami na multipleksach, gdyby MUX-3 ITVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia) zmienił standard na DVB-T2/HEVC, podobnie jak większość pozostałych multipleksów.  W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przełożenie zmiany standardu w związku z wojną na Ukrainie.

Szef UKE pozwolił na emisję głównych stacji TVP w mniej wydajnym standardzie maksymalnie do końca 2023 roku. Jeśli MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC, to TVP zyska dwa dodatkowe sloty w multipleksie. Jeden prawdopodobnie przypadnie TVP ABC, który we wrześniu opuści MUX-1.

Dołącz do dyskusji: Dzięki nowym parametrom TVP może nadawać więcej kanałów naziemnych

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
Wstyd TVP nie oglądamy...normalnie smarują cały czas
odpowiedź
User
TVP-
Chyba prawidłowa kolejność to najpierw uzyskanie zgody, a dopiero później działanie. TVP robi wszystko na opak.

Co do zmian parametrów MUXu. Robi się to kosztem korekcji błędów i innych parametrów, które zwiększają poprzeczkę jeśli chodzi o zapewnienie poprawnego odbioru (jakość sygnału). Jest to kontrowersyjne biorąc pod uwagę i tak słabsze moce nadajników MUX6 w stosunku do MUX1-3 w wielu miejscach w kraju (czasami to tylko połowa mocy).
odpowiedź
User
Kant
Wydaje mi się, że TVP zapychając MUX6 czym popadnie (kanały dla zagranicy czy Alfą, która miała być kanałem tylko internetowym) i robiąc rozpaczliwe kroki (aby wcisnąć jeszcze więcej kosztem jakości obrazu i pogorszeniem warunków odbioru) chce wymóc na rządzących kolejne multipleksy (po pozorem braku miejsca w obecnych).
odpowiedź