SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w Częstochowie

Mieszkańcy Częstochowy i okolic znów mogą oglądać dodatkowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Stało się to możliwe dzięki powrotowi do eteru multipleksu eksperymentalnego Grupy MWE. MUX-L3 obejmuje obecnie 7 stacji.

W skład MUX-L3 wchodzi m.in. kanał filmowy FilmaxW skład MUX-L3 wchodzi m.in. kanał filmowy Filmax

Emisja multipleksu lokalnego w Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie zakończyła się z końcem czerwca 2022 roku. Grupa MWE zakończyła bowiem współpracę z firmą Emitel. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki wyjaśniał, że firma chciała postawić na własną infrastrukturę nadawczą.

W grudniu ub.r. wznowiono nadawanie MUX-L3 w Tomaszowie Mazowieckim. Sygnał jest nadawany na kanale 36 z komina byłych Zakładów Włókien Chemicznych Wistom. Z tej samej lokalizacji prowadzona jest emisja Radia Fama Tomaszów Mazowiecki i Polskiego Radia 24.

Jakie kanały wchodzą w skład MUX-L3?

Mieszkańcy północnej części województwa śląskiego i południowej łódzkiego, musieli poczekać na wznowienie nadawania MUX-L3 dwa miesiące dłużej. Trwały m.in. formalności związane z uzyskaniem zgody od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a spółka MWE Broadcast czekała aż dotrą z zagranicy części potrzebne do prawidłowego funkcjonowania nadajnika.

Ostatecznie wznowiono nadawanie z komina byłej mleczarni CSM Mleczgal. Emisja o mocy 1 kW jest prowadzona na kanale 36. Antenę umieszczono na wysokości 82 metrów.

W skład MUX-L3 wchodzą: TV Puls, Puls 2, Junior Music, TV Okazje, Stars.TV i Filmax. Wszystkie stacje są nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Emisja jest prowadzona w starym standardzie DVB-T. Większość multipleksów lokalnych nie musi przechodzić na DVB-T2/HEVC, który pozwoliłby na zaoferowanie kanałów w wysokiej rozdzielczości (HD) i zwiększenie ich liczby.

W przypadku TV Puls i Puls 2 mamy do czynienia z dublami, ponieważ stacje te są też dostępne w ogólnopolskim MUX-2. Dodatkowe emisje na multipleksach eksperymentalnych i lokalnych są prowadzone z myślą o widzach, którzy nie mają tunerów lub telewizorów obsługujących standard DVB-T2/HEVC. Na razie nie przeszedł na niego MUX-3 z głównymi antenami Telewizji Polskiej).

Stacje komercyjne twierdzą, że taka decyzja UKE faworyzuje nadawcę publicznego i prowadzi do ich mniejszej oglądalności i setek milionów złotych strat z tytułu utraconych przychodów reklamowych. Nadawcy prywatni chcą domagać się rekompensat od Skarbu Państwa, kiedy MUX-3 zmieni standard. Musi tak się stać do końca roku.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w Częstochowie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DOBRZE WAM TAK
TVN może w swojej Warszawce robić testy nadawania Polsat może blokować MUX mobilny ale inni nic nie mogą bo wtedy biedni monopoliści płaczą że są stratni 😭
odpowiedź
User
.
MUXy regionalne miały służyć przede wszystkim nadawcom lokalnym a nie gniotom od Winnickiego.
odpowiedź
User
ppe
MUXy regionalne miały służyć przede wszystkim nadawcom lokalnym a nie gniotom od Winnickiego.


I służą:
MUX L1 nadaje: TV Bolesławic i TV Dami Jelenia Góra.
MUX L3 nadaje: TVC (dawniej NTL Radomsko).
MUX L4 nadaje Echo24 Wrocław.
odpowiedź