SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe kanały 4K? "Naziemna telewizja cyfrowa zachowa pasmo UHF"

Po 2030 roku dalsza część pasma UHF nie trafi do operatorów telekomunikacyjnych. Podczas zakończonej kilka dni temu konferencji WRC-23 w Dubaju zapadła decyzja, że częstotliwości 470-694 MHz będą wykorzystywane dalej przez nadawców. Według EBU to szansa m.in. na rozwój oferty 4K. W Polsce decyzja może mieć też wpływ na rozwój cyfrowego radia DAB+. 

Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna ITU (WRC-23) w Dubaju zakończyła się 15 grudnia. Wzięło w niej udział około 3900 delegatów ze 163 krajów. Debatowano na temat przyszłego wykorzystania częstotliwości. W 2022 roku doszło w Polsce do procesu refarmingu. Pasmo 700 MHz trafiło do operatorów telekomunikacyjnych na potrzeby sieci 5G. Nie doszło do zmniejszenia liczby multipleksów i kanałów telewizyjnych, bo wszedł wówczas standard DVB-T2.

Gdyby na WRC-23 zapadła decyzja o przekazaniu dalszego pasma telekomom, to za kilka lat mogłoby dojść do redukcji oferty naziemnej telewizji cyfrowej. W niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, regulator Ofcom przedłużał licencje naziemne z zastrzeżeniem, że po 2030 roku mogą przestać obowiązywać.  

Nadawcy publiczni murem za naziemną telewizją cyfrową

Przeciwko przekazaniu dodatkowych częstotliwości dla telekomów opowiedzieli się m.in. nadawcy publiczni z Polski, Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii (Telewizja Polska, ARD, ZDF, ORF, France TV, RTVE), Europejska Unia Nadawców (EBU), operatorzy multipleksów i organizacje je zrzeszające (Emitel, Broadcast Networks Europe), producenci anten (Televes), stowarzyszenie włoskich nadawców prywatnych i publicznych (Confindustria Radio Televisioni, reprezentujące m.in. RAI i Mediaset) czy producenci sprzętu elektronicznego (Sennheiser).

Głosy o rezygnacji z pasma UHF lub w ogóle z emisji naziemnej pojawiają się za to w Wielkiej Brytanii (BBC), Belgii (RTBF), Czechach czy w Portugalii. W niektórych z tych państw naziemna telewizja cyfrowa cieszy się niewielkim zainteresowaniem. Za zachowaniem obecnego podziału częstotliwości opowiedziała się Komisja Europejska czy polski rząd. W stanowisku przesłanym Wirtualnemedia.pl sugerował, że dopiero w 2031 roku byłby gotów do dyskusji na temat zmian.

Zadowolenie z wyniku konferencji odnotowała w komunikacie Europejska Unia Nadawców (EBU).  Organizacja zrzeszająca nadawców publicznych już wcześniej postulowała, żeby nadawcy zachowali częstotliwości co najmniej do 2040 roku.  Teraz z zadowoleniem przyjmuje ustalenia konferencji. EBU nie wyklucza, że takie rozstrzygnięcie zachęci niektóre podmioty do inwestycji, m.in. w naziemne kanały 4K. Takowe wdraża na przykład francuska telewizja publiczna. TVP 4K ma z kolei wrócić w czerwcu przy okazji Euro 2024. Na razie nie wiadomo czy emisja stacji będzie regularna.

- To pozytywny wynik dla członków EBU, ponieważ uwzględnia kluczowe elementy naszego stanowiska. Większość z nas korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej czy mikrofonów bezprzewodowych. Pasmo UHF jest jedynym wykorzystywanym na świecie przez takie usługi. Decyzja WRC-24 zapewnia stały dostęp do tych częstotliwości i stabilne warunki regulacyjne, które są niezbędne do inwestycji i ewolucji naziemnej telewizji cyfrowej. Pozwoli to na wprowadzenie nowych technologii, takich jak Ultra HD (4K), 5G Broadcast, WMAS (bezprzewodowe wielokanałowe systemy audio) - stwierdził Antonio Arcidiacono, dyrektor ds. technologii i innowacji w EBU.

UKE czekał na niektóre rozstrzygnięcia WRC-23

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował, żeby przenieść MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej do pasma UHF (MUX-5). Multipleks mógłby przy okazji zmienić standard na DVB-T2/HEVC i nadawać wszystkie stacje w wysokiej rozdzielczości (HD). Nadawanie MUX-8 w zakresie VHF powoduje u niektórych odbiorców konieczność posiadania bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Nadawcy narzekają, że realny zasięg jest mniejszy niż w przypadku pozostałych multipleksów, nadawanych w paśmie UHF.

Szef KRRiT postulował, żeby częstotliwości zajmowane obecnie przez MUX-8 przeznaczyć na cyfryzację radia. Tym samym trafiłyby tam multipleksy DAB+. Choć minęły dwa lata, to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie podjął decyzji w tej sprawie. Jednym z powodów była właśnie konferencja WRC-23. - Z pewnością ustalenia WRC-23 będą pomocne w kontekście całościowej wizji pasma telewizyjnego oraz tego, ile zasobów będzie do dyspozycji dla multipleksów. Planowanie siatki radiowej dla NTC (przyp. red. naziemnej telewizji cyfrowej) nie jest zadaniem trywialnym - tłumaczył w czerwcu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Podobna wypowiedź padła po pytaniu o braku zagospodarowania naziemnego MUX-5 w Polsce. - Pewność co do zagospodarowania pasma telewizyjnego będziemy mieli po konferencji WRC-23. Nie znamy planów KRRiT, z pytaniem sugeruję zwrócić się bezpośrednio do Rady - stwierdził we wrześniu Tomaszewski. 

Kiedy możemy spodziewać się decyzji UKE w tych sprawach? - Na zakończonym WRC nie zapadła decyzja o zmianie sytuacji w kwestii broadcastu. O dalszych działaniach będziemy informować w odpowiednim czasie - informuje Wirtualnemedia.pl Tomaszewski. 

Dołącz do dyskusji: Nowe kanały 4K? "Naziemna telewizja cyfrowa zachowa pasmo UHF"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Nie będzie żadnego 4k, tvp odda mux6 bo nie będzie płacenia za nadawanie 2 muxów
odpowiedź
User
Manek
Ja czekam na polsat i tvn w 4k
odpowiedź
User
pick
Dobrze zrobili, przecież ten internet poniżej 900MHz działa jak stara K
odpowiedź