SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP opuści MUX-8? Jest wniosek o zmianę rezerwacji

Spółka Emitel złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej dotyczącej MUX-8. Zakłada on, że w przypadku zaniechania emisji kanałów TVP na tym multipleksie miejsca przez nie zwolnione przypadną podmiotom, które dostaną koncesję.

Siedziba TVP, fot. Jacek KowalskiArticle

Telewizja Polska ma obecnie trzy sloty na MUX-8, które możne przeznaczyć dla trzech kanałów SD lub jendego SD i jednego HD. Obecnie publiczny nadawca wykorzystuje tę drugą opcją - na ósmym multipleksie emitowany jest program stacji TVP Kutura HD i TVP Kobieta. Jednak już 21 grudnia br. kończy się czteroletnia umowa TVP z Emitelem na emisję jej kanałów na MUX-8.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy że Telewizja Polska rozważa usunięcie swoich kanałów z tego multipleksu. TVP miałaby wrócić, gdy zapadnie decyzja o przeniesieniu oferty programowej MUX-8, działającego w paśmie VHF, na MUX-5, który działa w paśmie UHF, jak pozostałe multipleksy. Do niedawna MUX-5 wykorzystywany był do emisji testowych przez TVP, ale publiczny nadawca przeniósł stacje na MUX-6.

Emitel wnioskuje o zmiany na MUX-8

Złożony 7 listopada w UKE wniosek Emitela o zmianę decyzji rezerwacyjnej dot. MUX-8 sugerować może, że TVP nie zdecyduje się podpisywać nowej umowy z operatorem i multipleks opuści. Czekamy na odpowiedzi w tej sprawie od publicznego nadawcy i od Emitela. Jednocześnie były menadżer TVP odpowiadający za sprawy techniczne przekonywał niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że możemy mieć po prostu do czynienia ze strategią negocjacyjną.

Jeśli TVP zrezygnuje w grudniu w miejsc na MUX-8, to będzie musiała poszukać miejsca dla kanału TVP Kobieta i TVP Kultura na innych multipleksach telewizji naziemnej. Ta druga stacja była nadawana równolegle na testowym multipleksie MUX-6 do 25 października, gdy jej miejsce zajął kanał TVP World. Nie jest pewne, czy udałoby się jej pomieścić wszystkie kanały na MUX-3 i MUX-6.

Z kolei na miejsca opuszczone przez TVP na ósmym multipleksie mógłby zostać rozpisany konkurs, tak jak było z innymi slotami na MUX-8. Obecnie zajmują je stacje: Nowa TV (Grupa Polsat), Zoom TV (Grupa Kino Polska), WP TV (Wirtualna Polska) i Metro (TVN Warner Bros. Discovery).

Dołącz do dyskusji: TVP opuści MUX-8? Jest wniosek o zmianę rezerwacji

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Masakra co ten państwowy moloch wyprawia. Widać władzy można więcej niż zwykłym prywatnym nadawcom. Tylko czekać aż znowu zaczną się protesty w sprawie Lex TVN. Nie może być tak że cały MUX 6 zabiera dla siebie TVP a suweren się na to składa a dla nowych nadawców prywatnych nie ma już miejsca. Takie sytuacje tylko w państwie z dykty.
odpowiedź
User
Fabi
Masakra co ten państwowy moloch wyprawia. Widać władzy można więcej niż zwykłym prywatnym nadawcom. Tylko czekać aż znowu zaczną się protesty w sprawie Lex TVN. Nie może być tak że cały MUX 6 zabiera dla siebie TVP a suweren się na to składa a dla nowych nadawców prywatnych nie ma już miejsca. Takie sytuacje tylko w państwie z dykty.

Jakich nowych nadawców prywatnych? NTC to kanałowy śmietnik. Prawdę mówiąc, jedynie kanały TVP(Historia, Dokument, Kultura) prezentują przyzwoity poziom. Reszta, chłam, gdzie głównym celem jest emisja reklam.
odpowiedź
User
Mr
Powinno się rozpisać konkursy na nowe kanały w tym MUXie, a następnie przenieść go na UHF. I nie byłoby żadnych "powrotów".
odpowiedź