SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd chce zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT przeciwko

Trwają konsultacje odnośnie do ustawy wdrażającej nowe prawo telekomunikacyjne. W jej myśl koncesje stacji z naziemnej telewizji cyfrowej mogłyby być wydawane na krótszy okres niż 10 lat. Zasiadający w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator sprzeciwił się takim propozycjom. 
 

Rok temu rząd Prawa i Sprawiedliwości wycofał się ze zmian przepisów wprowadzających Prawo Komunikacji Elektronicznej. Chodziło wówczas o kontrowersyjne zapisy dotyczące telewizji, nazywane „Lex Pilot”. Prace nad zmianami kontynuuje obecny rząd. Niedawno informowaliśmy, że proponuje się, aby prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej kontrolował czy dealerzy samochodów umieszczają w nich tunery do odbioru DAB+. Ewentualnych zmian będzie jednak więcej. Niektóre z nich dotyczą naziemnej telewizji cyfrowej.

Przygotowywanie pasma dla telekomów?

Obecnie wszystkie koncesje dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce są wydawane na 10 lat. W niektórych krajach Unii Europejskiej ten okres jest inny. Na przykład w Holandii to 5 lat, a w Czechach 12 lat. Projekt ustawy, nad którym trwają konsultacje, przenosi punkt 5 artykułu 26 ustawy o radiofonii i telewizji do prawa telekomunikacyjnego. Mówi on konieczności porozumienia między szefem UKE i przewodniczącym KRRiT w zakresie rezerwacji częstotliwości. Zmiana miałaby objąć też punkt 3 artykułu 36 ustawy o rtv, który mówi, że koncesja jest udzielana na 10 lat. Autorzy projektu proponują, żeby koncesję można było udzielić na okres krótszy niż dziesięć lat.

Według proponowanych zmian, koncesje wszystkich stacji wchodzących w skład danego multipleksu, kończyłyby się jednocześnie. Przepisy nie zaczęłyby jednak obowiązywać od razu. Musiałyby wygasnąć dotychczas wydane koncesje naziemne. Ostatnią dla CTV9 (MUX-8) KRRiT wydała 30 stycznia 2024 roku. Jeśli  projekt wszedłby w życie 1 stycznia 2025 roku , to na przykład Nowa TV (koniec koncesji 6 stycznia 2026 roku) nie mogłaby przedłużyć koncesji do 6 stycznia 2036 roku, tylko do 29 stycznia 2034 roku (data wygaśnięcia koncesji CTV9). Autorzy chcą, żeby koncesje wszystkich stacji z danego multipleksu wygasały w jednym momencie. W pewnym momencie regulator rozpatrywałby wnioski o przedłużenie koncesji wszystkich składników multipleksu.

Prof. Tadeusz Kowalski tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że KRRiT jest temu przeciwna. Może zdarzyć się sytuacja, że konieczne będzie uchylenie koncesji przed upłynięciem dekady z powodu kłopotów finansowych jakiegoś nadawcy.  Wartość koncesji z krótkim horyzontem inwestowania (2-4 lata) jest dużo niższa niż w przypadku 10-letniej zgody na nadawanie. Z punktu widzenia rynkowego takie rozwiązanie nie jest korzystne.

Proponowane zmiany mogą być „furtką” do ograniczenia pasma naziemnej telewizji cyfrowej w dalszej przyszłości, na przykład po 2040 roku. W grudniu ub.r. na konferencji WRC-23 w Dubaju zapadła decyzja, że pasmo UHF po 2030 roku nie trafi do operatorów telekomunikacyjnych. W następnej dekadzie możliwe jest przyjęcie odmiennego stanowiska. Wówczas koncesje stacji telewizyjnych wchodzących w skład danego multipleksu zostałyby przedłużone tylko do okresu przed przekazaniem częstotliwości telekomom. 

Dołącz do dyskusji: Rząd chce zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT przeciwko

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Malop
Nie oglądam TVP
odpowiedź
User
czytelnik
Oddajcie MUX 4! Powinien być niekodowany!
odpowiedź
User
Dominick
Nie oglądam TVP

A kto pytał?
odpowiedź