SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Awaria multipleksu lokalnego naziemnej telewizji cyfrowej. „Inżynier w drodze”

Od czwartku osoby w zasięgu MUX-L3 naziemnej telewizji cyfrowej skarżą się na brak sygnału. Przyczyną jest usterka techniczna. Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, która jest operatorem tego multipleksu lokalnego informuje Wirtualnemedia.pl, że awaria powinna zostać usunięta jeszcze w piątek.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

MUX-L3 nadawany przez spółkę MWE Broadcast jest dostępny w Tomaszowie Mazowieckim z obiektu Komin ZWCh Wistom na kanale 36 i Komina CSM Mleczgal w Częstochowie (ten sam kanał). Emisja w Tomaszowie Mazowieckim powinna być prowadzona z mocą 1,2 kW, natomiast w Częstochowie z 1,0 kW. - Inżynier z Wrocławia jest już w drodze do Częstochowy i dziś naprawi system emisji. Ma w samochodzie wszystkie zapasowe elementy, więc raczej nic go nie zaskoczy - zapewnia Winnicki.

Jakie stacje oferują multipleksy lokalne?

Z wykazu radiopolska.pl wynika, że w skład tego MUX-L3 wchodzi 7 kanałów w standardowej rozdzielczości (SD). Są to: Filmax, Junior Music, Stars.TV, TV Okazje, TV Puls, Puls 2 i TVC. Emisja multipleksu w Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie została zawieszona pod koniec czerwca 2022 roku. Grupa MWE zakończyła bowiem współpracę z firmą Emitel. Operator multipleksu postawił na własne nadajniki. W grudniu ub.r. MUX-L3 wznowił działalność w Tomaszowie Mazowieckim. W połowie lutego br. multipleks powrócił także w Częstochowie.

Wchodząca w skład Grupy MWE spółka MWE Teleport jest też operatorem MUX-L1. W skład multipleksu dostępnego w Jeleniej Górze wchodzi 13 kanałów. To Echo24, Filmax, Home TV, Junior Music, Nuta.TV, Nuta Gold, Power TV, Stars.TV, TV Dami, TV Okazje, TVC, Xtreme TV i stacja testowa pokazująca telezakupy. Echo24, Filmax, Power TV, TVC są nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD), a pozostałe stacje w SD (wykaz radiopolska.pl).

MWE Teleport jest również operatorem MUX-L4 we Wrocławiu i Świdnicy (Echo24, Filmax, Junior Music, Nuta.TV, Nuta Gold, Power TV, Stars.TV, TVC, TV Okazje, Xtreme TV, TVN, Polsat, TV Puls, Puls i kanał testowy). To łącznie 15 stacji. W jakości HD są oferowane Echo24, TVN, Polsat i TVC.  Spośród multipleksów lokalnych jedynie MUX-L1 musiał zmienić standard na DVB-T2/HEVC, dlatego najwięksi nadawcy komercyjni umieszczają na pozostałych multipleksach swoje duble w standardzie DVB-T, aby dotrzeć do odbiorców ze starszymi telewizorami lub tunerami.

W Rybniku TVT nadaje jeszcze MUX-L2 (Nowa TV, Stars.TV, TVT, TV Okazje, TV Puls, Puls 2, TVN i TVN7). W jakości HD są nadawane: Nowa TV, TVN, TVN7. W styczniu 2024 multipleks z Górnego Śląska ma przejść na standard DVB-T2/HEVC. Wówczas w jego ofercie mają pojawić się nowości. W Lubinie i Głogowie działa jeszcze MUX-L7 (Nowa TV HD, Polsat HD, TV Okazje HD, TVRegionalna.pl SD).

Dołącz do dyskusji: Awaria multipleksu lokalnego naziemnej telewizji cyfrowej. „Inżynier w drodze”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Helmut Klopp
Inżynier Mamoń.
odpowiedź
User
awdads
Za mało stacji jest w naziemnej telewizji powinni dać minimum 100
odpowiedź
User
adam
To się nazywa PR! O awariach innych nadawców też napiszecie?
odpowiedź