SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Muzo.fm coraz bliżej nadawania w DAB+

- W najbliższych dniach podpiszemy umowy z operatorami, a następnie uruchomimy nadawanie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Grzywaczewski, prezes spółki, do której należy radio Muzo.fm. Rozgłośnia rozpocznie emisję cyfrową m.in. w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Częstochowie i Rzeszowie.

Article

Muzo.fm jest nadawane analogowo w dziewięciu miastach (Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Wrocław). Jesienią 2019 r. stacja otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie w systemie cyfrowym DAB+ rozgłośni o profilu informacyjno-biznesowo-muzycznym. Chodzi o lokalne multipleksy m.in. w Rzeszowie, Toruniu, Warszawie, Poznaniu i Częstochowie.

Kiedy słuchacze w tych miastach usłyszą Muzo.fm w swoich odbiornikach cyfrowych? - W najbliższych dniach podpiszemy umowy z operatorami, a następnie uruchomimy nadawanie - zapewnia Dariusz Grzywaczewski, prezes spółki, do której należy radio Muzo.fm. Polsat przejął rozgłośnię w 2014 r. za 4,3 mln zł i niedługo potem zmienił nazwę (wcześniej stacja funkcjonowała jako Radio PIN).

W Warszawie aż 22 stacje w DAB+

DABCOM, operator multipleksów lokalnych DAB+ zwiększył moc nadajników w Katowicach, Poznaniu i Częstochowie. Oznacza to większy zasięg rozgłośni stamtąd nadawanych. Oprócz Muzo.fm również WP Radio mimo posiadanej koncesji, nadal nie rozpoczęło nadawania w ramach lokalnego MUX.

We wszystkich multipleksach DABCAST są dostępne: Radio Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Profeto. W Warszawie dodatkowo jest oferowane Radio Kolor, w Częstochowie - Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Radio Express i Twoja Polska Stacja, w Poznaniu - Wasze Radio FM, Konin FM i Radio Elka, a w Katowicach - Radio Imperium i Radio Express.

Na przykład w Warszawie za pośrednictwem DAB+ można słuchać 22 stacji. To Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio Trójka, Polskie Radio Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Radio Poland, Radio Dla Ciebie, UA-1 (6B), Radio 7, Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo FM (10A), Radio Kolor, Mega Radio, Radio Nuta, Disco Radio, Radia Profeto, Radio Bezpieczna Podróż (10B). Jest to możliwe dzięki obecności multipleksu Polskiego Radia, multipleksowi lokalnemu DABCOM i testowemu DABCAST. Multipleksy lokalne poza stolicą ruszyły także w Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. Multipleks Polskiego Radia działa w 41 lokalizacjach.

Muzo.fm rezygnuje z konkursu ogólnopolskiego

Wkrótce stacji w DAB+ będzie więcej, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi dwa konkursy dotyczące dziewięciu miejsc w ogólnopolskim multipleksie. Częstotliwości mogą zarezerwować trzy stacje ogólnopolskie (RMF FM, Radio Zet, Radio Maryja), stacje ponadregionalne. O nadawanie w cyfrowym eterze mogą się również starać nowe podmioty.

Radio Muzo.fm zdecydowało, że nie wystartuje w konkursie na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego. Podobne decyzje podjęły także Grupa Radiowa Agory i Eurozet. Za to do tego konkursu zgłosiły się nadawca Radia Maryja oraz Grupa RMF. Wnioski złożyły też Grupa ZPR Media i spółka Michała Winnickiego MWE Radio. Ta pierwsza chce nadawać w DAB+ stację pod nazwą Radio Eska, a druga - Mixradio.

Słuchalność Muzo.fm spada

W styczniu 2023 r. w ramach multipleksu DAB+ miało zadebiutować Polskie Radio Literatura. Zamiast niego pojawi się Polskie Radio Hit. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawicielka nadawcy publicznego tłumaczyła, że z treści dotyczących literatury łatwiej korzystać w internecie.

Według badania Radio Track w okresie od stycznia do marca 2022 r. radio Muzo.fm miało 0,4 proc. udziału w rynku słuchalności radia, wobec 0,6 proc. rok wcześniej. Spółka Muzo.fm w 2020 r. osiągnęła 6,19 mln zł przychodów od innych spółek z Grupy Polsat Plus, wobec 4,93 mln zł rok wcześniej. Zdecydowaną większość stanowią wpływy od biura reklamy Polsat Media, które zwiększyły się z 5,87 do 6,15 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Muzo.fm coraz bliżej nadawania w DAB+

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wiseman
0,4-0,6% po tylu latach nadawania. Trzeba robić bardziej ambitne radio, a nie sieczkę/szafę grającą i spodziewać się, że ludzie wszystko kupią.
odpowiedź
User
Słuchacz MuzoFM
Widać, drogi wisemanie, że nie słuchasz Muzo FM. Gdybyś słuchał to zauważyłbyś, że Muzo nie jest szafą grająca. Czasami wręcz są radiem gadanym (szczególnie w paśmie 8-10, gdzie Bisior i Anna wręcz przesadzają!) Słowa nie brakuje też w innych pasmach. Muzycznie grają inaczej niż inni, co sprawia, że miło się ich słucha. I słuchają Ci, którzy wiedzą. Zauważ, że Muzo nie miało chyba żadnej poza startową kampanii promocyjnej. To skąd ludzie mają o nich wiedzieć?
odpowiedź
User
sluchacz
Super radio. Przynajmiej w wawie najmilsze dla ucha. Dobra muzyka bez sieczki a la rmf. Polecam
odpowiedź