SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec emisji naziemnej kanału muzycznego

Muzyczna stacja Eska TV Extra nie jest już dostępna na żadnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał opuścił właśnie MUX-L4, nadawany we Wrocławiu i Świdnicy, gdzie został zastąpiony przez Nuta.TV.

Kanał Eska TV Extra Kanał Eska TV Extra

W czwartek informowaliśmy, że Polsat zmienił kanał nadawany w MUX-L2 na Górnym Śląsku. Stacja Eska TV Extra została zastąpiona przez Nową TV w wysokiej rozdzielczości (HD). Obecnie w skład tego multipleksu wchodzą jeszcze: Stars.TV, TV Okazje, TVN HD, TVN7 HD, TV Puls i Puls 2 w jakości SD.  Wszystkie stacje z MUX-L2 są nadawane w starym standardzie DVB-T. TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2 można też oglądać za pośrednictwem ogólnopolskiego MUX-2 w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Z kolei Nowa TV w wersji SD nadaje w MUX-8.

Bez emisji naziemnej we Wrocławiu i Świdnicy

Eska TV Extra zakończyła także nadawane w ramach MUX-L4. Przed świętami Bożego Narodzenia z tego multipleksu zniknęły Power TV i Nuta.TV. Zostały zastąpione przez TV Puls i Puls 2. Operatorem MUX-L4, dostępnego w Świdnicy i Wrocławiu oraz okolicach, jest firma MWE Teleport Michała Winnickiego. Zarówno Power TV, jak i Nuta TV również wchodzą w skład Grupy MWE. Po zakończeniu nadawania Eska TV Extra, Nuta.TV wróciła do MUX-L4.

Obecnie w skład MUX-L4 wchodzą: TVN, TVN7, TTV, Polsat, TV Puls, Puls 2, Nuta.TV, Junior Music, Xtreme TV, Filmax, Stars.TV, Antena HD, Echo 24, TVC i TV Okazje. To łącznie 15 stacji, co wpływa negatywnie na jakość obrazu. Niektóre kanały są podpisane jako nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD). Większość multipleksów lokalnych nie musi przechodzić na DVB-T2/HEVC. Nadawcy komercyjni chętnie umieszczają swoje duble w takich MUX-ach, aby złagodzić skutki utraty widzów po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej.

Eska TV Extra tylko w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych

W przeszłości kanał Eska TV Extra można było odbierać także poprzez MUX-L1 (Jelenia Góra, Lubań, Bolesławiec) i MUX-L3 (Radomsko, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Łódź). Obecnie odbiór jest możliwy jedynie za pośrednictwem platform cyfrowych i sieci kablowych. Telewizja Polsat, która jest nadawcą m.in. Polsat Music i Disco Polo Music w 2017 roku kupiła 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV. Rzecznik Telewizji Polsat Tomasz Matwiejczuk nie odpowiedział na nasze pytanie odnośnie możliwych zmian w portfolio kanałów muzycznych. W listopadzie ich nie przewidywał.

Eska TV Extra ruszyła 16 czerwca 2017 roku jako rozwinięcie stacji Eska TV, dostępnej także w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Ten drugi kanał pojawił się w ofercie operatorów płatnej telewizji w 2008 roku. W 2011 roku otrzymał koncesję naziemną. W związku ze spadającą oglądalnością jego ówczesny właściciel ZPR Media wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę nazwy na 8TV. Regulator zgodził się na to i zmianę profilu, który miał być rozrywkowo-muzyczny. Jednocześnie przyznał drugą koncesję satelitarno-kablową stacji Eska TV.

W czerwcu 2017 roku 8TV znów przekształcono w Eska TV, natomiast w miejsce stacji oferowanej drogą satelitarną uruchomiono Eska TV Extra. Obecnie to Eska TV Extra emituje głównie teledyski, a na antenie Eska TV pojawiają się też programy rozrywkowe i dokumentalne. To m.in. „Polacy za granicą”, „Nastolatki – generacja jutra”, „Zawierucha w Dubaju”.

Z danych Nielsena wynika, że w 2022 roku Eska TV Extra miała 0,03 proc. udziału w rynku telewizyjnym. To spadek o 25 proc. w porównaniu z 2021 roku, ale identyczne wyniki miał kanał MTV Polska. Udział w rynku Polo TV wyniósł 0,32 proc., Eska TV 0,23 proc., Polsat Music 0,03 proc., natomiast Eska Rock TV 0,01 proc.

Dołącz do dyskusji: Koniec emisji naziemnej kanału muzycznego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
McK
Rany, oni kombinują na swoje pensja, a kto to ogląda? 6 rok bez TV ii jestem wolny!
odpowiedź
User
Predator
Oby w jej miejsce wskoczyłby 4Fun TV, Stars TV lub Nuta Gold.
odpowiedź