SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rewolucja w multipleksach? KRRiT i UKE wzajemnie do siebie odsyłają

Pod koniec ub.r. przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wystosował do prezesa UKE Jacka Oko propozycję, żeby częstotliwości zajmowane obecnie przez MUX-8 przeznaczyć na potrzeby DAB+. Ponad pół roku później w rozmowie z Wirtualnemedia.pl rzecznicy obu regulatorów wzajemnie do siebie odsyłają w tej sprawie.

Anteny pokojowe Article

W ramach multipleksu ósmego naziemnej telewizji cyfrowej są nadawane: Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, TVP Kultura, WP TV, Zoom TV i od niedawna kopia TVP ABC. MUX-8 w przeciwieństwie do większości pozostałych MUX-ów nie przeszedł na standard DVB-T2/HEVC, więc oferuje jedynie stacje w standardowej rozdzielczości zamiast w wysokiej (HD). Rezerwacja z 2015 roku przewiduje emisję w starym standardzie DVB-T do końca 2030 roku.

W listopadzie 2021 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zaproponował, żeby MUX-8 przenieść z pasma VHF do UHF, gdzie są nadawane pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej.  - Decyzja o zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC spowodowała, że możliwe było zaplanowanie w paśmie UHF (470 – 694 MHz) dwóch dodatkowych ogólnokrajowych multipleksów telewizyjnych - MUX 5 i MUX 6. Stwarza to szansę na przeniesienie programów TV nadawanych w MUX 8 do nowych multipleksów, ich konwersję z SDTV do HDTV i zwolnienie tej części pasma VHF dla DAB+. W wyniku tej zamiany pasmo VHF byłoby przeznaczone wyłącznie dla cyfrowej radiofonii naziemnej, a pasmo UHF dla naziemnej telewizji cyfrowej - napisał w dokumencie Kołodziejski.

MUX-6 to obecnie multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej, który w przyszłym roku prawdopodobnie stanie się już regularnym nadawcy publicznego. MUX-5 zwolniony przez TVP w ostatnich miesiącach (testowe emisje przeniesiono do MUX-6) mógłby zatem przypaść stacjom dostępnym obecnie w MUX-8.

„Prace prowadzi UKE”

Choć minęło ponad 9 miesięcy od propozycji Kołodziejskiego, to żadne decyzje nie zapadły. Możliwa jest zmiana decyzji rezerwacyjnej MUX-8, która pozwoli na jego nadawanie w DVB-T2/HEVC lub przeniesienie MUX-8 do pasma UHF co proponował przewodniczący KRRiT? - W tej chwili decyzja rezerwacyjna jest w mocy, a w kwestii szczegółów sugeruję zwrócić się do KRRiT -  zdradza Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zwróciliśmy się z tymi pytaniami do KRRiT, ale ponownie odesłano nas do UKE. - Prezes UKE nie dokonał zmiany Planu zagospodarowania częstotliwości, poprzez określenie daty zakończenia nadawania w standardzie DVB-T/AVC (również dla multipleksu MUX-8). Prace dotyczące przeznaczenia całego zakresu 174-230 MHz na potrzeby DAB+ prowadzi UKE - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

KRRiT forsuje DAB+

Obecne w zakresie 174-230 MHz są nadawane zarówno multipleksy DAB+, jak i MUX-8. Zwolnienie pasma przez kanały telewizyjne pozwoliłoby uruchomić dodatkowe multipleksy cyfrowego radia. KRRiT prowadzi obecnie konkurs na ogólnopolski MUX. Choć chętnych jest mniej niż liczba dostępnych miejsc, to planuje również przeprowadzenie konkursów na kolejne multipleksy regionalne i lokalne DAB+.

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Główni nadawcy komercyjni krytykują ten sposób cyfryzacji. Twierdzą, że DAB+ to przestarzała technologia, a koszty jej wdrożenia są zbyt wysokie. Niewykluczone, że KRRiT i UKE mają rozbieżne zdania co do przyszłości multipleksów telewizyjnych i radiowych. W przyszłym roku w Genewie odbędzie się międzynarodowa konferencja. Może na niej zapaść decyzja, że kolejna część pasma UHF po 2030 roku przypadnie operatorom telekomunikacyjnym. Dalsze funkcjonowanie MUX-8 w paśmie VHF może mieć więc uzasadnienie. Zwłaszcza, że z naziemnej telewizji cyfrowej korzysta co trzeci widz, a z cyfrowego radia nieliczni słuchacze. Obecna KRRiT kończy kadencję. Być może w nowym składzie personalnym regulatorom będzie łatwiej dojść do porozumienia.

Dołącz do dyskusji: Rewolucja w multipleksach? KRRiT i UKE wzajemnie do siebie odsyłają

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D
Zmiana systemu nadawania wcale nie dała możliwości powstania dwóch nowych multipleksów (5 i 6). Już od czasów PO Polska miała zarezerwowane 7 multipleksów w paśmie UHF, z których PO jeden (na częstotliwościach 800+ MHz) sprzedała telefoniarzom. I tak sobie multipleksy stoją odłogiem od dawna. Ciekawe dlaczego.
odpowiedź
User
D
Oczywiście zamiast stoją miało być leżą. Poza tym już za PO rada Dworaka mogła dać kanałom mux 8 miejsce na multipleksie 5 lub 6 na UHF.
odpowiedź
User
Gie
Jeśli się nie mylę to obecnie TVP nie ma miejsca na TVP 4K w naziemnej. Musiałaby jakieś swoje kanały wyłączyć by zrobić miejsce na kanał UHD. I pewnie ten kanał wyląduje w MUX-5. I dopiero po MŚ dopiero coś ruszy ws. ew. przeniesienia MUX-8 na MUX-5.
odpowiedź