SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej już w standardzie DVB-T2

Nadawany z obiektów w Rybniku i Ornontowicach MUX-L2 przeszedł na standard DVB-T2/HEVC. W ofercie dalej są: TVT, Stars.TV, TV Okazje, a także duble kanałów TVN, TVN7 i Nowa TV, które można oglądać także na ogólnopolskich multipleksach.

Obecnie wszystkie stacje wchodzące w skład MUX-L2 są nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD). Nadawca informuje o zmianie m.in. na Facebooku. - Uwaga! Przeszliśmy na nowy system nadawania. Wszystkie kanały na multipleksie L2: TVT, TVN, TVN7, Stars.TV, Nowa TV, TV Okazje, będziesz mógł odbierać w DVB-T2/HEVC. Sprawdź swój telewizor i dekoder, aby zostać z nami - można usłyszeć w spocie Telewizji TVT.

Duble zamiast nowości programowych

Internauci pytali w komentarzach, kiedy znikną duble stacji ogólnopolskich, takich jak TVN. Telewizja z Górnego Śląska na razie nie udzieliła takiej odpowiedzi. TVN i TVN7 wchodzą w skład ogólnopolskiego MUX-2, który od ponad roku również nadaje w DVB-T2/HEVC. Nowa TV można oglądać za pomocą MUX-8. Stacja jest tam dostępna tylko w standardowej rozdzielczości (SD).

Po usunięciu dubli na MUX-L2 powinny pojawić się nowe kanały. - Wraz z przejściem na DVB-T2/HEVC wzrośnie liczba kanałów dostępnych na MUX-L2. Oczywiście wszystkie stacje będą w HD, zaś nowości będą interesujące - zapowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl w marcu br. Roman Olma, prezes Telewizji TVT.

Multipleksy lokalne poza MUX-L1 (Jelenia Góra) nie muszą przechodzić na standard DVB-T2. Ich operatorzy w ostatnich kilkunastu miesiącach pozyskali więc dodatkowe przychody od nadawców stacji prywatnych z ogólnopolskich multipleksach. Emitowali ich stacje za pośrednictwem multipleksów lokalnych w starym standardzie DVB-T i w starym kodeku H.264 MPEG-4 AVC zamiast HEVC. W ten sposób TVN, TVN7, Polsat, TV Puls i Puls mogły dotrzeć do odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej ze starszymi telewizorami lub dekoderami, które nie obsługują nowego standardu. Szacuje się, że obecnie to nieco ponad 200 tys. gospodarstw domowych. W tym roku nie działa rządowy program dofinansowania na zakup sprzętu.

MUX-3 rozpoczyna migrację do nowego standardu

W nocy z czwartku na piątek rozpocznie się proces migracji ogólnopolskiego MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) do DVB-T2/HEVC. Widzom ze starszymi sprzętami spośród multipleksów ogólnopolskich działać będzie tylko MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro). Oczekuje się, że większość odbiorców naziemnych wymieni wówczas przestarzałe sprzęty. Z emisji dubli w MUX-L2 i MUX-L4 już zrezygnowały TV Puls i Puls 2. 15 grudnia równolegle z TVP standard zmieni MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki). Obecnie w ramach MUX-L3 są nadawane: TVC, Filmax, Home TV, Power TV, Junior Music, Stars.TV i TV Okazje. W 2024 roku dołączą do nich Junior Channel, Pogoda24.TV i Zakupy24.TV.

W pierwszym etapie migracja MUX-3 obejmie zachodnią część Polski. Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC będzie dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Kilka dni później, tj. w nocy z 18 na 19 grudnia rozpocznie się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Do połowy stycznia w ramach MUX-6 mają być nadawane duble głównych stacji TVP. - W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska dokona tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej. Od 15 grudnia na multipleksie szóstym zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 – TVP1; 28 – TVP2; 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023r. do 13 stycznia 2024 r. - wyjaśnił nadawca publiczny w komunikacie. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). Tego samego dnia TVP ABC i TVP Kultura dołącza do trzeciego multipleksu. W połowie stycznia do MUX-6 ma powrócić TVP World.

Czy telewizor lub dekoder jest gotowy na nowy standard?

Można łatwo sprawdzić czy telewizor lub tuner jest przystosowany do odbioru stacji w DVB-T2/HEVC. Powinien odbierać kanały z MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat) i pozostałych multipleksów, które w pierwszej połowie 2022 roku przeszły na nowy standard. Są to: MUX-1 (Stopklatka, TTV, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) oraz MUX-4 (Wydarzenia 24). Kampanię społeczną w sprawie nowego standardu prowadzi TVP.

MUX-3 miał zmienić standard przed rokiem. Minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił jednak z wnioskiem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie tego terminu. Powodem była wojna na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Stacje komercyjne uznały to za faworyzowanie TVP w okresie wyborczym. Uważają, że straciły setki milionów złotych potencjalnych przychodów z powodu mniejszego zasięgu multipleksów. Chcą podliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: Kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej już w standardzie DVB-T2

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MUX8
Kiedy UKE i KRRiT przedstawią strategię dot. MUX8?
Czy na prawdę do 2030 roku mamy męczyć się z kanałami SD (mimo, że połowa MUXa i tak leży odłogiem) ?
WP, Metro, Nowa, Zoom są całkowicie niekonkurencyjne w sytuacji, gdzie wszystkie konkurencyjne MUXy przeszły na HD.
3 0
odpowiedź
User
Telewizator
A po co komu TVP World? Lepiej dać TVP seriale. A propo muxu8 to jak z tym konkursem?
3 0
odpowiedź
User
Adam
po cholerę jest TV okazje ? kto to ogląda ?
2 0
odpowiedź