SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Połowa Polaków nie wie o zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej

Za nieco ponad pół roku standard DVB-T przejdzie do historii. Część odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej musi wymienić telewizory lub tunery. Tymczasem z badania Krajowego Instytutu Mediów wynika, że połowa Polaków nic nie wie o zmianach.

Proces przełączania nadajników z DVB-T na DVB-T2/HEVC rozpocznie się pod koniec marca i potrwa do końca czerwca. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić sprzęt, bo ten obecnie używany nie jest kompatybilny z nowym standardem. Według KIM połowa Polaków wciąż nie wie o nadchodzącej zmianie. Dlatego zdaniem ekspertów konieczna jest szeroko zakrojona edukacja na tym polu. - Choć kampania w telewizji ma ogromne znaczenie dla budowy świadomości Polaków na temat nadchodzących zmian, to musimy uzupełnić ją dostępem do dedykowanej infolinii, gdzie uzyskają oni pomoc w sprawdzeniu gotowości swojego sprzętu TV, oraz informacjami w radiu czy lokalnej prasie - powiedział cytowany w informacji prasowej dyrektor Krajowego Instytutu Mediów Mirosław Kalinowski.

W związku z nadchodzącą zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w kraju trwają rozmowy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, środowiskiem nadawców TV, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz konsumentów.  Obecnie trwa kampania społeczna zachęcająca Polaków do sprawdzenia, czy posiadane przez nich odbiorniki telewizyjne nadają się do korzystania z NTC w standardzie DVB-T2/HEVC.

Tylko 15 proc. odbiorców NTC słyszało o telewizji hybrydowej

Związek Cyfrowa Polska, zrzeszający m.in. producentów i dystrybutorów sprzętu poinformował też o danych dotyczących telewizji hybrydowej (HbbTV). Dzięki niej odbiorcy naziemnej telewizji ze sprzętami podłączonymi do internetu mogą korzystać z dodatkowych treści dostępnych na żądanie. - Zaledwie 15 proc. gospodarstw domowych posiadających telewizor w Polsce słyszało o telewizji hybrydowej (HbbTV) i tylko 6 proc. odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) posiada sprzęt z funkcją obsługi tej technologii, wynika z najnowszych danych zaprezentowanych przez Krajowy Instytut Mediów - poinformował Związek Cyfrowa Polska.

- Mimo że 84 proc. gospodarstw domowych w kraju posiada dostęp do internetu, zaledwie 29 proc. telewizorów jest do niego podłączonych (14 proc. urządzeń odbierających NTC). A o samej HbbTV słyszało nieznacznie więcej niż jedno na dziesięć gospodarstw odbierających naziemną telewizję cyfrową i tylko 1 proc. z nich faktycznie korzysta z możliwości telewizji hybrydowej - dodano. Pod koniec sierpnia ruszył serwis HbbTV Polsat VoD, który przypomina platformę streamingową Polsat Go. Swoje usługi telewizji hybrydowej mają też inni nadawcy. Telewizja Polska oferuje serwis TVP Stream, do którego niebawem trafi usługa catch up TV (możliwość cofania emitowanych programów do tygodnia). TVN Grupa Discovery na kanale Metro nadaje serwis z ramówką i quizem. Testuje też naziemną wersję platformy streamingowej Player.

Jak wynika z badań, niewiele osób wie, że jedną ze zmian związanych z nadejściem nowego standardu odbioru NTC będzie przejście na wersję HbbTv 2.01 i wyższe. Posiadanie odbiornika obsługującego tę technologię i podłączonego do internetu pozwoli na korzystanie np. z quizów widocznych na ekranie w czasie transmisji czy wyświetlanie okienek z prognozą pogody i wynikami sportowymi. Jak podkreślono, ogólnokrajowe przejście na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przyniesie szereg korzyści.

Polacy chcą mieć dostęp do większej liczby kanałów

Jakie argumenty mogą przekonać ludzi do DVB-T2/HEVC? - Najlepiej odbieraną nowością jest fakt, że w ramach naziemnej telewizji cyfrowej widzowie otrzymają dostęp do nawet 50 kanałów TV. To benefit, który jest kluczowy dla ponad 40 proc. gospodarstw korzystających dziś z NTC. 14 proc. z nich wskazuje także na lepszą jakość dźwięku i obrazu jako istotny czynnik. Nie można zapominać również, że osoby, które przygotują się na nadchodzące zmiany, cieszyć się będą np. dostępem do kanałów w jakości 4K - powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Dołącz do dyskusji: Połowa Polaków nie wie o zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Połowa Polaków ma to pewnie gdzieś, im wystarczy internet w tv.
Wolę sobie jakiś sposób edukacyjny, przyrodniczy lub jakiś film zapisać.
odpowiedź
User
bredny
Trzeba mieszkać w lesie by o tym nie słyszeć
odpowiedź
User
Anna
Czy ta zmiana dotyczy osoby, które mają telewizję po kablu z UPC, vectry itd?
odpowiedź