SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy z naziemnym odbiorem dwóch kanałów TVP

Po tym jak TVP Kultura i TVP Kobieta przeszły z ósmego do szóstego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, część widzów narzeka na utratę dostępu do tych stacji. Przyczyny mogą być dwie: nie posiadają telewizora lub dekodera DVB-T2/HEVC albo nie znajdują się w zasięgu MUX-6, który na razie jest mniejszy niż MUX-8.

Anteny do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

TVP Kultura i TVP Kobieta wchodziły do niedawna w skład MUX-8. Od piątku są dostępne wyłącznie w skład MUX-6 obok TVP Nauka, TVP Dokument, TVP World, TVP Polonia i TVP Rozrywka. W MUX-8 pozostają: Nowa TV, WP, Zoom TV i Metro. Multipleks ósmy jest nadawany jeszcze w starym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej.

Standardu do końca 2023 roku nie musi zmieniać też MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia).

Jeśli ktoś utracił obecnie sygnał TVP Kultura i TVP Kobieta, a odbiera jedynie kanały z MUX-3 i MUX-8, to powinien wymienić dekoder lub telewizor na kompatybilny z DVB-T2/HEVC. Pozostałe multipleksy nadają bowiem w nowszym standardzie.

Różnice w zasięgach multipleksów

Może też się zdarzyć sytuacja, że odbiorca ma dostęp do MUX-1 (TVP ABC, TV Trwam, Stopklatka, Eska TV, Polo TV, Antena HD, Fokus TV, TTV)  MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2), MUX-3 i MUX-8, ale nie odbiera MUX-6. Wówczas prawdopodobnie nie znalazł się w zasięgu szóstego multipleksu, który do lutego 2023 roku ma wciąż status eksperymentalnego.

Gołym okiem na stronie Emitela widać, że siatka nadajników multipleksu eksperymentalnego jest mniej gęsta niż ósmego. MUX-6 dociera do około 90 proc. populacji, a MUX-8 do 97 proc. Jego zasięg był budowany etapowo. W połowie 2016 roku multipleks docierał jedynie do 44 proc. populacji. Bardzo prawdopodobne, że tak samo stanie się z MUX-6, który od lutego 2023 roku będzie już regularnym multipleksem. MUX-1 i MUX-2 docierają do 98,8 proc. populacji, MUX-3 do 99,5 proc., a MUX-4 (Wydarzenia24 i płatny pakiet Polsat Box) do około 70 proc.

W początkowym etapie działalności MUX-8 Telewizja Polska nie chciała z powodu mniejszego zasięgu z niego skorzystać. Długo zwlekała z podpisaniem umowy z Emitelem. Nie chodziły jedynie o stopniową budowę sieci nadajników, ale też fakt emisji w paśmie VHF (pozostałe multipleksy działają w UHF). W dodatku multipleks ósmy jest przeważnie nadawany w polaryzacji pionowej (V), a nie poziomej (HD), jak większość emisji pozostałych MUX-ów. Powoduje to konieczność rozbudowy systemu antenowego.

Dołącz do dyskusji: Problemy z naziemnym odbiorem dwóch kanałów TVP

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iryk
Kanał TVP dno smarują cały czas
odpowiedź
User
Krotek
Blokuj TVP
odpowiedź
User
niebuszewo
A co z abonentami kablowek - kiedy UPC wprowadzi kanaly TVP Dokument i Nauka do podstawowego pakietu Start w pasmie DVBC?
odpowiedź