SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT szuka chętnych na trzy miejsca w MUX-8

W związku ze zwolnieniem przez Telewizję Polską miejsc w MUX-8, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała zainteresowanych nadawaniem w naziemnej telewizji cyfrowej, do przedstawienia propozycji kanałów, które mogłyby trafić na multipleks. Regulator chce przyznać trzy koncesje naziemne.

Anteny do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

W połowie stycznia stacje TVP Kultura HD i TVP Kobieta zakończyły emisję w ramach ósmego multipleksu. Zostały przeniesione do multipleksu eksperymentalnego, który od lutego działa już jako regularny MUX-6 i poszerzył zasięg z 90 do 96 proc. populacji Polski.

Operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel już jesienią złożył wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej. Chciał, żeby w przypadku opuszczenia MUX-8 przez TVP, rozpisać konkurs i przydzielić miejsca zajmowane przez nadawcę publicznego innym podmiotom.

Nowe kanały tylko w jakości SD?

Dopóki ósmy multipleks nie przejdzie na standard DVB-T2/HEVC, to mogą się na nim zmieścić trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) albo jeden w SD i jeden w wysokiej rozdzielczości (HD). Z komunikatu KRRiT wynika, że regulator zdecyduje się na pierwszą opcję.

- W związku z przeniesieniem programów Telewizji Polskiej z multipleksu ósmego (MUX-8) do multipleksu szóstego (MUX-6) Przewodniczący KRRiT informuje, że 3 miejsca zwolnione przez TVP w multipleksie ósmym, mogą zostać przyznane w postępowaniach konkursowych, ogłoszonych po zmianie przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzji rezerwacyjnej spółki Emitel S.A. (operatora MUX-8) - poinformowała KRRiT w komunikacie.

Regulator czeka na wstępne propozycje od nadawców i podmiotów, które chciałyby uruchomić własne kanały do końca lutego. - Mając na uwadze stanowisko strony rynkowej, Przewodniczący KRRiT zwraca się, do podmiotów zainteresowanych uzyskaniem koncesji na rozpowszechnianie programu w bezpłatnej ofercie operatora multipleksu ósmego, o wskazanie charakteru programu oraz zwięzłe przedstawienie planowanej oferty programowej - czytamy w komunikacie KRRiT.

Wszystko wskazuje na to, że jesienią KRRiT przeprowadzi podobne konsultacje dotyczące miejsca po TVP ABC w MUX-1. Telewizja Polska w związku z rezerwacją MUX-6, nie zamierza kontynuować emisji kanału dziecięcego na pierwszym multipleksie. MUX-1 jest już nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC, więc nowy kanał będzie mógł być emitowany w HD. MUX-1 obejmuje pasmo UHF, a MUX-8 VHF, więc niekiedy wymaga bardziej rozbudowanych instalacji antenowych.

Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl do końca lutego Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył czas na wydanie decyzji w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Dlaczego tak się stało tego UKE nie zdradza.

Duże zainteresowanie miejscami na multipleksach

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim multipleksie odbył się niespełna dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

Czy tym razem Grupa MWE również wystartuje? - Czekamy na ogłoszenie konkursów i ich szczegóły – tłumaczył w grudniu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Bardziej atrakcyjne są miejsca w MUX-8 czy miejsce w MUX-1? - Według posiadanej przeze mnie wiedzy nie ma formalnych planów zmiany MUX-8 na DVB-T2, zatem nie ma o czym gdybać. Natomiast opłata za nadawanie na MUX-8 czy opłata za koncesję SD na MUX-8 powinny być niższe, niż koncesja i nadawanie w HD na MUX-1. Na pewno widzowie nie są już tak zainteresowani odbiorem programów SD, gdy w HD nadają MUX-1, 2, 4, 6 i prawie cała zawartość MUX-3 oraz część multipleksów lokalnych - tłumaczył Winnicki.

Właściciel Red Carpet TV i RedTop TV wystartuje w konkursie

Nowych miejsc na pewno nie zajmie Stars.TV. - Nie jesteśmy zainteresowani ogólnopolskim MUX. Odpowiem przewrotnie: 28 grudnia Stars.TV była najchętniej oglądaną telewizją muzyczną w Polsce we wszystkich grupach wiekowych i to bez nadawania w MUX ogólnopolskim. Koszty koncesji oraz emisji są w moim rozumieniu abstrakcyjne i mogą co najwyżej podnieść ryzyko a nie zysk. Tak więc satelita, kabel i MUX-y, ale lokalne, ten kierunek rozwoju działa - zapewniał Wirtualnemedia.pl Mariusz Wójcicki, dyrektor Stars.TV, którego można oglądać m.in. dzięki multipleksowi eksperymentalnemu w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi główny udziałowiec kanałów Red Carpet TV i RedTop TV. – Tak, oczywiście  jeśli konkurs będzie rozpisany przez KRRiT, to podobnie jak to miało miejsce w przypadku konkursu na miejsce po ATM Rozrywka, zgłosimy się z naszą ofertą - zapowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group. Pozostali nadawcy, którzy brali udział w poprzednim konkursie, nie odpowiedzieli na razie na nasze pytania w tej sprawie.

Duże koszty emisji naziemnej

W marcu ub.r. informowaliśmy, że TVN Warner Bros. Discovery za 10-letnią koncesję dla TVN7 będzie musiała łącznie zapłacić prawie 15 mln zł. - Opłata wynosi 14.859.271 zł (+ opłaty prolongacyjne w zw. z płatnością w 10 ratach) - informowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Rocznie koncesja TVN7 kosztuje blisko 1,5 mln zł. Opłaty prolongacyjne są zróżnicowane w poszczególnych latach. Pochłoną od 63 tys. w 2023 roku do 568 tys. w 2031 roku. Do nich należy jeszcze doliczyć koszty emisji za pośrednictwem nadajników Emitela.

Stacje z MUX-8, takie jak Zoom TV, WP, Metro, Nowa TV, płacą za takie usługi ponad 6 mln zł rocznie.

Dołącz do dyskusji: KRRiT szuka chętnych na trzy miejsca w MUX-8

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
MUX 8 powinien już zniknąć. Problemy tylko z odbiorem sygnału są.
odpowiedź
User
PorażkaUKE&KRRiT
Ten MUX to od początku porażka. Problemy z odbiorem, sabotowanie projektu przez TVP, brak należytej kampanii informacyjnej, technologiczne zacofanie (kanały SD, gdy pozostałe MUXy prawie całkowicie przeszły na HD). Albo przerzućcie go do UHF albo przynajmniej zmigrujcie jak najszybciej do DVB-T2/HEVC.
odpowiedź
User
WC
Ten MUX to od początku porażka. Problemy z odbiorem, sabotowanie projektu przez TVP, brak należytej kampanii informacyjnej, technologiczne zacofanie (kanały SD, gdy pozostałe MUXy prawie całkowicie przeszły na HD). Albo przerzućcie go do UHF albo przynajmniej zmigrujcie jak najszybciej do DVB-T2/HEVC.


A ja pamiętam jak platfusiany szef KRRiTv Jan Dworak miał początkowo przeznaczyć cały mux 8 na kanały HD TVP i to w systemie DVB-T2 by potem przyznać 4 koncesje kabaretowym stacjom prywatnym.

Wśród nowych kanałów naziemnych chętnie zobaczyłbym Tele 5.
odpowiedź